Hrušky

23. jan 202380

Ahojte, poprosim o radu. Mam vysadenu hrusku letnu zelenu Williams. K nej som vcera zasadila hrusku skoru zimnu Lucasovu. Otazka znie - opelia sa navzajom tieto odrody? Az teraz som totiz zistila, ze Lucasova je vraj zly opelovac pre ostatne hrusky (triploidna odroda). Mam ju vymenit za inu? lebo miesto pre tretiu uz zial nemam. Poprosim skusenosti. Dakujem

 • Ak by predsa nie stačí nastepit nejaký konarik inej odrody ..

 • Lucasova je dobrá hruška, takže bolo by jej škoda. Tiež by som to asi vyriešil tak, že neskôr by som do koruny naštepil ešte ďalšiu odrodu, aby sa zlepšilo opelenie. V susedstve nemá niekto hrušky? Lebo aj tie by mohli zabezpečiť opelenie.

 • @zahradkarmato  viem len o jednych susedoch co maju hrusky, ale to je vzdialenost asi pol kilometra, takze to asi nema vyznam :/

 • ja idem na hrusky do obchodu, u nas by sa asi nedarilo takymto stromkom si myslim.

 • @oliviag  Tak to je ozaj beznádejne ďaleko. Lucasovu síce mám, aj Williamsovu ale Lucasova je ešte mladý strom, ktorý neplodil ale mám ďalšie odrody hrušiek + aj v susedstve niečo majú, takže s opelením by nemal byť najmenší problém a neviem teda posúdiť, či na vzájomné opelenie stačí len Williamsova a Lucasova. Preto bude pre teba asi najjednoduchšie navrúblovať si aj iné odrody do korún kľudne aj oboch hrušiek a budeš mať po probléme. Prípadne ak máš veľmi málo miesta, môžeš skúsiť vysadiť niekde ešte stĺpovú odrodu hrušky ale tam neviem aké sú tie odrody opeľovače, keďže stĺpové nepestujem.

 • Vhodny opelovaci pre
  Lucasovu Boscova, Clappova, Konferencia
  Williamsovu Boscova, Konfer., Parížanka, Clappova @oliviag

 • @oliviag  my máme k Wiliamske odrodu Conference, bolo to uvedené na štítku práve pri tej Williams hruške, aký je vhodný opelovač a potom sme si to ešte dohľadali pre istotu na nete. Najčastejšie tam práve odporúčali tú Conference.

 • nič nemeň, daj clappovu a je vybavené

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém