Cim vycistit stare liatinove platne na sporaku?

Mate nejaky tip ako vycistit liatinove platne na starom sporaku? Je dost zaprdeny, vsetko mozne polepene. Aj sa mi to hnusi trosku, ale je fakt pekny a stoji za tu namahu. Len tym ze je ten povrch taky drsny tak neviem co pouzit...
Odpovedať
Asi najlepsie drotena kefa do vrtacky a vydrhnut. Kefu by som b´vyberala radsej maksiu aby si nevydrela dieru. Neviem ci bude musiet ist na mokro alebo to pusti aj na sucho.  A po vycisteni natriet grafitovou pastou na platne
Odpovedať
@zita19 fuha, dik...tu pastu potom treba nechat nejak vypalit?
Odpovedať
@tabalugativi mas to v navode napisane. Ja netusim ako to je, len viem, ze babky to pouzivali
Odpovedať
@zita19 no pozeram na to, a moze sa potom na tom piect? Nikde som nenasla o tom zmienku, len ze je to dekorativny poter 🤔
Odpovedať
@tabalugativi tak to netusim, potom ti ostane len drotena kefa do vrtacky a vydrhnut
Odpovedať
@zita19 skusime vydrhnut a pojdem sa spytat niekam do takeho obchodu ze cim to natriet aby sa dalo na tom piect
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
chlapi odborníci to riešia inak: mám sporák s rúprou na úečenie...má 2 liatinové platne. Za tie roky používania boli tiež v zlom stave. Dali sme ich kamarátovi-brusičovi na strojpvú brúsku prebrúsiť....vrátile sa krásne ako zrkadlo....aby nehrdzavela vybrúsená časť, existuje vysoko odone tepelný sprej čiernej farby, ktorým sa prestriekala celá platna...len brúsená časť, zo spodu netreba...ked zaschla farba, zakúrilo sa, čiarna farba sa zmenila na šedú a veselo varín na krásnom sporáčiku dalej....takže odporúčam brusiča-stojovou brúskou
Odpovedať
ak budeš riešiť nákup nových liatinových platní, rátaj s tým, že už také platne rozmerovo nekúpiš, budú o niečo vačšie a tie treba potom zase len dať brusičovi odrezať na presný rozmer.... inak, dá sa to aj tým sposobom ako radila zita, dá sa to aj hrubým búsnym papierom-šmirglom. alebo obyčajnou plochou elektrickou brúskou so šmyrglom... ale strojná brúska je najlepšia, lebo aj tie rozne jamky a priehlbinky z vyvrenín krásne zarovná...ako sklo....nádhera... a sprej na vysoké teploty-farba čierna...neodporúčam striebrenku. čierna pri vypalovaní chytí nádherný sivý, šedý povrch...
Odpovedať
@tabalugativi to nejak vypálit, je že treba v sporáku jen malým ohníkomprikúrit do sporáka a tým sa vypáli...sprej na vysoké teploty okolo 800 stupnov C čierna farba...vypálením ošedivie
Odpovedať
@zita19 drotenou kefou a vo vrtačke s brúsnym kotúčikom alebo ježkom droteným nezodereš povrch liatiny...to by si musela brúsiť zo 1000 rokov....robí sa to na sucho.... ked skúsiš s vodou, tak sa zbadáš...hned na druhý deň ti to chytí hrdzu....a môžeš to znova brúsiť...
Odpovedať
@tabalugativi nenatieraj-treba nastriekať sprejom...dáky chlap ti to tam rád strekne... :-p
Odpovedať
@zita19 ano, volakedy sa to robilo grafitovou pastou, aby sa tie jamky trochu vyplnili...treba to dobre vyšúchať ručne, niečím tvrdým....myslím papier kartonový a tak pod.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@bohuzial ďakujem :)
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?