Slivky padajú, aj keď nie sú červivé

Profilova fotka
Tešili sme sa, koľko sliviek tento rok budeme mať, ale pravdepodobne nám slivku skolila nejaká choroba. Viete, prosím, čo by to mohlo byť a ako aspoň sčasti zachrániť úrodu? Slivky padajú na zem napriek tomu, že červivé nie sú. A okrem toho sa zvláštne sfarbujú (viď. foto).
Odpovedať
Niekedy sa zvyklo hovorit ked strom zhadzuje ovocie na vine je sucho. Ze strom nema tolko vody na vsetky plody. Dnes uz sa vie ze zvykne to robit po napadeni chorobou. Nema slivka glejodtok? Proste rany s ktorich vyteka miazga? Vypada to napadnutie touto pliagou. Strom sa brani a radsej sa zbavuje ovocia aby prezil. Ak je strom uz napadnyty,a tych ran je viac povacsine uz konci a je to pre neho utrpenie. Treba pozriet na okoli na druhych stromoch aj susedia ci nemaju na slivkach,ringlotach,visniach, ceresnach atd tuto pliagu.
Odpovedať
Mozno prirodzena prebierka, tazko povedat. Moze to byt aj dosledok nejakej pliagy samozrejme. Zvyknete stromy striekat alebo su uplne bez postrekov?
Odpovedať
Profilova fotka
@pavol2010 glejodtok sme na strome nenašli, je to iba 5 ročný strom..
Odpovedať
Profilova fotka
@majstercapko slivky striekame iba proti červíkom.
Odpovedať
@yolandas Aka je to odroda ? U nas bystricke, domace takto padaju ked je vela vody-dazda,paradoxne.
Odpovedať
Profilova fotka
@suhaj24 mame to zial na roznych druhoch slivky. Vyzera to tao, ze to napadlo vsetky slivky na nasom dvore. Teraz by mali iba rast, oni zial nerastu, sfarbia sa na polovicu a padnu na zem. Rad radom cela uroda.
Odpovedať
Profilova fotka
Bola som opäť odfotiť slivky, a už z nich aj niečo vyteká. Vyzerá to ako lepidlo z tavnej pišole 🤔 Červivé nie sú ani vnútri.
Odpovedať
Profilova fotka
Všetko padá dole. Zdravé slivky sú ešte zelené, choré rýchlo fialové, malé a opadnú.
Odpovedať
@yolandas tie lepkavé veci sú glejotok
Odpovedať
Tie stromy veľa zarodili, vtedy zvyknú zhodiť časť plodov
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@majstercapko ale nejde o úhyn stromu, vsak? Len bude menej slivovice
Odpovedať
@yolandas ani slivovice nemusi byt menej. Proste strom vie, ze uvladze uzivit povedzme 50 kil plodov, ked ich ma vela nasadených zbytocnych sa sam zbavi a tie co ostanu budu pekne velke. Niektore stromy si robia prebierku same, niektorym treba pomoct (jablone)
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 Asi to tak naozaj bude, lebo jeden konár nám zlomilo z toľkých plodov. A ten glejotok, to sú teraz už napadnuté stromy alebo to sa tam prečo objavuje? Či to je len forma akou sa zbavuje strom tých prebytočných plodov? 🤔
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?