Zakladáme záhradu - čím začať?

Poradíte, aký ovocný strom dať do záhrady? Ešte v nej nemáme nič. Radi by sme niečo, s čím pre začiatočníkov nie je veľa starostí a čo dosť rýchlo rastie... 🤔
Odpovedať
Ceresnu ak mas deti, tu miluju...a nejaku stlpovitu jablon? Marhule a broskyne su narocne opice, do toho by som pre zaciatok nesla 🤔
Odpovedať
Tiez sa chystame zalozit novu zahradku. Staviame, ale na jesen by som uz chcela zasadit par stromov. Urcite nebude chybat visna a velmi uvazujeme nad previslou morusou. Neviem sice, ci je to nejako speci narocne, ale skusit to skusime 😎
Odpovedať
Ja mam orech, liesku, 3 druhy jablk, 2 hrusky, marhule, figy a slivky. Tuto sezonu mam prvykrat aj previslu morusu. Je to na nezaplatenie mat vlastne ovocie. Hlavne to mame aj podelene, nieco mame na zaciatku leta, nieco k jeseni, takze stale mame co zobkat zo zahrady :)
Odpovedať
Profilova fotka
Nebojte sa posadit co sa paci a je chutne a jedle, tento rok sa mi snad konecne podari zalozit ovocnu zahradu, uz mam pokopane temer 3 are, a chcem dat vsetko nech je ovocie na celu sezonu, od skorych letnych jablcok az po neskore hrusky. Marhule by som sa nebal, broskynu davam iba vinohradnicku, z tej skutocnej mam obavy, samozrejme slivky, morusu, dulu a chcem aj jedly gastan. Kazdy stomcek treba strihat a starat sa, ale vsetko sa da naucit. A ako pise @1skida je na nezaplatenie ist do zahrady a vzdy mat co zobkat, dobru chut a vela dobrej urody.
Odpovedať
@1skida to máte super, pekne ste si to rozvrhli. Figa vám nevymrzla? @alfazahradnik ked tie vinohradnicke nie su az take dobre 😒
Odpovedať
@stellael nie 🙂 trosku ju sice slahlo, ale prezila a urodila pozehnane 😎
Odpovedať
@stellael najlepsie su vinohradnicke. Tie dopestujes aj bez chemie. Tie fajnove budes cely zivot striekat proti kuceravosti a aj ked budes striekat, staci sa raz o tyzden omeskat s postrekom a uz je jedna sezona v pr..li. A ked nebudes striekat, tak uroda bude dost biedna a strom za par rokov odideAle k vaci:Stromy si veberte ake vam chutia, ale dajte pozor pri vybere odrod. Napriklad jablone by si mala zvazit, ci chces letne, jesenne alebo na skladovanie. Cervene, zelene... Sladke, kyslejsi... A ked uz budes mat aspon trosku jasno, tak sa ti hlava zamota, lebo jablone nie su samoopelive, takze ku kazdej odrode potrebujes vhodneho opelovaca. Neostane ti, len studovat popisy odrod, ale nie u Starkla, na serioznych weboch serioznych predajcov, kde maju podrobne popisy odrod aj s narokmi, odolnostou voci beznym chorobam. A ked sa ti uz zda, ze toto je vsetko, tak nastava dalsia faza: Ake mas priestorove moznosti, ako ste schopni sa starat o stromy co sa tyka tvarovania a rezu. Podla toho vyberas stromceky na slabo alebo silne rastucich podpnikoch. Dalsia faza je rozhodnut sa aky tvar budete pestovat (stihle vreteno, kotlova koruna, ploche ovocne steny...) a podla toho budes vyberat stromcek v skolke alebo u predajcu.Co sa tyka kostkovin (marhule, broskyne, ceresne a visne) musis brat do uvahy aj to kde byvate, aka je poloha vasho pozemku (mrazova kotlina, vetriste miesto, ticha chranena poloha...) a podla toho vyberat odrodu. Do okrajovych poloh, kde sa da pocitat s neskorymi mrazmi sa odporuca vyberat neskore odrody, ktore kvitnu az ked najvacsie nebezpecensto mrazov pominie.Myslim, ze ked dnes zacnes studovat, tak niekedy vo februari budes mat jasno, co chces. Len co poda rozmrzne vykopete jamy a v marci pojdete do skolky, ktoru mate najblizsie k vam so zoznamom na nakup.Mozes nieco stihnut nastudovat do jesene, ale radsej si daj cas. Stromy sadis na najblizsich 20 rokov. Zial nove vypestky nemaju dlhsiu zivotnost.
Odpovedať
@zita19 no mozu mat x super vlastnosti, ale mne jednoducho nechutia 😞😒
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Vyriesila to sestra, dostala som k meninam jablon ktora vraj potrebuje frajera, aby rodila, takze nova dilema... 🤔
Odpovedať
Profilova fotka
@twiggy určite potrebuje frajera, ak teda nie je frajer tesne u susedov 😉 Zakúp čím skôr, nech vo dvojici prečkajú nudnú zimu 😉 Máš skvelú sestru že ti kupuje také úžasné darčeky :)
Odpovedať
@twiggy nemas dilemu. Ta tvoja jablon ma len vybrany okruh vhodnych frajerov. Musia kvitnut naraz, ked vies aka je to odroda, tak na nete najdes aj zoznam vhodnych zenichov
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?