Boj proti pilarke

Ako bojujete s piliarkou? Len chemiou alebo existuje aj ina moznost? Ak chemiou, tak ktora sa najviac osvedcila a viete mi napisat presny postup co a kedy? dakujem
Odpovedať
Tam pomoze ako som sa docital len chemia
Odpovedať
@tabalugativi Da sa aj ekologicky napr postriekat vyvarom-čajom z kory tropickeho stromu QUASSIA AMARA lacnejsie a vacsie balenie je na ebay ,http://zahrada.prakticky.sk/2015/06/12/na-piliarky-ekologicky-prebieha/ ale predstava ze cela europa drancuje tropicke lesy koli kore stromu uz ekologicka nieje
Odpovedať
@tabalugativi Chemia napr mospilan,descis ,strieka sa ked je kvitnutie na konci, teda ked je 90% kvetnych lupenov opadnutych.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
Ahojte mám otázku po odkvitnutí som nestihol aplikovať postrek na slivky proti piliarke. Je ešte nejaká možnosť ako to napraviť ? alebo už je úroda úplne stratená ? Ďakujem 🤔 po iné roky keď sa neaplikoval postrek mi piliarka zničila celú úrodu a vyzerá to tak že aj tento rok to tak dopadne 😒
Odpovedať
Nejako sa mi to nezdá žeby sa nikto nestretol s týmto problémom že čo robiť keď človek nestihne postrek proti piliarke. Vedel by mi tu niekto poradiť ako zachrániť aspoň niečo z úrody ? 🤔 slivky mi padajú zo stromov vo veľkom ... 😒
Odpovedať
@tomtom172 už teraz s tym nic nenarobis. Treba to postriekat tesne po odkvete, teraz uz len dufat, ze aspon nieco ostane
Odpovedať
@tomtom172 V akej si lokalite ? Mozes skusit postrek aj teraz(ale cim skor) nestane sa nic, piliarky totiz kladu larvy a tie potrebuju nejaky cas aby dospeli.
Odpovedať
bývam neďaleko od Trenčína je to oblasť kde je nadmorská výška cca 250 m. Tiež som nad tým rozmýšľal žeby som to skúsil postriekať ešte teraz aj keď to už možno nič nepomôže. 🤔 Ďakujem za radu :)
Odpovedať
@tomtom172 Preco by nepomohlo.Jedine ak by si pozrel na male plody sliviek a na kazdej by uz bola cierna dierka co este isto nebude.Postriekanim by si mal ukoncit vyvojovy cyklus larv a zachranit este co sa da.
Odpovedať
@suhaj24 tak som to vyskúšal uvidíme či sa podarí niečo zachrániť. Potom dám vedieť ako to dopadlo. 🤔 Inak už veľa sliviek nezostalo na stromoch a ešte pomerne dosť ich má čiernu bodku na sebe čo je znakom práve piliarky tak sám som zvedavý či zostane aspoň na koláč niečo. Napríklad taká čačanská lepotica tá bude tento rok u mňa úplne bez úrody.
Odpovedať
@tomtom172 Zabudol som ti napisat ze napr taky Mospilan (jeden z mala) posobi systemovo cize aj ked postriekas lisy, netrafis slivky tak strom si natiahne latku do vsetkych casti cez cievny system-ten by bol na postrek v takej dobe najvhodnejsi najucinnejsi.Urcite daj potom vediet ako to dopadlo, takych informacii je velmi malo.
Odpovedať
@suhaj24 chemii by som sa rada vyhla, skusim tu ekologicku cestu najskor
Odpovedať
Článok sa načítava...
@tabalugativi Ludia si bezproblemov kupia pomaranc ,banan v markete ktory je xy krat striekany.Podobne ak kupis na trhu slivky a pod bez postreku proti piliarke su nepestovatelne , plus niekto este strieka proti obalovacovi(aby nepredaval cervive slivky) proti monilioze atd atd. Cize jeden jediny postrek aj to v dobe ked tam este plod nieje iba konci kvitnutie je tym najmensim zlom.Aj tak v konecnom dosledku ludia bezne kupuju xy krat striekane , iba jablka z marketu su 20-30 krat striekane, jablka z nasich sadov od slovenskych pestovatelov "iba" 10 krat.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Inak kedže som aplikoval ten postrek pomerne neskoro keď už bola veľká časť úrody fuč tak sa mi nepodarilo zachrániť takmer nič. Z toho vyplýva že postrek aplikovaný príliš neskoro je už absolútne zbytočný... Chcel som sa s vami podeliť o moju skúsenosť možno to bude pre niekoho užitočná informácia.
Odpovedať
@tomtom172 cize je to ucinne len tesne pred odkvetom ak spravne chapem
Odpovedať
@tabalugativi ano presne tak v období tesne pred odkvetom. Rok predtým som postrek stihol včas a úroda bola veľmi pekná hlavne na čačanskej lepotici to bolo riadne poznať...
Odpovedať
V akych oblastiach sa vyskytuje piliarka? Su nejake rizikove oblasti?
Odpovedať
@babkazvidieka tá je zrejme všade ..ak človek nema urodu na slivke ktorá kvitne je to buď pyliarka alebo opelovac ...cozvacsa možno aj mráz ,sem tam ...ale napríklad u nás roky bez postreku žiadne slivky ..vrátili sa až po postreku proti pyliarke
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?