Rady záhradkárom k jarným prácam...

18. mar 20189
avatar
Autor

registrovaný 16. 3. 2018

6 príspevkov vo fóre

16. mar 2018

Na začiatok záhradníckych prác prichádzame za vami, milí záhradkári, aspoň s niektorými radami, aby pestovateľské výsledky boli v tomto roku ešte lepšie ako v roku predošlom.
1. Začnime s pôdou, lebo ona je nenahraditeľný zdroj výživy od pradávna. Na oživenie biologickej aktivity, aspoň záhony vyhradené pre zeleninu obohatíme hnojom, ktorý sa predáva ako granule, alebo kompostom. Klasický akýkoľvek hnoj zaorieme, zarýľujeme ešte v jeseni.
Záhrady, ktoré neboli 4-5 rokov vápnené odporúčame povápniť mletým vápencom, čím zlepšíme jej štruktúru (hrudkovitosť) a spôsobíme uvoľnenie živín, hlavne fosforu, draslíka a horčíka. V kyslých pôdach pod pH 7 rastlina nevie prijať živiny, i keď jej chýbajú. Podobne pred výsadbou a výsevom 7-10 dní môžeme aplikovať dusíkaté vápno s ochranným významom proti niektorým škodcom a hubám v pôde. Na miestach, najmä v skleníkoch a foliovníkoch, kde je výskyt slimákov a slizniakov, je účinok dusíkatého vápna na vajíčka až 90 %.
2. Z postrekov na jar, z tých najistejších je Kuprikol, Champion, lebo majú tzv. sanitačný význam. Proti lišajníkom a machom má účinok i Sulka. Upozorňujeme však, že púčiky na ovocných stromoch a kríčkoch musia byť ešte zatvorené. Po ich otvorení postrek nie je možný, z dôvodu popálenia puku.
Marhule pred kvitnutím ošetríme prípravkom Sygnum, Horizon a inými. Ich zničujúce hubové napadnutie moniliózou (usychanie kvetov a mladých výhonkov) poznáme.
Taktiež „naliate“ púčiky broskýň ošetríme prípravkom Syllit, ktorý ochráni listy stromu pred kučeravosťou. V štádiu rozvíjania púčika už zásah meďnatými prípravkami nesmieme robiť.
Jablone a hrušky môžeme na jar do veľkej miery ochrániť proti širokému registru škodcov predjarným postrekom – pod týmto názvom je predávaný na báze repkového oleja. Je k nemu pribalený v mizivom množstve aj insekticíd Karate alebo iný insekticíd. Podstata úspechu je v termíne postreku. Ten je na začiatku kvitnutia, kedy škodce vplyvom slnka vylezú zo svojich skrýš a vajíčka mnohých vošiek sú taktiež vplyvom tepla zbavené ochranného povlaku – sú citlivé. Roztok prípravku veľmi dôkladne aplikujeme na drevo, púčiky, listy a pod, kde po nanesení stuhne a škodcov dusí. Skorší postrek je celkom neúčinný, v čom robia mnohí záhradkári chybu.
3. Pri nákupe ovocných stromčekov a kríkov uprednostníme tie odrody, ktoré sú vyšľachtené na odolnosť (rezistenciu) proti niektorým hubovým chorobám, najmä chrastavitosti šupky a listov. Odborní predajcovia tento sortiment musia ovládať.
4. Pri nákupe najmä jabloní a hrušiek máme veľmi pamätať na vzrast stromov v záhrade, aké budú vysoké. Táto vlastnosť je skrytá len v podpníkoch. Podpník je dôležitejší ako odroda. Slaborastúci podpník u jabloní je podpník M9 a u hrušiek dula. Stromčeky očkované v ovocných škôlkach na týchto podpníkoch budú nízke až nižšie. Ich koreňový systém je citlivejší, preto si nárokujú na pôdu ľahšiu až strednú, chránené miesta, nie svahy. Avšak pokiaľ má niekto záhradu na veternej lokalite, kde prevládajú ílovité pôdy, tam odporúčame stromy na silnejšie rastúcich podpníkoch, ako sú MM106, MM111 alebo A2. U hrušiek je to hrušková plánka. Tieto stromy budú vyššie, odolnejšie. Aj úrody majú úmerne vyššie.
Hĺbka výsadby je taká, ako boli stromčeky v škôlke, čo je vidieť na kôre nad koreňom. Príliš hlboko vysadené budú trvale rásť pomaly, ale aj zle.
Teraz je čas na štepenie (vrúbľovanie) všetkých ovocných druhov. V určitých prípadoch je možné štepiť i zo stromu na strom, nielen z odložených vrúbľov.
Na ošetrenie rezov sú vhodné – stromový balzam, štepársky vosk a z novších je to Pellacol, ktorý sa nanáša štetcom. Ide o veľmi účinnú a pohodlnú prácu.

 • avatar

  registrovaný 7. 1. 2009

  373 príspevkov vo fóre

  17. mar 2018

  @vnadasky  super zhrnutie a vysvetlene aj preco 🙂
  k bodu 2) na broskyne ja pouzivam len kuprikol. Syllit apod. uz nie , snazim sa co najmenej chemie na zahradu aplikovat
  k bodu 3: no neviem ci je vhodne hladat radu u predajcu, problem u nich je ten ze oni chcu hlavne predat 😉 , takze poradia tak aby predali, co maju momentalne na sklade/predajni. mne sa osvedcilo ist uz pre konkretny druh.
  k bodu 4.) je dobre vediet aky chcem velky strom, volim podpnik, no ale treba este zobrat do uvahy aku mam podu, a ci som schopny dodat stromceku potrebnu starostlivost ak su na tych slabo rastucich podpnikoch (myslim hlavne zalievku, byt stale okopane (nemat okolo neho travu), vyzivu...). A2 je uz bujne rastuci, z toho bude velky strom.

 • avatar

  registrovaný 27. 11. 2013

  44 príspevkov vo fóre

  17. mar 2018

  Mozem sa prosim poradit? Mame zahradu,v ktorej sa roky nic nepestovala a neudrziavala. Minuly rok sme ju vyklcovali,odstanili trnie,pokosili a boli tam ovce,ktore ju spasali. Nestihli sme na jesen poorat a chcem uz tento rok zacat sadit. Uvazujem,ze aspon kusok poorieme,nech mame nejaku urodu. Cim by bolo vhodne pohnojit? A potom na jesen staci poorat,zaorat mastalny hnoj ? Treba davat aj vapno? Ak ano vapno dat skor ako hnoj alebk sa mozu aj naraz?

 • avatar

  registrovaný 7. 1. 2009

  373 príspevkov vo fóre

  17. mar 2018

  @hoblinka13  co ja viem tak hnoj a vapno sa nesmu davat naraz, ale nech poradia skusenejsi 🙂 Pohnojit bud kompostom, ale ten asi nemate, tak ja by som tam dal granulovany mastalny hnoj, trosku 😉 Ale zas ak sa tam roky nic nepestovalo, tak mozno ani netreba teraz hnojit, by som skusil zasadit a uvidite, na na jesen zaoral hnoj.

 • Sponzor fóra
 • avatar

  registrovaný 16. 6. 2017

  820 príspevkov vo fóre

  17. mar 2018

  @hoblinka13  oddýchnutú pôdu nemusíš hnojiť. Ja som tiež zrýľovala doslova zelenú lúku, kde sa roky nepestovalo. A ten prvý rok som mala úžasnú úrodu. Potom to šlo dole vodou a vlani na jeseň som využila zelené hnojenie, tak som zvedavá ako to bude tento rok 🙂

 • avatar
  Autor

  registrovaný 16. 3. 2018

  6 príspevkov vo fóre

  17. mar 2018

  @hoblinka13  Preorientovať pasienok na ornú pôdu je veľmi dobrý zámer. Hoci je jarná orba nevýhodná, zúrodnite pôdu výsadbou alebo výsevom. Určite nebude sklamaní. Podľa výskytu burín zistíte či treba vápniť alebo nie. Hoci by bola potreba vápniť, uprednostnite hnojenie v jeseni a vápno až o 2-3 roky, keď bude organická hmota rozložená. Čiže vápno a hnoj sa nemajú používať naraz.

 • avatar
  Autor

  registrovaný 16. 3. 2018

  6 príspevkov vo fóre

  17. mar 2018

  @peterpe  Syllit nie je toxický na organizmus človeka, lebo sa aplikuje veľmi skoro. Výskyt kučeravosti listov môže byť podľa oblastí rozdielny.
  Zákazník má právo dožadovať sa u predajcu pestovateľské informácie, lebo aj to je v cene platby.
  Záhradkár by mal kupovať stromčeky s poznaním podpníkov jabloní, ktoré sú uvedené v mojom príspevku.

 • avatar
  Autor

  registrovaný 16. 3. 2018

  6 príspevkov vo fóre

  17. mar 2018

  @miselaho  Odpovedala si veľmi dobre.

 • avatar

  registrovaný 27. 11. 2013

  44 príspevkov vo fóre

  17. mar 2018

  @vnadasky  nejde o ornu podu. Je to zahrada. Kupovali sme dom so zahradou,ale v zahrade majitelia min.10 rokov nesadili a posledne roky uz ani nekosili,kedze dom nebol obyvany. Dakujem za radu

 • avatar

  registrovaný 16. 6. 2017

  820 príspevkov vo fóre

  18. mar 2018

  @hoblinka13  presne tak to vyzeralo u nás. Prvé rylovanie ma úplne zničilo, doslova som na ten rýľ skákala. Ale tá námaha stála za to 😉

Pridaj príspevok

avatar

  Nenašli ste čo ste hľadali?