Choroba rajčiakov?

Zdravím všetkých. Nevie niekto poradiť podľa fotiek čo to je za chorobu začína to na spodných listoch
Odpovedať
@michael0 Z čeho usuzujete, že se jedná o chorobu? Mně běžně spodní listy odcházejí, ale není to tím, že by měly nějakou chorobu, ale proto, že je rostlina už k ničemu nepotřebuje a všechny živiny směřuje tam, kde je to víc potřebné, to je na růst vrchní části a na vývoj a zrání plodů. Vladimír
Odpovedať
Díky,já len nechcem niečo zanedbať aby nebolo neskoro. Tie čierne bodky, škvrny alebo ako to mám nazvať mi tam vadia.
Odpovedať
@michael0 Ty fotky jsou obě z vrchu listu? Jak vypadá list zespodu? Vladimír
Odpovedať
Musel som nafotiť druhý list pretože ten už uschol. Takže teraz je to z jednej aj druhej strany
Odpovedať
Hm ja by som vyskusala dodat nejake hnojivo - vitaminy a mineral cez list, uz to tu odporucaju v inych temach. Mne tak fialoveli listy ked bolo chladnejsie, nemal si chladnejsie noci? Inak spodne listy postupne odtrhnut, nic sa nedeje, oni odchadzaju postupne
Odpovedať
@salamandrazuza Díky teraz som si všimol že je to prevažne na jednej odrode, na tých dvoch skoro nie. Asi je táto odroda málo odolná. Neviem či napíšem presný názov "Bejbino"? potom tam mám Datlové tie sú úpne v pohode, dokonca tie najspodnejšie listy sú ešte normálne. No a tá tretia odroda /Tornádo/ tam to je tiež, a okrem toho listy to má skrútené do ruličky. Už by som ich nikdy nesadil.Proste mi vadí keď to má tak skrútené listy, pretože neviem či málo vody, vela vody, málo hnojiva, zima, teplo....
Odpovedať
Ať se dívám jak chci, tak ten obrázek ze spodku mně moc nepomohl. Nic živého- molice nebo třásněnky tam nevidím. Nevím. Jen je zajímavé, že to na některé rostlině je a na jiné ne. To je pěstujete v nádobách? Pokud jde o kroucení listů, tak to může být prudkým sluncem, rostlina se chrání enormnímu odpařování vody.¨ Vladimír
Odpovedať
@michael0 to tornada robia aj nam, vobec sa s tym netrapim. Sadim ich preto, lebo nepraskaju. A ja rajciny vobec nepolievam tento rok, namulcovala som ich travou a vyzeraju ze sa im to paci. Inak to skrucanie listov som citala ze sa tak brania nadbytocnemu odparovaniu vody ked na ne pecie slnko, alebo ze mavaju taku reakciu ked ich povylamujes 🤔 ale nie je to choroba ziadna
Odpovedať
@salamandrazuza Ty nepolievaš rajčiny? To snáď není možné. Ja keď nepolejem rajčiny dva dni tak už sú uvednuté. To by ma zaujímalo ako to doopravdy je. Niekde čítaš odborník radí že paprika v horúčavach nad 30 stupňov potrebuje 4l vody denne. Ďalší odborník radí papriku polievať raz za týždeň. Nie som žiadny odborník, ale predsa bez vody nerastie nič! Možno na púšti nejaký kaktus...Ja mám urobené kvapkovú závlahu, mám tam kvapkovače na paradajky 8l/hod a na papriku 4l/hod. mám to ku každému koreňu. Mám to nastavené že mi to automaticky poleje každý deuhý deň ráno o 04:00 hod. 40 minút. Už to mám takto tretí rok, a nebadal som že by mali rastliny problém. Keď prší tak dažďový senzor zablokuje polievanie vonku, ale v sklenníku polieva dalej.Paprikám v sklenníku trochu "predĺžim deň" prisvietením svetlom ktoré má podobné spektrum ako slnečné svetlo. Velmi by ma zaujímalo ako to je s tým polievaním. Aké máte skúsenosti?
Odpovedať
Profilova fotka
@michael0 ani ja nepolievam rajčiny vôbec. Záhradu mám 85km ďaleko, mám ich hlboko posadené a namulčované. Nepolievam fakt vôbec, len keď ich posadím, potom už nie. Na jeseň mám problém vytrhnúť ich, tak sú hlboko. Ak ich polievaš a potom dva dni nepoleješ, samozrejme že vädnú, lebo väčšinu toho koreňového systému majú nízko pod povrchom pôdy - práve preto, že si ich to takpovediac naučil. Znie to možno ako scifi, ale ja naozaj rajčiny nepolievam a mávam krásnu úrodu ;) Samozrejme, ak na jeseň začne liať, tak praskajú, ale to vtedy praskajú všetkým...
Odpovedať
ja paradajky polievam tak 2x v tyzdni, poriadnymi davkami vody. Ked sa neudari ist poliat, tak v pohode ustoja aj tyzden. Mame ich namulcovane pokosenou travou a myslim si, ze taky obcasny prisun vacsej davky vody ich naucil zakorenovat hlboko, lebo voda sa v povrchovych vrstvach pody dlho nezdrzi A apradajky prirodzene tvoria mohutnu korenovu sustavu, niekedy som citala, ze sa robila studia (v Rakusku, nie americki vedci zistili :-D ), paradajka mala v pode na vahu minimalne tolko korenov ako mala zelenej hmoty nad povrchom a korene siahali az do metrovej hlbky
Odpovedať
@michael0 nie nepolievam, nemam na to cas. Papriky a ostatnu zeleninu polejem, ale rajciny nechavam tak. Citala som niekde, ze nie je potrebne, ze si vedia same vypestovat dost hlboke korene a idu potom za vodou dole
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?