Ako pestovať čučoriedky

Profilova fotka
Máte v záhrade čučoriedky? Darí sa vám s nimi?Mal som na záhrade dve krásne kanadské čučoriedky od Starkla. Darilo sa im štyri sezóny. Staral som sa o ne, teda myslel som, že dobre. Kry boli krásne a pomerne vysoké. Plodov mali vela a boli krásne a veľké.  Potrebujú kyslú pôdu, tak som im pridával zeminu ako majú rady rododendrony. Ale uschli oba.Ak máte skúsenosti vy s pestovaním?Fotografie sú zo Šumavy a nie zo záhrady, tu som si aj spomenul na svoje  čučoriedky a budúci rok sa opäť o ne pokúsim.
Odpovedať
Kysla poda, pravidlne hnojenie a polotien su zaklad. Nemal si ich na priamom slnku?
Odpovedať
Asi si ich mal na slnku nie? Priame slnko velmi neoblubuju a treba ich obcas pohnojit.
Odpovedať
@majstercapkonase su na priamom slnku a uplne v pohode @alfazahradnikpri cucoriedkach je velke trapenie so substratom. Musi byt kysly, ale ako taky ma malo zivin, lebo raselina to ja ako suchar, takze treba pridavat ziviny vo forme honjiva, zas vhodneho pre kyslomilne rastliny, najlepsie priamo pre cucoriedky. Dalsi problem je zalievkova voda, ktora ak je vapenata, alebo horecnata, tak meni pH pody a v taky cas je potrebne obcas preliat okyslovacom pody alebo zalievat dazdovou.A uplne samostatna kapitola je raselina ako taka. Dokaze absorbovat vela vody ale ak vysycha, tak odcerpava vodu odkial vie, aj z korenov rastlin. Takze raselinu treba udrziavat primerane vlhku, nepremokrenu. Ak vyschne, trva jej strasne dlho, kym zas navlhne na primeranu mieru.A este aby som sa netvarila ako najmudrejsia, su veci, ktore sice teoreticky ovladam perfektne, prakticky dodrziavam do bodky a napriek tomu nam z 3 cucoriedok zasadenych v jednom do podoby vhodnej pre cucoriedky vycipkanom zahone akurat stredna minuly rok skapala. Bez zjavnej priciny. Zakvitla, aj plody nasadila a zrazu z tyzdna na tyzden bolo jasne, ze sa porucala. :-S
Odpovedať
Profilova fotka
@tabalugativi  snazil som sa dodrziavat ako pises, boli pekne v polotieni pod velkym orechom, tam svieti slniecko rano tak do 9:30 a potom troska po obede po 16tej, inaksie je tam tien od susedovho domu. Myslim, ze mali idealne podmienky, ale istotne som niekde urobil chybu.Rozmyslam, ze by som tu nejaky cucoriedkovy koren znarodnil , ale neviem ci sa to smie a ci by mi to na zahrade vydrzalo, to by mi bolo potom aj luto. Tak asi skor zoberiem z lesa zeminu, kde su cucorieky aj s ihlicim a skusim pripravit vhodne podmienky a uvidim, najskor kupim nejake v zahradnictve.😛
Odpovedať
@alfazahradnik tie nase lesne cucoriedky su este problematickejsie na pestovanie ako kanadske velkoplode. Nam zatial vyhynuli vsetky co sme skusali domestifikovat. Uz pestujeme len kanadske, aj ked vysledky su niekdy dost rozpacite
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19  dakujem pekne za krasny popis, asi je to alchymia cele, cucoriedky su zdrave, chutne a prospesne na oci, a hlavne do kysnutych knedlikov a kolacov  😉😛Skusim im do jesene alebo buducej sezony pripravit podu a chystam sa prerobit cele zavlazovanie tejto casti zahrady, lebo mozno nedostatok vody mohol za to, ze mi odisli, ale aj to hnojenie asi nebolo z mojej strany najlepsie.
Odpovedať
@alfazahradnik ja ti este napisem ako sme cipkali ten zahon. Vykopali sme jamu hlboku asi 40 cm, meter na dva velku. Na spodok sme dali asi 15 cm drevnateho odpadu, ostrihane konariky zo stromov, stare neosetrene polorozpadnute dosky, konare zo stromov (co dom dal 😄 ). Drevo ked tlie, tak mava kyslu reakciu, absorbuje vela vody, takze preto. Na to vrstva zhrabaneho listia, nevyzreteho kompostu, len tolko aby sa to zarovnalo. A na to raselina premiesana s mulcovacou korou, pieskom a troskou nasej hliny. Asi tak 50 : 30 : 20 na objem a hrubka mozno 30 cm, lebo je to ohradene betonovimi obrubnikmi a vylozene po obvode nejakou ciernou foliou na sposob bazenovej. Kebyze mame niekde blizko borovicovy, alebo aspon ihlicnaty les, tak idem na hrabanku ale nemame, tak preto ta kora ako nahrada. To vsetko sme nechali celu zimu pekne sa skamaratovat, naberat vodu a skoro na jar sme vysadzali (teda presadzali, lebo povodne miesto pod stromami im nesedelo) cucoriedky. Prve roky sme este mali pristup k pilinam z pily, tak sme kazdu jar prisypali asi 5 cm pilin premiesanych s raselinou a pod ten zasyp som hnojila rokosanom pre cucoriedky. Prisun pilin skoncil, takze len prisypavame korovy mulc, a hnojime tekutym hnojivom. Tohto roku som objavila odkyslovac pody, tak som ich 2x preliala ked bolo dobre poprsane. Uvidime, ci sa im to bude pacit.Ked mas piliny alebo hobliny, najlepsie z ihlicnateho dreva, daju sa pouzit aj do podkladu aj do vysadboveho substratuMozno to nie je ten najspravnejsi sposob, mozno ma niekto odskusany lepsi, mne toto vyslo ako prienik vsetkych postupov ktore som poznala a v ramci materialovych moznosti, ktore sme mali a mame.Byvaju tam 3 cucoriedky, ako som uz vyssie pisala
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19  velmi pekne dakujem za super popis a odporucania. OK, necham tedy lesne cucoriedky kde su a na lesne cucoriedky pojdem do lesa ci do hory a na kanadske nie do Kanady, ale na zahradu v niektorej buducej sezone az budu mat cucoriedky.Tak to ste pekne popripravovali pre cucoriedky. Tiez som urobil podobne, no nie takto pekne, ale podobne. Skusim podla Tvojich odporucani vsetko takto pekne pripravit a urobit nech sa buducim cucoriedkam dobre byva  😉 a tym Tvojim cucoriedkam zelam pekne byvanie u Teba v takom krasnom a udrziavanom postredi.
Odpovedať
Profilova fotka
@alfazahradnik píšeš že si mal čučoriedky pod orechom. Nebola chyba tam ? Orech vylučuje látky ktoré všeobecne rastliny neznášajú a to môže byť problém.  My máme tiež posadené,  zem sme použili  na čučoviedky, sú pod slivkami, taže maju aj tien.  Jeden krík rodí už tretí rok a na druhom sa tento rok objavili plody, ale uschli. Dalšie dva sme sadili na jar tak uvidíme čo bude další rok. Tsiež som zvedavá či sa im bude dariť.
Odpovedať
Profilova fotka
@jurenikova  skor boli v jeho tieni, je to veliky orech, ale je to dost mozne co pises. Na jar, alebo ak zozeniem este tuto jesen by som rad dva kriky vysadil, ale uz nie pod orech 😉 Dakujem za tip.
Odpovedať
Profilova fotka
@alfazahradnik inak ešte poradím, myslím že musia byť dve rôzne odrody pri sebe , niekde som čítala. My máme 4 rôzne tak uvidím čo z nich bude.  Inak super diskusia tiež som sa niečo nové dozvedela.😉
Odpovedať
Profilova fotka
@jurenikova  dakujem za dalsiu radu, tiez sa mi to tu paci, clovek sa vela podozveda. A je to cele dobre urobene.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 1 roku
Pestujem čučoriedky skoro 20 rokov, sú na priamom slnku. Zálievka zabezpečená priepustnou hadicou ku koreňom. Vysadené sú v kyslej rašeline s primiešaním piesku a trošku hliny z jamy. Prihnojujem v jari síranom amónnym (prekysľuje pôdu), čo sa týka rezu ešte ho nemám na 100% zvládnutý, Rezať treba, hlavne odstrániť poškodené nad zem padajúce konáre a staré, malo by byť v kríku drevo 1,2,3,4, ročné, staršie už nie. Mám iba 80 kríkov pre vlastnú potrebu, dôležitá je závlaha a sledovať porast, raz za čas treba prihnojiť železom. Čučoriedky sa vám odvďačia.
Odpovedať
@baxa diky za rady, ja a akurat tiez chystam na jar sadit cucuriedky, som si nebol isty ci znesu priame slnko. no 80 krikov na vlastnu spotrebu , mnam :-) Mate to aj v nejakej konstrukcii aby Vam to vtaci nepojedli vsetko? Aka je podla Vas najlepsia odroda, resp. viete zo skusenosti povedat ktore zo skorych, strednych a neskorych odrod su pre Vas top? Rez robite na jar? Vdaka.
Odpovedať
Konštrukcia nebola žiadna, jeden rok zožrali v zime srnky, v lete z toho mála čo sa urodilo o zobali škorce, teraz je to oplotené a v lete dávam sieťku. čo sa týka odrôd mám skoro všetke, bežne dostupné. Netreba pri vysádzaní šetriť na kyslej rašeline, dá sa celkom dobré kúpiť 250 l balík. Čučoriedka vydrží 30 aj viac rokov na jednom mieste. Občas obsýpem kôrou, štiepkou z ihličnanov. Raz za čas obsýpem kyslou rašelinou. hnojím dusičnanom amónnym, síranom amónnym na striedačku v jari.
Odpovedať
@alfazahradnik predpokladám, že uschli z nedostatočnej závlahy, čím je čučoriedka staršia, tým viac závlahy potrebuje, v suchých, horúcich dňoch aj štyri litre denne. Nedostatočná kyslosť pôdy sa dá pozorovať na listoch, ak sú listy bledozelenè a vidia sa listovè žilky, tzv chloróza, znamená vysoký obsah vápnika, treba okyslovať pôdu, prípadne aj vodu síranom amónnym, ktorým sa zároveň dodajú živiny.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Môžem sa opýtať, kde ste čučoriedky kupovali? Najlepšie v okolí BA.
Odpovedať
@staviame_domcek cucuriedky je jedno odkial kupis. 99% toho co sa predava su dovazane vypestky, nieco z Polska, nieco z Ciech, maloco su slovenske vypestky, este aj ovocne skolky predavaju nakupovane sadenice, takze kludne kup tam kde je dobra cena a maju silne a zdrave rastliny. Hlavne kup aspon dve rozne odrody, ktore kvitnu naraz (skora, poloskora, neskora) aby si mala zarucene opelenie
Odpovedať
@zita19 Dík za radu 8-)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?