Fitónia - pestovanie

Profilova fotka
Máte niekto skúsenosti s pestovaním fitónie? som si ju nedávno zaobstarala, lebo sa mi veľmi páčilo sfarbenie listov (zelené s ružovou žilnatinou), ale prečítala som si dosť protichodné informácie. niekde píšu, že je náročná na pestovanie, nie je vhodné ju dávať na slnko, resp. ani k oknu, že má radšej tienisté miesto. inde zas píšu, že slnko, rozptýlené svetlo je ok, pretože podporuje sfarbenie listov a vlastne je to celkom nenáročná rastlinka, ktorá potrebuje hlavne vlahu...tak si vyber... :D
Odpovedať
fitonie som pestovala ako podopokryvnu rastlinu vo velkych kvetinacoch uplne bez problemov. Ked uz sa raz ujala, tak sa sama o seba postarala, rozrastala. Este aj vo vode zakorenila uplne bez problemov. A ze by bola na svetle neda sa povedat, skor nie, ale iste je, ze tie na svetlom mieste boli farebnejsie, ale to plati pre kazdu farebnu alebo panasovanu rastlinu, ktora ma menej chlorofylu v listoch, takze ma tak trosku "priskrteny zaludok" a ked nema dost svetla, tak sa snazi vytvarat viac chlorofylu v listoch aby mala dost zivin
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 vďaka za info :) vraj hlavne cez leto to netreba so slnkom preháňať, tak asi si počkám. teraz ju mám na okne a vyzerá, že je s tým v pohode. ešte ma zaujíma ako je na tom so zemou? či by si vystačila napr. aj so substrátom pre kyslomilné rastliny :)
Odpovedať
fitonia...fiha..kde vy na tieto rastliny chodite :-D
Odpovedať
Tiez som nevedela co je fitonia, vygooglila som si :) Krasne, a kolko druhov...hmm
Odpovedať
Profilova fotka
@tolstolobik v Hornbachu :D ja sa veľmi v kvetoch neorientujem, tak to bol taký námatkový výber. sa mi páčil ten kontrast farieb. @vyrehotana no ja dúfam, že sa z nej budem tešiť dlho :)
Odpovedať
@petradum urcite ano, drzim palce ;)
Odpovedať
@petradum neviem, ale asi lepsia neutralna bezna zemina. Sice mne rastla ako podrast pod kavou a ta je kyslomilna.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 som zachytila niečo o rašeline, čo je vlastne tá kyslá pôda, tak vyhrabem doma pakel na azalky a rododendrony :) som si dala zakoreniť odrezok, ak sa mi ujme, zasadím a uvidím
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
Profilova fotka
Otváram opäť túto tému. na fitónii pozorujem už pár dní "nahlodané" lístky. nie všetky, ale nejaké sa sem tam objavia, ako nové, tak aj staršie listy. pozerala som rastlinu, či nemá na sebe nejaké nenažrance, ale nič som nenašla 😒 myslíte, že môže ísť o škodca alebo to súvisí s niečím iným?
Odpovedať
@petradum ja mam takto zahadne vybzrate sadenice jahod na balkone. Nic na nich nevidim, nijaku potvoru len uz su nejake moc madeirove. 😒 Vcera som ich strekla nejakou betehou chemickou co som doma nasla, tak uvidime
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 no ja dúfam, že je to len nejaká anomália a nie niečo, čo vylieza cez noc a hostí sa :( bola by som nerada, keby mi to zrušilo kvet. asi aj ja niečo preventívne použijem, aspoň mydlovú vodu...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 rokoch
Fitonia nie je náročná, mám ju pri okne na juhovýchod, nie na priamom slnku. Má rada rosenie a polievanie pravid3lne troškou vody,keď zvrchu obschne hlina.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
My chceme toho roku pestovať pelargónie, snáď sa nám to podarí.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?