Pestovanie bonsajov

Je ti nejaky bonsajista? Pacia sa mi bonsaje ale vzdy mi kazdy podarovany uhynul. Preco je to tak? Postupne opadali listky a vyschol hoci bol polievany. Treba to po kupe presadit alebo preco sa to deje? Kde sa im najviac paci? Vonku som ich ani nevykladala, mali stale jedno miesto 🤔
Odpovedať
@zaciatocnicka predovsetkym treba vediet ci to je bonsaj z nejakej izbovej rastliny alebo bonsaj z vonkajsej rastliny, ktoru treba vylozit von naleto aj zimu a mraz (samozrejme bonsaje sa zimuju vonku trosku komplikovanejsie, ale zimuju vonku). A vacsinou taketo rastliny umieraju na prebytok vody. Ked zacnu zhadzovat listy, maju uz nieco s korenmi a miesto toho aby sa im dopriala sucha dieta na regeneraciu korenov majitel v panike zacne viac polievat a to ich dorazi. A este pri tychto kupovanych velku rolu zohrava sok zo zmeny miesta. Kym sa taka rastlina dostane k majitelovi od pestovatela prezije si kadeco a nie moc prijemne. Rozhodne treba zistit o aky druh rastliny sa jedna podla toho prisposobit umiestnenie a aj sposob pestovania. Latińsky alebo komercny nazov rastliny by mal byt na etikete a potom pomoze ujo googel
Odpovedať
Profilova fotka
@zaciatocnicka tak ako píše zita19, treba si najprv zistiť aký druh bonsaju máš, či je do interiéru alebo exteriéru, tiež závisí asi aj dosť od toho, či ide o listnáč alebo ihličnan, alebo o inú rastlinku, ktorú vypestovali do bonsajovitého tvaru :) ja som dostala nedávno čínsky jilm - listnáč. celkom nenáročný akurát dookola bojujem s roztočmi, ktoré tiež napr. spôsobujú schnutie rastlinky. vždy, keď vidím, že sú tam zas, tak ho celý vystrihám a za pár dní vyraší zas nové lístky. inak je na svetlom mieste, vnútri a polievam vždy, keď má suchú zem. celkovo som o bonsajoch čítala, že napr. zalievanie je lepšie robiť ponorením kvetináča do nádoby s vodou a tiež je vhodné ich pravidelne rosiť.
Odpovedať
@zita19 dakujem, no to je moj pripad, presne ked zhadzovali listy tak v panike som riesila dalsie zalievanie :-.
Odpovedať
@petradum dakujem, no vidim ze to vobec nie je jednoduche 🤔
Odpovedať
@zaciatocnicka casom ked chytis kvetinac do ruky zistis, ze je lahky, vtedy je cas namocit ho do vedra s vodou ako pise @petradum a pockat kym presatanu odchadzat bublinky, potom nechat odkvapkat a poliat zas az ked je suchy. Tazko sa zistuje stav pody lebo na povrchu moze byt obschnuta ale vo vnutri je este celkom mokra. Ale netrap sa tym, ze si utopila nejake kvety. To sa stalo aj mne, lebo rastlina s poskodenymi korenmi navonok vyzera ako presusena a zvadnuta, takze kazdy sa vrhne do polievania a tym ju dorazi
Odpovedať
@zita19 no musim sa este vela ucit, som rada ze som vas nasla :) Dakujem
Odpovedať
Profilova fotka
ja som dlho tuzila pestovat bonsaje, no dosla som na to, ze to nie je nic pre mna. jednodcuho im nerozumiem
Odpovedať
@jela85 je mozne ze ani ja :) dala som si zavazok ze este to s nejakym skusim a ak to neprezije, dam uz od nich ruky prec
Odpovedať
Profilova fotka
@zaciatocnicka ja som napr. nikdy nemala potrebu pestovať bonsaje, lebo mi to nejak tak ostalo, že je to náročné. ale už keď som dostala od kamaráta jeden, tak ho predsa nevyhodím :) nakoniec sa to aj celkom dá, toho pestovania by som sa až tak nebála... len ma mrzí, že vkuse bojujem s tými roztočmi, ostrihám, chvíľku sa mu darí a potom odrazu začne opadávať a už viem, že sú zas tam 😠 ale treba sa zmieriť aj s tým, že nie s každou rastlinkou si sadneš a bude sa jej u teba dariť. je to normálne, netreba si to brať osobne ;-)
Odpovedať
@petradum dakujem, no uz to tak bude. Este to na tej jednej (ktoru si starostlivo vyberiem) vyskusam a uvidime, ci sa zas rozhodne odkracat do rastlinneho neba. Ak ano, tak mi to asi nie je sudene starat sa o ne
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?