Šafrán pravý - 10 cibuliek

Z druhej ruky
7 hod
56
11160

Šafrán pravý - šafrán siaty (Crocus sativus) - Pestovanie šafránu vyžaduje trpezlivosť a napriek tomu, že nevyžaduje extra skúsenosti je veľmi zábavné ho pestovať. Šafránje korenie ktoré pochádza z kvetu krocus sativus, ktorý vyrastá z cibuľky (technicky je to hľuza) a dosahuje výšku 10 - 30 cm. Kvet obsahuje 3 tmavočervené stigmy ("chĺpky" alebo veľakrát nesprávne nazývané blizne) ktorý nám dáva najdrahsie korenie na svete. Hodnota tohto korenia je až 5000 eur za kilogram čo je približne 150 000 kvetov 🙂 Bol pestovaný pravdepodobne ako prvý v okolí grécka odkiaľ sa rozšíril do Orientu, Stredozemia, Indii a Číny. Používali ho ako korenie, liečivo, ale aj farbivo. Dnes sa pestuje najmä vo Francúzsku, Španielsku, Afganistane, Afrike a USA. Kvety by mali byť zozbierane ešte pred obedom, lebo rýchlo vadnú. Aj toto vysvetľuje prečo je toto korenie také drahé a nazýva sa červeným zlatom. Zvláda zimu do -15 až -20ºC. Môžete ho pestovať vo voľnej prírode kde v zime niesu extrémne nízke teploty (-20 a viac) alebo aj doma v crepníkoch 🙂 Pri extrémnych mrazoch sa môže stať že listy zmrznú a vyschnú... Čo spôsobí, že sa cibuľky nevyvinú poriadne a tak budú kvitnúť menej a tým dajú menej šafránu. Kvety bohužiaľ neprodukujú životaschopné semená a tak jediná možnosť ako množiť šafrán, je vegetatívne.

K dispozícii najskôr v polovici Júla.

Pestovanie: Najlepšie rastie v humóznej a kyprej pôde, ale ináč nieje nejak extra naročný a rastie takmer v každej pôde. V extrémnejších prípadoch zvláda skôr viac suchšiu pôdu než premočenú.

Výsadba: Sadíme od Júna do polovice Septembra. Ideálne je keď má pôdu skyprenú do hĺbky 20-50cm kde posadíte-vložíte cibuľky šafránu... Cibuľky sadíme do hĺbky 7-15cm. Čím hlbšie cibuľky zasadíme, tým bude výnos slabší a cibulky sa nam rozmnožia pomalšie, no kvalita kvetov bude vyššia a v našich podmienkach sa tak zníži riziko vymrznutia. Vysádzame v spone 10 x 15cm.

Zber: Šafránové kvety zberáme okolo polovici októbra kedy nám začne kvitnúť a toto kvitnutie trvá okolo 3 týždňov. Každý kvet rozkvitne po dobu 2 – 6 dní a je treba kvety zbierat hned z rána.

Posielam v bublinkovej obálke 1. triedou obyčajne 1,50 eur, doporučene 1. triedou - 2,30 eur aby bol doklad pri prípadnej strate, alebo dobierkou 1. triedou - 3,50 eur. Ceny sú podľa slovenskej pošty do 500g keďže 10 cibuliek je okolo 110g.

Napíš predávajúcemu priamo tu

Nemôžete poslať správu, pretože inzerát bol vymazaný.

    Predávajúci

    Podmienky predaja tohoto používateľa

    Posielam v bublinkovej obalke aby sa semienka neposkodili 1. triedou obycajne po prevode na účet...