Ríbezle :-)

Profilova fotka
Máte radi ríbezle ? Čo všetko z nich vyrábate prípadne kuchtíte ?
Odpovedať
No ja ich skoro všetky zjem, niečo málo je v mrazáku .. chcem robiť pečený čaj, len ešte čakám na aróniu a na maliny druhú úrodu :)
Odpovedať
Profilova fotka
@janakrebsova čaj som ešte nerobila, ani nemám predstavu ako sa to robi 🙂 prezradíš tvoj odskúšaný recept ? :-)
Odpovedať
A ešte sa chcem opýtať, aká je starostlivosť o odrodené kríky ríbezlí ?
Odpovedať
@lubicabystrica ešte som nerobila, len kupujem a sú dosť drahé tie čaje, tak si chcem urobiť potom niekedy na jeseň, keď budem mať viac ovocia .. Na nete je veľa receptov a z rôzneho ovocia :)
Odpovedať
Profilova fotka
@janakrebsova ale nápad je to dobrý - skúsim :-)
Odpovedať
My z ribezli robime sirup, teda moja babka. je vyborny do cajov  v zime :D
Odpovedať
Tiež sa chystám na sirup z čiernej ríbezle akurát zvažujem ci klasicky ale skúsim kombo s levandulou a mätou...
Odpovedať
Profilova fotka
@kesu81 prezradiš recept ?:-)...práve striham levandulu, oberam zvyšne ribezle a mäta rastie po celej záhrade 🙂 by som niečo nové :-)
Odpovedať
@janakrebsova po zbere urody treba jemne preriedit korunku alebo krik. Vystrihat stare vyhony, lebo najvyssiu urodu davaju na dvoj a trojrocnych vyhonoch. Tohtorocne mlade vyhony skratit ak trcia z koruny. Kriky a korunky treba udrziavat v otvorenom akoby miskovitom tvare. Jednak sa lepsie oberaju, jednak su prevetravane, co nevyhovuje skodcom a presvetlovane slnkom, co podpori dozrievanie v jednom termine.Inac nic moc nepotrebuju, za trosku hnojiva pre drobne ovocie budu vdacne.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 aj ja dakujem...kríčky sme zdedili na záhrade, úroda bola dobrá...no ešte sme nestrihali ribezle, nevedeli sme, ako na to....skúsime... :-)
Odpovedať
@lubicabystrica robievam tak ze prevarím vodu, nechám vychladnúť pod 60 stupňov a zalejem všetko z čoho idem robiť sirup tak aby bolo ponorené. Ovocie rozmackam AB, sa lepšie vymacerovalo. Pridám kyselinu citrónovú a nechám 24 hod macerovat, potom precedim cez veľmi husté sitko alebo plátno a pridám cukor. Používam trstinový "muscovado" na liter maceratu 1,25kg cukru. Viem môže sa zdať veľa ale dáte si väčší pomer vody keď by vám bol nápoj pri sladký. Recept mam od ludi z Trnavy "Herbert sirupy".. Ak by bolo čosi nejasne kľudne sa pýtajte :)
Odpovedať
Profilova fotka
@kesu81 moc dakujem 🙂 skusim 🙂 myslim, že toho cukru asi treba toľko, inak by sa sirup pokazil 🙂 davaš aj tu levandulu a mätu ?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@kesu81 vobec to nevaris? Potom sterilizujes? Kolko tej kyseliny?
Odpovedať
Robievam sirupy rôzne, tento rok som sa rozhodol pre kombináciu čierna ríbezľa, levanduľa mäta.. Začal som s jednodruhovymi sirupmi ale teraz kombinujem a hľadám" božskú" kombináciu :) zatiaľ ňou je Cucoriedka-levandula.   Vodu prevaram na začiatku, potom už nič nevarím, kyselina citrónová ja dávam na 1l 20g tuším:)  no a cukor v tom množstve spolu s kys. Citrónovou pôsobí ako konzervant.
Odpovedať
Práve dokončený sirup, studena voda, pár kociek ľadu a trosku nakrájanej limetky... Mnaaaaam
Odpovedať
Profilova fotka
@kesu81 iste je to výborné 🙂 ja som robila bazový, ale skusim aj ten ribezlový 🙂 a ked nebolo vlani ovocia, urobila som aj z červeného hrozna, je vynikajúci, obzvlášť na čokoládové pudingy 🙂 všetko domáce sa ráta :-)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?