Čo je to za burinu? Lezie mi celou hriadkou

Co to je zac a ako sa toho zbavim? Trham a trham a nic.
Odpovedať
Profilova fotka
Portulaka zeleninová. liečivá burina. rastie aj v chudobných pôdach, kedze je zo Syrie. ma hlboky koren, aby prezila. Má žlté kvety a hrubé mäsité listy. Má tiež jeden z najvyšších obsahov betakaroténu, teda formy vitamínu A, medzi známymi druhmi zeleniny. Vitamín A je dôležitý pre zdravie očí a tiež výborne chráni pred viacerými druhmi rakoviny.
Odpovedať
Veru, ako pise @uhlerado portulaka. Netusil som, ze ma taku historiu. Idem ju teda po novom spasat 😬
Odpovedať
Profilova fotka
@uhlerado to je super opis 😉 @spuchlina táto "burina" sa dá aj zavárať ako uhorky a surová sa dá použiť do šalátov. Tak ochutnaj a možno oceníš všetky jej vlastnosti a nakoniec sa ti bude zdať, že jej je aj málo ;)
Odpovedať
@uhlerado no to teda ma hlboky koren mrska.. @miselaho takze to mam akoze ochutnat? Nako mi nie je sympaticka 😖
Odpovedať
Profilova fotka
@uhlerado @miselaho na záhrade je jej dosť a betakaroten na oči je dôležitý. Fakt je to pekná rastlinka. Doteraz som myslela, že je to potvora burina 😉 Skúsim s ňou niečo z toho čo píšeš aj urobiť. Som celkom zvedavá a zajtra na záhrade ochutnám.
Odpovedať
@zahradnica tak ochutnaj ty a ozvi sa ako chutilo..ak viac nenapises, tak ja radsej neochutnam 😂
Odpovedať
Profilova fotka
@uhlerado tak teda mením názor na túto rastlinku. Tiež som myslela, že je to burina nepríjemná, lebo je jej celkom dosť v záhrade. Našla som si na nete o nej a skutočne podla popisu vyzerá dobre. https://www.badatel.net/prestante-ju-... @zahradnica som zvedavá či to dáš s tým ochutnávaním, prípadne so zaváraním alebo šalátom ako píše @miselaho . Držím palce a asi to tiež skúsim, ale neviem, jesť burinu??? 😛
Odpovedať
Profilova fotka
@spuchlina 🙂  tak ak sa odmlčím na dlhšie, tak túto rastlinku nepapkať som veľmi zvedavá
Odpovedať
Profilova fotka
ach jaj...trhám zodpovedne už roky aj s koreňom...aaaano....je liečiva...ale prečo ju nemôžem ?.... nie je mi sympaticka...šaláty milujem ale toto asi nie...:-) ...ale nedajte sa odradiť ...skuste a dajte vedieť :-)
Odpovedať
Fuha, tiež neviem ci by som nabrala odvahu..a ešte zavarat...och...sranda ake ma človek predsudky
Odpovedať
@lubicabystrica ochutnala som so vsetkym sebazaprením...asi nie som cielova skupina  @miselaho @uhlerado vy ste to uz zavarali?
Odpovedať
Profilova fotka
@spuchlina tak som tu 😉 , skúsila som a musím povedať, teda napísať, že dobré. Taká chuť ako ľadový šalát. Aj som z toho urobila šalát, pridala som k portulake aj rajčiny a papriku a chutilo.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zahradnica fakt? ze by som to skusila v salate? Mna to samotne vobecneoslovilo...ale celkovo mi pripada ta rastlina taka..nesympaticka, hmm...
Odpovedať
Profilova fotka
ja som ju cez vikend ochutnal a bolo to stavnate a chutilo to ako uhorka surova
Odpovedať
@uhlerado mozno som ochutnala nejaky prestarnuty kusok...mam toho hodne, tak dam sancu este nejakemu mladasovi 😄 Ked tvrdite ze je to ok...ako potesilo by ma, keby som v tom nasla potesenie, lebo doteraz ma ta "burina" len vytacala. Tak snad mi zachuti
Odpovedať
Profilova fotka
@spuchlina u mňa má od teraz najväčšie sympatie a pomohol k tomu popis od  @uhlerado. Skús nejakého mladoša, ti nie sú taký natvrdlí 😉Tiež som ju nemala rada na hriadkoch, vždy som si hovorila, a teraz je čas tej voskovej ťahavej buriny, ale aspoň sa dobre vytrhávala  keď sa dobre chytila. Tak držím palce, je to dobre spestrenie jedálníčka a využitie "BURINY", čo od teraz už nie je burina .
Odpovedať
Jeeeje a ja som ju akurat dnes vytahala
Odpovedať
Profilova fotka
jaaaaaaj všetkých vás obdivujem, čo ste to ochutnali a dokonca pripravili šalatiky...tak ja doteraz som nenabrala odvahu a je mi akosi furt taka nesympaticka....no ja ani rybie, slimakove a všelijake ine pre iných dobroty neochutnam ....su veci ktore neprekonam....tak teda vam odvážnym gratulujem a ovdivujem vas....tak nech vam chuti a obohati váš jedálniček 🙂 a ak by vam bolo na záhrade málo, kludne prídte k nám a môžte si šklbnúť 🙂
Odpovedať
@winnenden a aj si ju ochutnala? 😉
Odpovedať
je to síce liečivka  a veľmi vhodná do šalátov, len je nesmierne rozpínavá, obťažuje ostatnú zeleninu, zavadzia pri kyprení, berie jej vlahu a živiny. moja mama ju volá nezmar zelina, lebo ani po dlhých slnečných dňoch vysúšania vykopanej buriny, nie je dosť suchá, aby uhynula. stačí trochu vlahy a opäť zakorení. ostatná burina je suchá raz-dva. na pokyprenej zemine sa ľahšie vytrháva ak ju zachytíte so všetkými výhonkami, najlepšie skôr ako zakvitne, inak semienka sa rozfúkajú doďaleka. ponechajte si ju iba tam kde chcete, pred kvitnutím zrežte, ostatnú dôkladne vytrhajte. my jej vynášame celé koše zo záhrady.jej setra je pekne kvitnúca rastlinka, tvorí nízke koberce - vankúše. má však úzke lístky, stonky viac do červena a kvietky žlté, oranžové, červené, aj ružové a je aj plnokvetá varianta.
Odpovedať
@cacianka no to je pravda ze neschne, je to nieco ako tucnolist co pestujeme 😕 Ono sa to siri aj semienkami? Som myslela ze len tymi poplazmi. A ked to vytrhate co s tym robite? Kam to odnasate? Dakujem
Odpovedať
@spuchlina áno, má drobné žlté kvietky (jej krajšia sestra má krásne veľké a farebné kvety, volá sa aj  šrucha). tú máme na dvore a medzi chodníkom a trávnikom robí krásne vankúše.u nás sa jej na jedno čistenie záhrady nazbiera aj niekoľko veľkých košov, 2-3 fúriky kopcom,  my ju vynášame na odpadovisko, rôzny záhradný odpad. mama má záhradu na dedine, je tam veľké miesto a veľa susedov tam vynáša odpad, burinu, konáre, korene. ked to dosť vyschne , klesne kopa, tak jeden sused to raz za rok podpáli, aby zmenšil skládku. je to na bezpečnom mieste pri potoku, má tam aj hadicu s vodou a pre istotu strážia a kontrolovane pália aj 2-3 susedia.alebo to hádžeme do kontajnera na smeti (domový odpad) a to vyvážajú na skládku.  na hnoj alebo do kompostu neodporúčam, semienka by sa mohli udržať, neviem či by ich hnijúci odpad dostatočne zlikvidoval. ak máte miesto, s kúskom suchej zeme, nechajte dobre usušiť a spálte s ostatným suchým odpadom zo záhrady, čo dobre horí.  mi tak pálime dobre vysušené kukurnisko a na to hádžeme ostatnú vysušenú burinu. ale opakujem - máme na to bezpečný priestor a vodu pre istotu po ruke. pri hospodárskom dvore to striekame, je tam ťažší prístup, nerovný povrch, zákutia pri plote , bordel od suseda. aj tak ostatná burine je spálená za hodinu a táto nezmar prežije aj 2 dni 😠 zničí ju aj mráz, ale semienka celkom nie.
Odpovedať
@cacianka asi to necham teda zoschnut a zapalit. Veru do kompostu som sa bala dat to 😬 Tiez mi to prelieza celu zahradu 😞 A neviem tomu prist na chut, je mi to take...nemile uz na pohlad 😕 Sruchu nepoznam vobec 🤔
Odpovedať
@spuchlina dostať semienka, mávajú to na tých stojanoch s ostatnými kvetinkami a zeleninou. pozri si ju na Googli pod názvom portulaka alebo šrucha.
Odpovedať
@cacianka a to je celkom pekná rastlinka. 🙂 A tá sa tak divoko nerozrastá? Nemá také invázne chute?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
Aha, dnes sme o nej pridali článok 😉 https://www.zahrada.sk/magazine/portu...
Odpovedať
Profilova fotka
Ked je taka zdrava, mozno by nebolo na skodu si ju niekde na okraj aj na priamo vysadit
Odpovedať
@mariella55 no obavam sa, ze by to clovek trpko olutoval, lebo toto svinstvo sa len tak lahko znicit neda :(
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?