Vednuce jahody

Dobrý den, vedeli by ste mi poradit s vädnucimi jahodami? prvý rok po výsadbe jahodoviska mi pekne rastu aj zarodia ale na druhý rok kedy by mali najviac rodit tak namiesto toho vädnu a plody su sice červene ale male a nedozretea bez chuti. Polievam pravidelne ,na jar hnojim hnojivom na jahody.Zemina pod jahodami je taka hutnejsia može to sposobovat vädnutie? lebo sa mi zdaju ked vytrhnem rastlinu slabe korene.Zeminu je stara cca 6 rokov .Už sa mi to stalo 3 krat že prvý rok po výsadbe su celkom pekne aj zarodia a na druhy rok vädnu .Pod korenom som nasiel iba daždovky.V auguste by som chcel robit nove jahodovisko mal by som tu zeminu pomiesat s dakým substratom? Dakujem za každu radu.
Odpovedať
podla mna to je huba fusarium, daj do google fusarium jahody a porovnaj
Odpovedať
@robo555 jahody sa nepestuju na jednom mieste opakovane, zakazdym sa zaklada jahodovisko na inom zahone, na rovnake miesto sa maju zasadit s odstupom minimalne 5 rokov. Takto predkladas patogenom stravu rovno pod nos. Najlepsou ochranou proti mykozam je spravna agrotechnika, overena sadba, ie vymladky z vlastnych chorych rastlin, poda bohata na humus (dpolnit pred vysadbou organicku hmotu, naprikla vyssie davky kompostu), striedanie zahonov. Treba udrziavat zahon vzdusny, teda nie velmi husta vysadba a zalievanie podmokom, nie na list a zalozene plody. Ked sa zasahuje postrekmi, tak preventivne, je neskoro na osetrenie, ked uz sa prejevuje napadnutie. Mas moznost pouzit bud fungicidy alebo bio listove hnojiva na posilnenie odolnosti rastliny Dazdovky su v poriadku, je to znak, ze poda je ziva.
Odpovedať
@robo555 to iste som ti chcela ist napisat, co napisala aj Zitka. Jahodovisko by si mal obmienat, kazdy rok niekde inde a vtedy sa im bude darit.
Odpovedať
@zita19 dakujem pekne za radu,skusim jehody dat do ineho zahonu a premiesat s kompostom.v tomto zahone boli 5 rokov .jahody som zasadil v prvom roku celkom dobra uroda a v druhom uz vädli ale zaciatkom juna jahody boli dobre aj stihli dozriet len potom uz vädli aj ked som polieval.Odrody som kupoval zakazdym nove.
Odpovedať
@zahradkarvlado dakujem za radu idem si to pozriet.
Odpovedať
@robo555 vadnutie nemusi zakonite znamenat, ze su suche. Vadnut mozu aj preliate, ak im hniju korene, to ich dalsia voda len dorazi a este sa tam zacnu mnozit aj tie plesne, ktore tam ani neboli. Ak maju obzrate korene od nejakych skodcov, tak tam uz nepomoze ani svatena voda ako zalievka. Zalieva sa podla pocasia a nasytenia pody vodou, radsej raz za tyzden vydatne, ale ze naozaj vydatne aby medzi zalievkami stihla poda mierne preschnut. Zalievat radsej skoro rano ako na vecer aby stihli do noci listy obschnut, idealne pre pracujuceho cloveka v sobotu alebo v nedelu. 99% rastlin sa so suchom vysporiada uplne v pohode, 99% rastlin dlhodobo neustoji blato pri korenoch.
Odpovedať
@zita19 asi som to vela polieval nieco natom bude lebo zemina je zhutnena z vrchu vyzera sucha ale ked vythnem jahodu tak je celkom mokra a korene jahody su slabo vyrastene vid foto alebo uz zhnite.koncom augusta zasadim nove .Do zeminy zapracujem kompost a trochu piesku necham to 2 tyzdne ulahnut a budem sadit .polievat budem raz za tyzden a ada to pomoze.dakujem za radu pekny vecer.
Odpovedať
@robo555 este jedna foto
Odpovedať
@robo555 ano, odisli od korenov. Piesok a kompost pomozu vylahcit podu
Odpovedať
Profilova fotka
skoda jahod 😞 no treba ine miesto pre ne ,ale z tychto uz nic veru nebude
Odpovedať
@alieninka veru skoda asi 60 ks ale tento rok budem mudrejsi🤔 a urobim im nove miesto.
Odpovedať
Profilova fotka
@robo555 jahody vyber pridaj kompost najlepší slepačí ,nespaluje ako kravsky preriluj, pretrhaj staré jahody a zásad posip okolo jahôd drevenou drtinou , tie ochránia proti zeline z vyschnutiu a dodajú využíva
Odpovedať
Článok sa načítava...
@martin_jancovic slepacince nespaluju? Vsak zo slepacincov sa musi robit zakvas a este aj ten sa musi riedit aby nespalil korene. Vyzrety kravsky hnoj je ovela setrnejsi ku korenom. No a uz vobec neviem co myslis pod slepacim a kravskym kompostom. Lebo kompost je jedno, hnoj druhe.
Odpovedať
Dakujem za vsetky prispevky.Jahody dam do noveho zahonu + kompost a trochu piesku a dobre to rotovatorom prekopem a po cca 10 dni budem sadit.malo by to byt dobre hadam.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?