Zaciatocnik - pomoc pri starostlivosti

Zdravim, vopred sa ospravedlnujem ak tu niekde taketo temy su, no konkretne temy s mojimi problemami som nenasiel. Rozhodol som sa do bytu zakupit si nejake rastliny a potreboval by som pomocne rady pri ich pestovani. Ficus Ginseng som kupil pred cca 1 tyzdnom v Lidli. Nechal som ho v povodnom kvetinaci a dal som ho iba do obalu. Obal je original na orchideu, cize ma dole to zuzene dno. Ficus som polial v nedelu, nakolko som sa docital, ze ho treba poliat az ked je substrat skoro vyschnuty a vcera som si vsimol hore jeden hnily listok. Asi som ho teda prelial. Dal som ho prec a zatial sa dalsi neobjavil. Nabuduce ho necham asi este viac vyschnut. Opadalo mu aj par listov, ale docital som sa, ze s tym si nemam robit starosti, ze to moze byt sposobene s tym ze sa premiestnoval. Mam ho presadit do ineho kvetinacu a zmenit obal za obycajny? Rastlinu mam na parapete pri okne. Orchidea Phalaenopsis ma uz cca 6 mesiacov. Je stale v povodnom priesvitnom kvetinaci a v obale na orchideu. 1 krat odkvitla a odvtedy uz nezakvitla. Hned po odkvitnuti bola zastrihnuta. Nikdy nebola hnojena, polievam ju tak cca raz za tyzden zhora, ale cital som ze sa ma do nadoby naliat voda a po cca hodine az dvoch vyliat voda a to by jej malo stacit. Myslite ze ju mam presadit do vacsieho kochlika? Zda sa mi ze tam ma malo miesta. Kaktus som kupil tiez v Lidli pred cca 2 tyzdnami. Je v povodnom plastovom kvetinaci a kupil som nanho obal, ktory sa mi ale zda byt velky. Asi ho presadim do vacsieho kvetinacu aby nebol taky utopeny v tom obale. Lucky bamboo, alebo teda dracaena sanderiana som tiez kupil v supermarkete. Najprv to bolo v klasickej pyramidovej forme, avsak po cca mesiaci som si vsimol ze listy zacinaju zltnut a stonky hniju. Tak som si precital ze to treba rozobrat a prelozit z povodnej nadoby. Dal som ich do vazy s kamienkami a zalial vodou. Vsimol som si ale ze nadalej niektore stonky hniju a neviem co s tym. Rozmyslal som ze to asi necham v sklennej nadobe ale normalne to zasadim do substratu. Vsetky rastliny su na parapete pri okno na severozapad. Moc svetla sa im vsak cez den nedostava, kedze byvame na prizemi. Zaroven by som vas chcel poprosit o rady, kde kupovat hnojiva, substraty a ostatne veci. Na viacerych strankach som cital ze sa neodporuca kupovat tieto veci v supermarketoch. Za vase postrehy dakujem
Odpovedať
Ficus obcas take veci robi, je citlivy na zmeny prostredia, neznepokojovala by som sa (a je fakt krasny). Orchidea je normal ze nekvitne, moja mama tie stonky vobec nestriha nikdy, za par mesiacov vzdy na nich znovu obrasi. Presadzala by som az keby mala extremne vela korenov uz aj vonku a doslova sa valala, nezda sa ze by tej tvojej nieco chybalo :) Kaktus podla mna nepotrebuje viac miesta. Asi by som takto zhurta nepresadzala hned, nech nemaju tie kvety tolko sokov naraz. Staci, ze totalne zmenili miesto po kupe ;) Nuz a s tym bambusom neviem, to som nikdy nemala doma ani nik u nas. Viem ze som asi moc neporadila, ale tak verim, ze sa zapoji niekto skusenejsi, ja zas tak vela tych skusenosti nemam, len co som nadobudla este doma :)
Odpovedať
takze po poriadku - fikus straca listy kvoli zmene prostredia, nehovoriac o tom, co si chadak uzil kym sa z povodneho sklenika (kto vie kde, mozno Afrika, mozno Brazilia, v lepsom pripade Holandsko) dostal k tebe. Najlepsi sposob zalievky je polievat az ked je poda skoro preschnuta, naliat vodu do podmisky nech si cucne kolko vladze a co nevypil do pol hodiny vyliat. Odporucam presadit o nejakych par tyzdnov, lebo v tych kvetinacoch su uz spotrebovane vsetky ziviny, nakolko v tychto velkochovoch sa hnoji len tolko, kolko je nevyhnutne nutne aby rastliny dorastli trhovu velkost. O par tyzdnov preto, ze teraz rozdychava jeden sok, pri presadzani by rozdychaval dalsi
Odpovedať
orchudea kym neprejavuje zjavne skody na korenoch, neodpadavaju jej listy, nevadne, proste ma sa fajn, navylieza z kvetibaca netreba ju presadzat. Zalievku sposob a frekvenciu treba vyskusat, co vyhovuje prostrediu ked zije. Niekedy staci namacat raz za dva tyzdne, niekedy castejsie. Namacat radsej menej casto, lebo korene lepsie ustoja ak su v suchu ako keby mali moc mokry substrat. Co sa kvitnutia tyka, tak toto je cista loteria. Mam asi 15 phalenopsysov, myslim, ze uz som celkom zvladla ich pestovanie ale kvitnu si kedy oni chcu Na jesen sa skoro vsetky rozhodli kvitnut po niekolkych rokoch. Hnojieni je lepsie na list ako dp zalievky
Odpovedať
kaktus neprasadzat kym to nie je nutne, radsej mu kup mensi obal. Polievat staci raz za mesiac, cim menej tym lepsie. A lepsie je poliat velmi zriedky velkou davkou vody, nevsiaknutu vody vyliat ako kazdu chvilu cvrknut, lebo tymto sposobom sa udrzuje moc vlhka zemina, co im nerobi dobre na korene. Kaktusy su od prirody naucene vyschnut
Odpovedať
lucky bambo normalne zrezat par cm nad tym hnijucim pletivom, nechat ranu zaschnut na vzduchu, aspon 12 hodin ale 48 je lepsie, potom strcit do vody, on pusti korene a moze sa pestovat normalne v substrate alebo hydroponicky
Odpovedať
no a vo vseobecnosti. Hnojivo mozes kupit specialne na izbove rastliny, radsej tekute a pouzivat v polovicnom riedeni ako je v navode (mne sa velmi osvedcilo) bud na zalievku alebo hnojenie na list substraty - je kupujem vo velkom, najlacnejsi aky zozeniem a pouzivam bez problemov, obcas do neho zamiesam perlit ak potrebujem vylahceny. Pred pouzitim sterilizujem v mikrovlnke. Nasypem asi 2 litre substratu do sacka, clupnem trosku vody, volne zauzlijem, polozim na porcelanovy tanier a strcim na plny vykon na 5 minut Potom ho nerozviazany aj s tanierom (pozor je to horuce, sacok plny pary a este to aj dobre smrdi, preto v byte neotvarat) vynesiem von a pouzijem po vychladnuti
Odpovedať
Ďakujem pekne za odpovede. Dalo by sa na obrázku prosím naznačiť kde zrezať ten bambus? Hydrponicky ich môžem pestovať a v tom pohári, v ktorom sú a iba dolievať vodu, alebo ich musím dať do tých špeci hydroponických črepníkov? A môžu byť naraz všetky v jednej nádobe? Orchidea má len tie listy, ktoré mala aj pri kúpe. Ficus treba teda vybrať z toho obalu a dať ho iná na misku áno?
Odpovedať
Ordchideu nepresadzaj a nestrihaj tie kvetne stonky ;) Bambus mne tiez hnil siel do kosa. K tomu fikusu sa neviem vyjadrit a kaktusu podla mna nic nechyba :) A hnojiva a substraty kupujem v marketoch, nikdy som nemala problem ;)
Odpovedať
@raden0 bambus odrezes tam kde je zeleny, 2 cm nad tym nahnitym. Ja by som kupila hydroponicky kvetinac, keramzit a nastudovala si hydroponiu. Ale kym zakorenia, mali by byt v cistej vode, az potom sa prevadzaju na hydroponiu. To znamana, ze sa zasadia do hydroponickej vlozky, zaleju sa cistou vodou tak, aby mali korene ponorene, postupne sa hladina vody znizuje, korene prerastaju az ku zasobniku roztoku a ked uz su dobre rozvinute, tak sa postupne pridava zivna sol tak aby nedostali sok. Fikus moze ostat tam kde je, len treba to polievanie nejak zariadit aby vo vode nestal dlhsie ako pol hodiny Orchideu nechaj tak ako je. Tu plati Co ta nesvrbi, neskrab.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?