Skvrnite listy orgovanu

Dobry den, chcela by som sa spytat, ci nemate skusenost.. mam v zahrade tri krasne orgovany Bloomerang a toto sa mi zacalo robit na listoch. Velmi nerada by som o ne prisla a nie som zatial velmi skuseny zahradkar 🙂 vedel by mi niekto povedat, co je to a co s tym? Dakujem 🙂
Odpovedať
@opalgalaxy je to nejaka mykoza. Koniec augusta prial hobovym ochoreniam kazdeho druhu, su napadnute hadam vsetky rastliny ake poznam. Niektore menej, niektore viac. Vzhladom na to, ze uz je september uz s tym netreba nic robit, listy cochvila spadnu, ked spadnu treba ich len dosledne pohrabat a zlikvidovat. Proti hubovym chorobam sa bojuje preventivnymi mednatymi postrekmi, ked sa prejavia, uz je na zasah neskoro, v pripade okrasnych rastlin, ktore su v dobrej kondicii ani postreky netreba. Skor sa strieka to co ma prinasat urodu, ked je riziko velkych skod. Je otazka, ci bude potrebne buducu sezonu nieco robit, ci sa hubove choroby objavia zavisi od pocasia, Su roky, ked sa objavia skoro, vtedy sa este oplati zachranovat co sa da mednatymi postrekmi, su sezony ked sa neobjavia vobec alebo len v minimalnom mnozstve alebo ako je tato, ze hubove ochorenia sa objavili na konci sezony. Keby si chcela striekat preventivne tak bud fungicidmi ako cuprikol, cuproxat. Druha moznost je pouzit bio pripravky s obsahom medi a zinku ako cuprotonic (je ich na trhu viac, a stale nove pribudaju)
Odpovedať
@zita19 dakujem krasne 🙂 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
minuly rok sme mali rovnaky problem, no s inym stromom. zita napisala to co by som aj ja poradila 🙂 tiez sme to spravili tak isto, pouzili sme bio pripravky
Odpovedať
a ked nekvitne uz dlhsiu dobu, to sa da nejak riesit? ako rastie pekne, listy kazdy rok vyzenie nove, len tie kvety akosi chybaju.
Odpovedať
@kamkamilka je to uslachtily orgovan alebo ten taky "divoky" dedinsky? Lebo tie divoke nejak moc nekvitnu, treba ich poriadne prerezavat a vzdy odstranovat odkvitnute kvety, to plati aj pre tie uslachtile
Odpovedať
To by bola škoda oň prísť, tak krásne mi to vonia 🙂 Zakaždým ho mám vo váze 🙂
Odpovedať
@zita19 to je taky ten obycajny, co kadekde vidis rast. ale dlho dlho kvitol a odrazu prestal. nemoze byt, ze je uz stary?
Odpovedať
@kamkamilka radikalny zmladzovaci rez by mu mohol pomoct
Odpovedať
@zita19 vies mi dat rychly navod, ako na to? a to sa moze aj teraz este spravit, ci na jar by to bolo lepsie?
Odpovedať
@kamkamilka na jar po odkvitnuti. Navod na to je len jeden. Preriedit prehustene vyhony, vystrihat vsetko co smeruje do vnutra, vyhodit prestarnute a poskodene. Netreba sa nicoho bat a ist do toho odvazne, orgovan je burina, aj keby si nieco pokazila, tak to rozchodi. Aj keby si ho vyrezala takmer pri zemi do dvoch rokov dorastie a kvitne ako divy
Odpovedať
@zita19 tak to je super, ono sa vlastne neda nic na tom teda pokazit. to si ma potesila. cize len teraz pockat a potom sa do toho pustit.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?