Japonský javor

Dobrý deň. Som vo svete veľkého záhradkárčenia nový, aj keď teda nejaké drobné pestovanie kvetov a byliniek už mám za sebou. Avšak so stromami nemám v podstate žiadnu skúsenosť. Ohľadne Japonského Javoru som sa dočítal dosť. Také bežné postupy že akú pôdu potrebuje a podobne, píšu všade. Avšak zaujímalo by ma aké máte vy priame skúsenosti s touto odrodou. Kúpil som si prvé javory v Kauflande za lacný peniaz, na vyskúšanie nech zistím ako mi to pôjde. Nakoľko ešte nie sú zhrubnuté, nechal som ich zatial v kochliku, aby som s nimi vedel manipulovať ak by prišiel nejaký silnejší vietor. A tu mi napadá prvá otázka. Ihneď som ich presadil do väčšieho kochlíka s drenážnou vrstvou, pričom som ako substrát použil rašelinu a na povrch som dal múčovaciu kôru. No zaujímalo by ma ešte ako by sa mali ošetriť korene, tie totiž sú zabalené v akesi textílii, asi aby sa tam dobre držala vlhkosť. Má sa tá textília odstrániť s pôvodným substrátom alebo to tam môžem takto zasadiť? Zatial som to presadil tak ako to bolo. Ďakujem za všetky rady a tipy 😉
Odpovedať
Cista raselina nie je vhodna, neobsahuje ziadne ziviny. To akoby si sa ty krmil iba sucharmi, prezijes ale prosperovat nebudes. Treba ju zmiesat v pomere 1:3 s beznym zahradnickym substratom a kedze budu v kochli s obmedzenym prisunom zivin prihnojovat az do konca augusta vhodnym hnojivom. Pre javory by som asi vybrala nejake s nizkym pH urcene pre kyslomilne rastliny Povodny substrat neodstranovat. Textilia zavisi aka je, ak je to juotviny, ta sa rozlozi, ak je to nejaka syntetika, tak by som ju dala dole A ked s nimi tolko manipulujes, dala by som ich cez leto do tiena, pretoze pri tolkom presadzani budu mat malo vlaskovych korienkov a budu mat problem prijimat vlahu
Odpovedať
@zita19 Ďakujem za odpoveď. Neviem ako by som mohol rozlíšiť medzi syntetikou a jutovitom. Je to biela textília 🤔 A teda pokial ju nemusím dať dole tak už javor nebudem vyťahovať. Dobre vedieť ohľadom toho hnojenia. Nevedel som že to treba takto zmiešať. Len som čítal že ak moc budem hnojiť, tak javory nebudú mať svoje typické sfarbenie, ale budú celo zelené.
Odpovedať
@tomes155 aj vo velkom tieni budu zelene, ale zas neznasaju priamy slnecny upal, neznasaju vetriste polohy, miluju vlhku podu ale nie vysoku spodnu vodu. Japonske javory su dost narocne na podu, polohu a vyzivu.
Odpovedať
@zita19 tak uvidím ako sa im bude dariť. Dokým ich mám ešte v kochlíku, viem ich prenášať v prípade silného vetru aj silného slnka. Jedine o čo sa bojím je aby im neodhnili korene, kedže ten pôvodný substrát a tou látkou udržuju dosť výraznú vlhkosť, povedal by som že až mokrosť, aj napriek tomu že na spodok som dal drenáž. Čiže musím nájsť nejaký interval polievania aby pôda úplne nevyschla ale zas aby stále nebola mokrá.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?