Handmade kvapkove a ine zavlahy

14. júl 201967

K zalozeniu temy ma inspiroval @stevig  a jeho sposob zavlazovania pri rajcinach, ktory ma v inej teme. Bola by som rada, keby to pridal aj sem a aj vy ukazali svoje zlepsovaky na zalievanie a zavlahu rastlin, pretoze rok od roka je to s tou prirodzenou vlahou horsie a horsie a nie kazdy mame moznonst a financie na drahe zavlahy. Mohla by to byt poucna tema pre viacerych, co poviete?

 • Používám pro pěstování černou tkanou textilii. Zalívám konvicí na folii, ale občas se mně stává, že část vody mně odteče na cestičku. Pro letošní výsadbu jahod jsem si připravil zalévání hadicí 1" pod folii. Na záhon dlouhý 5 m používám 20 litrů vody. Dva desetilitrové kbelíky mám na koncích hadice a naliji do nich vodu, kterou donesu v konvích. Na prvním obrázku je testování na druhém záhon jahod už se zabudovaným zalíváním.

 • To je skvela tema!

 • @tabalugativi  
  Rád splním Tvoju žiadosť a pridávam aj sem svoje odskúšané druhy lacných závlah.
  1. Do plastovej fľaše na boku vyvŕtaná dierka, prestrčný knôt a naplnené vodou. Kvapkanie cca 2-3 kvapky za minútu.
  2. Injekčná ihla zapichnutá cez viečko plastovej fľaše, viečko našroubované na fľašu, naplníte vodou, zavesíte na kolík a dielo je hotové. ( Len pozor, asi musíte obetovať jednu ihlu, pretože ak prepichnete viečko ihlou, tak tá sa občas dokáže upchať a znemožní kvapkanie. ) Kvapkanie asi 30-40 kvapiek za minútu.
  3. Do 10 litrových vedier navŕtané dierky 6 mm vrtáčikom, jedna vo dne a 5 asi 10 cm od dna ( záleží koľko chcete sadiť rajčiniek do hniezda. Ja som dával 5, takže 5 dier ). Do vedier nalejete vodu a rajčiny si berú vlahu odtiaľ. Nevýhodou je, že voda sa dosť rýchlo z vedier stratí a tým dochádza k premočeniu pôdy okolo rajčín. Riešenie, polievať raz za dva, tri dni, avšak s rizikom, že keď začne pršať, rajčinky začnú praskať,
  4. Poslednú metódu mám tiež odskúšanú aj s plastovými fľašami zakopanými do zeme dolu dnom aj hore dnom, v ktorých sú navŕtané dierky, no s podobným rizikom ako som písal u trojky.
    Podľa môjho skromného názoru sa javí najlepšia metóda 1, potom 2, nakoľko odborníci tvrdia, že najlepšie zalievanie je podmokom. A toto spĺňajú predovšetkým tieto dve a hlavne jednotka, kde naplnená fľaša Vám vydrží aj niekoľko dní a vlaha okolo rajčinky je stále.
  No a nakoniec. Ak by som zistil niektoré ďalšie neobvyklé možnosti zavlažovanie, tak to sem rád pripojím. Osobne som rád, že si túto tému založila. Ďakujem.

 • @tabalugativi  toto je vynikajuci napad 🙂
   @mrbig46  ako rychlo to z tych vedier vytecie? Nevadi ked najskor nalejes do jedneho a potom do druheho?
   @stevig  tak toto je uz vyssia skola zavlahova, strasne super napady

 • @mrbig46  
  Skvelý nápad s tou polyetylénovou hadicou. Ja som tiež niečo podobné chcel vyskúšať, ale napojením na 100 litrový sud. No akosi som sa k tomu nedostal. Chcem sa spýtať ako si urobil dierky do tej hadice a aké veľké sú. Neupcháva sa to?

 • @stevig   Přidám ještě pár detailů: Ty dva kbelíky tvoří spojené nádoby. Když naliji do jednoho kbelíku těch deset litrů vody, tak než přejdu ke druhému kbelíku, tak je tam hladina vody stejně vysoká jako v prvním kbelíku. V celé hadici je konstantní tlak, takže každou dírkou vytéká stejné množství vody. Za jak dlouho vyteče těch dvacet litrů jsem nikdy neměřil. 30 sec ? Vůbec mne to nezajímá. Jakmile vyliji obě konve jdu pryč dělat něco jiného.
  Jak už jsem napsal hadice má Js 1", na té délce 5 m je vyvrtáno cca 20 otvorů o průměru 4 mm. Hadice je položena do drážky vytlačené v zemině tak aby horní část byla v rovině záhonu. Hadice je podložena pruhem bílé netkané textilie, aby nedocházelo k jejímu přímému styku se zeminou. Otvory jsou na horní straně, takže voda vytéká nahoru. Všechno je pokryto černou tkanou folií, kterou používám jak na jahody tak i na rajčata, papriky, cukety, atd. Je trochu dražší než netkaná, ale její životnost je asi tak 15 let. Na obrázku s těmi jahodami je použita folie, která byla na jiném záhonu nepřetržitě tři roky. Není na ní žádné poškození, jen je zašpiněná od hlíny, ale to deště smyjí.

 • @mrbig46  
  Ďakujem Ti za vyčerpávajúcu odpoveď, ale chcel som sa ešte spýtať, že či sa Ti to neucpáva? Pretože vo vode sú rôzne mikročastice, ktoré by to mohli ucpať? Inak super nápad. Vďaka za inšpiráciu.

 • @stevig   První zalívání tímto způsobem jsem nainstaloval k jahodám teprve v září tohoto roku. Takže praktické zkušenosti zatím nemám. Čistě teoreticky, žádné mikročástice nemohou tu hadici ucpat, na to jsou příliš malé. Průměr otvorů je 4 mm, průměr hadice 25,4 mm. Možná nějaký list, ale tlak v hadici je tak malý, že případný list by se k nějakému otvoru těžko přisál, protože otvory jsou nahoře ve vrcholu průřezu hadice. Pochopitelně, když nabírám vodu z barelu, tak sleduji, jestli mně do konve nevklouzne nějaký plovoucí list. Pokud bych v průběhu používání zjistil, že opravdu může dojít k ucpání, není problém udělat si hrubě síto a nalévat přes něj. Kdo nic nezkusí, nic nepokazí.
  Jen na okraj: Příští rok chci tento způsob zalívání hlavně pro rajčata, Zatím mám hadici jen pro rajčata v pařeništi, kde to právě instaluji, protože tam budu vysazovat rajčata již někdy koncem března (marca ?) a to nebude asi počasí na nějaké velké práce. Hadici uložím, kbelík připojím a na jaře jen vyvrtám otvory, položím folie a zasadím rajčata.
    Vladimír

 • To su super kreativne napady, dakujem!

 • Uzasne napady, krasne ako sa viete vynajist 🙂

 • ako to mám urobiť na 120 sadeníc rajčín? ja hlupák to polievam hadicou, nevedel som, že sa to dá aj krhličkou.
  ale zas než by som to nainštaloval do všetkých záhonov, zabavím sa do jesene a môžem to zas rušiť.

 • @foox  
  Nuž a o tomto je práve tá krása záhrady. Že jej venuješ maximum svojho voľného času a ona sa Ti potom odvďačí bohatou úrodou. Inak byť na Tvojom mieste ja, tak by som na také množstvo rajčín asi použil profesionálnu kvapkovú závlahu, ktorá by Ťa vyšla odhadom cca 60 - 70 eur. A máš potom vystarané na viac rokov. Ale to už je iná zábavka ako to vlastné, ktoré si pripravíš sám.

 • Zeť mně sehnal 20 m trubek používaných pro podlahové topení. Mají světlost 1/2 ". Těch 20 metrů by mně mělo stačit pro zavlažování 80 ti rostlin rajčat. Pěstuji je v pěti dvouřádcích, na záhonu dlouhém 3 m mám šestnáct tyčkových rajčat. Pro každých těch 16 rajčat bude stačit 4 m dlouhá trubka s osmi výtokovými otvory o průměru 4 mm (průměr budu muset ještě otestovat) a jeden kbelík. Zkoušet vždy něco nového mně nejvíc baví.

    Vladimír
  PS.: Pro to studené pařeniště jsem 1. listopadu vysel keříčková rajčata. Mám je za oknem a zatím se jim daří.

 • @mrbig46  fiha, ako sa dari rajcinam?

 • @tabalugativi  To je asi nepochopení. Ty trubky použiji na zalívání ne na topení. Takže rajčatům se zatím nijak nedaří, protože na zahradě žádné nemám
    Vladimír

 • @mrbig46  ja som sa pytala na toto "Pro to studené pařeniště jsem 1. listopadu vysel keříčková rajčata." 😉

 • Omlouvám se, špatně jsem to pochopil. Pokud jde o ta keříčková rajčata, tak mně ty kelímky s nimi spadly před cca deseti dny z parapetu okna dolů na koberec. Zachránil jsem jich zhruba polovinu, některé jsou trochu poškozené, ale daří se jim jakž takž. Jsou na přiloženém obrázku. Původně v každém kelímku byly čtyři sazenice. Pochopitelně jsem ihned po té havarii udělal dosev.
    Vladimír

 • @mrbig46  ale maju sa culo k svetu, krasne

 • Milí moji spoludiskutujúci.
  Dovolte mi, aby som Vám, Vašim príbuzným a tiež všetkým, ktorí majú radi záhradku a záhradníčenie, zaželal v Novom roku 2019 veľa zdravia, veľa šťastia a najmä bohatú a zdravú úrodu v záhradkách, bez škodcov, bez holomrazov a ďalších negatívnych vplyvov. Dúfam, že i v Novom roku 2019 sa budeme spolu deliť o naše skúsenosti, starosti a radosti. Teším sa na Vás. Šťastný Nový rok.

 • @stevig  aj tebe krasny a uspesny rok 2019, nech zahrada prekvita a prinasas nam aj dalej vela uzitocnych rad a napadov! za seba - dakujem 😉

 • Dobrý deň prajem všetkým náruživcom záhradky. Zima nám už konečne skončila a my zasa začíname novú záhradkársku sezónu. "Moja lacná ale spoľahlivá kvapková závlaha" ( ktorú som Vám predstavil už v predchádzajúcich príspevkoch ) je už namontovaná a tiež odskúšaná. Takže v nedeľu už len nasadiť planty papriky a hor sa zasa do toho vytúženého kolobehu pestovania našej krásnej zeleninky.

 • @stevig  ty brdo! Tomu sa povie sofistikovany system 🙂

 • Inspirativne, sikovna improvizacia

 • @stevig  jak to kvapka? 🤔

 • Niektore napady fakt super. Sa zamyslam, jak to mohlo tych ludia aj naadnut

 • @tabalugativi  Kvapká to perfektne, už sme s manželkou zjedli asi 12 paprík. U rajčín je to horšie, pretože som musel z 24 vymeniť asi 15, pretože mi skoro všetky obhrýzol medvedík obyčajný. Takže tam čakáme. Inak tento rok nič moc. Zima, dážď, všetko spomalené.

 • @stevig  no to ma mrzi, medvedik to je hroza 😞 12 paprik? Super, mne este len kvitnu 🙂

 • @tabalugativi  No v skleníku to ide rýchlejšie. Aj ja mám papriky vonku a nič moc. Chlad, dážď robia svoje. A už sa pomaly zobúdzajú molice, mandalinky. No čaká nás zase boj s týmito záškodníkmi. Ale dúfam, že to vyhráme.

 • @stevig  pekný skleník, môžeš pls napísať odkiaľ a za koľko? s montážou? aj do pošty ak je to tajné. 😉
  ale z tej kvapkovej závlahy by som sa asi zbláznil, naplniť vodou 40 fliaš, odskutkovať, zaskrutkovať, nasadiť,...
  za ten čas to polejem hadicou 5x. 😕

 • @foox   🙂 🙂 🙂 mala som na tu zavlahu podobny nazor, kym v inej diskusii nepisal @stevig  ze flase su na vrchu (teda dne) po obvode narezane a dno sluzi ako vrchnak proti napadaniu spiny a zaroven na naplnanie 😉

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém