Kamčatská čučoriedka

Kto pestuje zemolez kamcatsky? Ste spokojni? Ake miesto pren odporucate a pripadne odrodu? Dakujem
Odpovedať
@zaciatocnicka Ja mam 5 roznych druhov,nazvy teraz nedam,no mam ich niekde zapisane :) zasadila som ich k plotu.Ked dozreju plody treba ich zakryt sietkou,zaclonou..vtaky ich zboznuju..Inak su max.nenarocne,mam ich 3r.
Odpovedať
@karfunka a kde ich mas nasadene? na plnom slnku alebo skorej polotien? Ja som totiz nasadil cast na skoro celodenne plne slnko k vinicu a par do polotiena a v tom polotieni idu omnoho lepsie. mozno pri pravidelnej zavlahe by sli dobre aj na slnku, ale sa mi zda ze tieto letne palavy im nerobili moc dobrem, nejako nechcu rast. Ale deti ich maju radi :-) sice su kysele ale je to viacmenej prve ovocie tak sa len tak zaprasi po nich.
Odpovedať
ja mam 3 ks, 2 rovnake a jednu inu. zatial tusim 3 rok, minuly a predminuly nemali moc ovocia. jedna je na slnku priamom, dve su v takom polochladku kde je ale vlhko- mokro stale v podstate..
Odpovedať
@peterpe mam ich na plnom slnku no v lete ked su horucavy polievam,rastu pekne,nemam pocit ze by sa im na plnom slnku nedarilo,listy zhorene nemali.Neviem porovnat nakolko ziadnu nemam v polotieni.Ja mam aj kanadske cucoriedky na plnom slnku a tym sa dari neskutocne,take boli obsypane ze parada.Od kamcadskych som cakala vacsiu urodu, no vraj sa rozbiehaju az neskor,tak som zvedava..
Odpovedať
mám na záhrade posadené 4 korene zemolezu kamčatského. Je posadený v polotieni zatiaľ je tam druhý rok a úroda ešte nebola žiadna tak som nato zvedavý čo z toho bude 🤔 tiež som váhal či kúpiť normálne čučoriedky alebo zemolez nakoniec som sa rozhodol podľa toho že zemolez nepotrebuje kyslú pôdu...
Odpovedať
@zaciatocnicka Zemolez kamčatský mám posadený 6 rokov, 3 druhy, už si nepamätám aké, ale keďže je cudzopelivý treba aspoň 2 odrody. Plodí oveľa menej, ako čučoriedky, ale plody dozrievajú už od polovice mája, tak na dzobkanie je dobrý( pokiaľ ho nevydzobkajú drozdy) Môže byť na plnom slnku, ale aj v polotieni.
Odpovedať
Profilova fotka
My sme nasadili minulý rok v máji (odroda "sinoglaska" a "atut") ale na jeseň sa mi zdalo, že to nedali - lístky ohnedli ako keby ich niečo spálilo. teraz z jari som pozeral že začínajú púčať, tak to možno chcelo len čas. Sú tiež na južnej strane pri plote - takže plné slnko. Máme dva kríky muchovníka tak sme to chceli geopoliticky vyvážiť :-p
Odpovedať
@karfunka a citis nejake chutove rozdiely v tych odrodach? Je nejaka taka, o ktorej by si povedala ze je naj?
Odpovedať
Dakujem za rady, takze rodia trosku menej, ale zas skoro. Urcite aspon dva kriky kupim. A je fajn ze im nevadi ani polotien ani slnko, potesili ste ma
Odpovedať
@zaciatocnicka chutovo mi pridu vsetky rovnake :) nie su uplne sladke,ale chut je prijemna,akurat plody su rozne velke.Jednu mam trocha kyslejsiu a jeden krik rastie o dost pomalsie ako tie zvysne a rodi ako posledny.
Odpovedať
@karfunka a keby si si mala vybrat len jednu tak ktoru? 😬 :) ;-)
Odpovedať
@zaciatocnicka no tak v tomto neporadim,mam ich sice zapisane ale ktora je ktora netusim..
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ja mám už 4 roky dva druhy, z každého po dva kríčky. Sú posadené na priamom slnku, ale každý rok nazbieram tak za kompótovú misku plodov, ale je to vlastne prvé ovocie v záhrade. Už som rozmýšľala, že ich vyhodím a kúpim čučoriedky, ale neviem aké máte skúsenosti, či sa dajú pestovať len v zakopaných kontajneroch, alebo znesú aj voľnú pôdu dopĺňanú rašelinou. Máte niekto s tým skúsenosti. Neverím totiž reklame kde sú vyššie ako 10 ročné dieťa a bohato obsypané.
Odpovedať
@gajaranka jednoznacne je lepsie oddelit substrat pre cucoriedky od okolitej zeminy, ale zas ak pouzijes maltovniky, tak jeden 60 litrovy kontajner mas mozno za 5€ a vystarane na roky dopredu, potom uz staci len dosypat stiepku a pridavat hnojivo A ano, narastu aj 180 cm, zavisi to od kultivaru a podmienok, meter a pol vysoke su uz po piatich rokoch. Bohato obsypane budu ak budu mat opelovaca, preto treba sadit rozne odrody, ktore kvitnu v rovnakom case (aspon 2 skore, alebo 2 neskore, alebo 2 stredne skoro rodiace), ak budu mat dostaok vyzivy, vlahy tak zarodia. Ale aj pri klasických cucoriedkach musis urobit opatrenia aby ti ich vtaci nepozrali skor ako ich oberies. Jednoznacne treba pestovat pod sietkou. Keby si dala sietku na tvoje, hned by si mala vyssiu urodu :)
Odpovedať
@gajaranka klasicke cucoriedky urcite radsej do kontajnerov a tak do zeme, oni su velmi nachylne na tie prieniky vapenatej pody, potom zivoria
Odpovedať
Tento rok sa mi na jednom kriku vyskytli asi vosky, co ma prekvapilo, ale vedlajsie kriky su nedotknute. co sa dalo som rozpucil v rukach nakolko striekat nechcem
Odpovedať
@peterpe fuha celkom masivne to zobrali. Skus vyluh z cesnaku alebo zihlavy
Odpovedať
@doktorkakvet zihlavu som uz namocil 🙂, nevies aku koncentraciu? Sam som bol prekvapený, doteraz som si to nevsimol ze by ich vosky napadali
Odpovedať
@peterpe to bude smradu z tej žihľavy :mask: mne sa zdá že sa riedi až 1:10
Odpovedať
@peterpe pise sa ze 1:10 az, jeden diel silneho zihlavoveho vyluhu...
Odpovedať
@zaciatocnicka no uz je dobra aroma :-) spravim hnojivovu zalievku po dazdi
Odpovedať
@peterpe si odvazny :D mna napina ked to citim
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?