Koleusy

Obraciam sa s prosbou ako prezimovať Koleusy, mám ich vždy také nádherné a vysoké len sa mi nedarí ich prezimovať ani jeden rok. Vydržia mi vnútri na svetlej chodbe tak do marca a potom uhynú. Neviem , kde robím chybu. Jeden rok som skúšala v obývačke ich prezimovať a to isté. Neviem, či fakt mi je súdené každý rok kúpiť mladé a tešiť sa len v lete a potom končia:(.😢 ďakujem za rady.
Odpovedať
Treba ich poriadne zmladit niekedy v polovici zimy, zimovat pri izbovej teplote. V marci zacat prihnojovat A lacnejsieje kupit semienka a vypestovat si vlastne.
Odpovedať
ďakujem skúsim...napadlo ma zo semienok pestovať si sama, pôjdem do toho:)
Odpovedať
Profilova fotka
@mimadug pri koleusoch ti netreba ani semienka 🙂 je to v podstate burina. ja som si ich zakoreňovala obyčajne z odrezkov. neviem síce ako cez zimu, ale počas leta vypustili korene do 2 týždňov a po zasadení do zeme sa za pár dní zakorenili a v raste dobehli aj materskú rastlinu.  cez zimu ich klasicky nechávam na slnečnom mieste a zalievam tak, aby nemali premokrenú zem.  a tiež som čítala, že by sa mali skracovať na cca polovicu svojej výšky? asi aby sa cez zimu moc nevyčerpávali. Akurát teraz mi robia trochu starosti, lebo im začali padať listy 😞 inač vyzerajú byť zdravé. neviem, čím to je, takže keby ste mi vedeli poradiť...
Odpovedať
Presne...prezimujem asi do marca , všetko ok, sú krásne, potom opadnú listy a sú k.o..a je po nich...
Odpovedať
@petradum aj mne vzdy opadali koncom zimy. Ja si myslim, ze je to kombinacia nedostatku svetla, vsak v zime su kratke dni a nedostatku chlorofylu v listoch, maloktory je zeleny, vacsinou su kadejake skvrnite. Ono uplne najlepsia metoda bolo popestovat ich pokial to slo, a ked zacali chradnut ostrihat, postrkat do vody nech zakorenia. Materske rastliny sa bud spamatali alebo nie ale bola bohata zasoba odrezkov s korienkami, ktore stacilo vysadit. Ono niekolkorocny koleus uz moc atraktivne nevyzera a zakorenene vyhonky rastu ako dive, ked sa strcia do zeme a zacnu byt aj dlhsie dni
Odpovedať
Tak ja teda skúsim tie mladé odrezky tento rok:)
Odpovedať
@mimadug ja som kedysi davno pouzivala koleus ako zvlhcovac vzduchu. To bol taky nejaky napad co som v telke odkukala. Do truhlika na balkonove kvety sa nasypal keramzit, na to naliala voda a nastrkali koleusove odrezky a polozilo na radoator. Ista je, ze to vychlastalo aj liter vody denne a ked skoncila vykurovacia sezona, tak to malo korenoc tolko, ze sa vybrat nedali, vyklapila som to kompletne cele ako kompaktnu hmotu, hodila na zahradu o vykopabeho rigolu a zasypala. Rastlo lepsie ako zihlava pri plote. Tie odrezky su asi najlepsia metoda ako to uchovat z roka na rok. Inac kebyze nie tato tema, aj zabudnem na svoje experimenty  skusenosti
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19  no ja som mala vždy toho svojho takého chudáčika, čo vyhnal dve hrubšie stonky s listami. nemám veľmi možnosť v byte  bez balkónu žať pestovateľské úspechy 🙂 až tento rok som sa dala na množenie, lebo ako bol na okennej parapete, tak mi ho asi nejaká holubia návšteva dolámala a bolo mi ľúto ten konárik vyhodiť 🙂 začala som aj prihnojovať a chytil krásnu farbu (takú až cviklovú).  len ako som ho dala dnu, tak začal chradnúť 😞 asi je to fakt tým počasím, od konca leta bolo kadejako, zmeny teplôt, tiež sa celkom rýchlo ochladilo. skúsim ho možno tiež ešte zostrihať a uvidíme.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?