Súťaž pre materské školy - hlasovanie ukončené

22. mar 2019150

To, že ovocie patrí do jedálnička detí, vieme všetci. Ale vedia deti, ako také ovocie rastie? Ako vyzerá a kvitne strom, ktorý ho prináša? Čo všetko je potrebné, aby nakoniec jabĺčko pristálo na stole malého škôlkara?

Záhrada.sk a www.ovocnestromyjesen.sk naučia vaše deti, ako sa od seba rôzne stromy líšia, ako kvitnú, ako sa opelia a následne začne rásť malý plod. Neskončí to však len pri sledovaní, deti budú môcť čoskoro prvé plody aj ochutnať. Do súťaže sme vyberali ovocné stromy na nižších podpníkoch a druhy, ktoré dozrievajú práve počas školského roka.

Do 28.02.2019 nám škôlky posielali svoje prihlášky do súťaže a od dnes až do 20.03.2019 do polnoci je možné za ne hlasovať. Hlasovať môže každý registrovaný používateľ stránky Záhrada.sk. Za konkrétnu škôlku zahlasujete kliknutím na "Páči sa mi to" pod fotkami škôlky. Pokiaľ ste registrovaní na stránke modrastrecha.sk, alebo mojasvadba.sk, je možné prihlásiť sa na Záhrada.sk rovnakým loginom a heslom, nie je potrebná nová registrácia.

Súťaž bude mať celkom päť výhercov: dvoch, ktorí budú mať v dobe ukončenia hlasovania v súťaži najviac označení “Páči sa mi to” a troch, ktorých určí porota zložená z členov redakcie a partnera súťaže.

Organizátor súťaže si vyhradzuje právo neudeliť výhru súťažiacemu, ktorý získal najviac lajkov v prípade, že má pochybnosti o získaní lajkov alebo akéhokoľvek jednania súťažiaceho, ktoré by bolo v rozpore so zásadami fair play či dobrými mravmi (napr. nakúpenie lajkov, získanie lajkov neobvyklým spôsobom, hlasovaním z viacnásobných registrácií, automatizovaným systémom, a pod.)

Do tejto diskusie nie je možné pridávať žiadne ďalšie škôlky, prihlášky boli uzavreté 28.2.2019. Tiež poprosíme diskusiu nekomentovať, slúži len na hlasovanie.

Vyhodnotenie súťaže bude zverejnené v tejto diskusii najneskôr do 25.03.2019 do polnoci.

Všetky informácie o súťaži a podmienky súťaže nájdete tu: https://bit.ly/sutazpreskolky

 • MŠ Banská Bystrica - Buková

  "Naša materská škola sa nachádza v Skubíne v okrajovej časti mesta Banská Bystrica v tichom a príjemnom prostredí. Súčasťou materskej školy je rozľahlá záhrada, ktorá je slnečná a vhodná na pestovanie rozličných drevín. Deti vedieme k láske k prírode.
  Radi by sme oživili našu záhradu ovocnými stromami o ktoré by sme sa spolu s deťmi starali a sledovali ako sa kríky a stromy menia počas štyroch ročných období."

 • MŠ Banská Bystrica - MŠ Štefana Moysesa

  "V našom areáli nie je ani jeden ovocný strom a deti by sa mu veľmi potešili. Detí radi pozorujú proces klíčenia rastlín , starajú sa o svoje vlastné zasadené rastlinky. Avšak pozorovať ako rastie ovocie , či naučiť ich rozlišovať ovocné dreviny zážitkovou formou je bez stromov nemožné. Dúfame, že vďaka vašej skvelej súťaži sa nám to podarí a už čoskoro si deti budú pochutnávať na vlastne vypestovanom sladkom ovocí. "

 • MŠ Banská Bystrica - Na Starej tehelni

  "Naša MŠ sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí v blízkosti kopca Urpín, rieky Hron a malého rybníka. Práve preto, sa snažíme už veľa rokov viesť deti k láske a ochrane prírody. Už 10 rokov patríme medzi Zelené školy - sme jedinou takouto MŠ v našom meste. Spoločne s rodičmi sme vybudovali ekoučebňu so zelenou strechou, bylinkovo- zeleninový záhon, kompostovisko a tiež vertikálnu zeleň. Na našom školskom dvore máme dva ovocné stromy: čerešňu a jabloň. Bohužiaľ nie sú v dobrom stave, pretože už majú takmer 50 rokov a nebol na nich robený žiadny profesionálny zásah. Úrodu jabĺčok mávame takmer každý rok a tie si dokáže obrať a spracovať spolu s deťmi, bohužiaľ naša čerešňa je už taká vysoká, že čerešne môžeme deťom obrať len zo spodných konárov. Deti sa radi starajú o náš záhon, pomáhajú s polievaním, sadením, kyprením a zberom úrody. Zatiaľ sa však spolu tešíme len z byliniek : mäty, medovky, tymiánu a zeleninky : hrášku, mrkvičky, kalerábu.
  Boli by sme veľmi radi, keby sme spoločne s deťmi mohli zasadiť a pestovať aj nejaké drobné ovocie na kríkoch a nízkokmenných stromčekoch. "

 • Sponzor fóra
 • MŠ Banská Bystrica - Radvanská

  "Naše vyučovanie rozširujeme o environmentálnu výchovu, vedieme environmentálny krúžok, sme členmi OZ Strom života. Usilujeme sa získať financie prostredníctvom rôznych grantov, aby sme zveľadili našu školskú záhradu. Zapájame sa do rôznych súťaží. Úspešne i menej úspešne. Z peňazí, ktoré sa nám podarilo získať sme prostredníctvom projektu ,,Zázračná záhradka“ zakúpili ovocné kríky, vinič, liečivé bylinky i kvety. Snažíme sa deti zapájať do outdoorových činností, aby získali v kontakte s prírodou čím najviac zážitkov a možných skúseností.

  Uvedené skutočnosti sú dôvodom, prečo sa chceme zapojiť do súťaže. Veríme, že sa nám podarí vyhrať, a tak rozšíriť naše pestovateľské zručnosti, skrášliť našu školskú záhradu a v neposlednom rade zapojiť do spolupráce aj ľudí z okolia našej školy."

 • MŠ Banská Štiavnica - 1.mája

  "Naša materská škola nazývaná aj "Ekodubáci" je zameraná na environmentálnu výchovu. Prostredníctvom rôznych aktivít učíme spoznávať okolitú prírodu, prebúdzať citový vzťah k prírode cez prirodzenú detskú zvedavosť a zážitkovým učením viesť deti k pozitívnym vzťahom k prírode.
  Priestor, ktorý by sme využili na sadenie stromov je priestranný a vhodný. "

 • MŠ Banská Štiavnica - elokované pracovisko Námestie Padlých Hrdinov č. 2

  "Sme elokovaná trieda v krásnom prírodnom prostredí, ktoré je vhodné na pestovanie ovocných aj okrasných drevín. Ovocné stromy, ktoré budeme pestovať v našej školskej záhrade poslúžia na zásobenie chutným ovocím aj našu kmeňovú materskú školu.
  Našim cieľom je: založiť bio ovocný sad, ktorý nebude potrebovať žiadnu chémiu a napriek tomu každoročne prinesie bohatú úrodu. Keďže máme dostatok priestoru na pestovanie, chceli by sme pestovať ovocné stromy rôznych druhov.
  Sme materská škola s ekologickým zameraním a preto chceme, aby pestovanie ovocných stromov bolo výhodné aj pre životné prostredie, ale aj ako ozdoba školskej záhrady. Pestovanie ovocných stromov má pozitívny vplyv na životné prostredie pretože ovocné stromy filtrujú vzduch, udržiavajú pôdu, zabezpečujú tieň, sú dobré pre zvieratká- včely, hmyz, motýle, či vtáky, ktoré v nich môžu hniezdiť."

 • MŠ Batizovce

  "Záhrada a starostlivosť o ňu je dnešným deťom cudzia. Deti už pomaly nevedia, kde ovocie rastie, ako sa pestuje, ošetruje, zberá. Preto by sme v našej MŠ chceli, aby naše deti aj keď sú z dediny, poznali ovocné stromy a kríky, tým, že ich budú pozorovať v každom ročnom období, starať sa o ne, aby nevyhynuli, polievať ich, tešiť sa z plodov a prípadne z nich aj niečo vyrobiť- hostinský, limonádu, džúsiky... Naša MŠ je pod Tatrami, kde sú drsné podmienky, o to viac nás poteší, keď pred očami našich detí porastú stromy a kríky s chutným ovocím. Naša MŠ patrí totiž patrí medzi Zdravé škôlky."

 • MŠ Beckov

  "Do súťaže sa prihlasujeme preto, lebo chceme deťom reálne sprostredkovať:
  - ako rastú stromy /pozorovanie/
  - ako sa počas roka menia /vplyv ročných období/
  - aké plody nám poskytujú /úžitok a ochutnávka ovocia/
  ..., že stromy sú súčasť prírody, ktorú treba chrániť /ochrana prírody/"

 • MŠ Bratislava - Iľjušinova

  "Našu materskú školu navštevuje 157 detí. Máme 6 tried pre intaktné deti a dve triedy pre deti s poruchou autistického spektra.
  Vždy sme mali areál plný veľkých zelených stromov. Tie sa však v posledných rokoch začali lámať a postupne odumierajú. Obrovské stromy, ktoré poskytovali tieň a príjemný chládok pomaly miznú. Máme veľký areál a už dlhšiu dobu uvažujeme zriadiť časť, v ktorej by sme sa chceli venovať pestovaniu ovocia a zeleniny .
  Oslovila nás vaša súťaž o ovocné stromčeky a kríky, ktoré by sa pobytu v našej záhrade určite potešili.
  Starostlivosť o prírodu nie je pre naše deti novinkou. Na jar s deťmi v rámci týždenných tém sadíme fazuľku, hrach, cibuľku, žeruchu a iné, v letnom období sa staráme o polievanie kvetín a kríkov. Na jeseň organizujeme ochutnávku ovocia a zeleniny a v zime prikrmujeme vtáčiky a staráme sa, aby mali dostatok potravy. Našou víziou je vytvoriť ovocnú záhradu, v ktorej by sa každá z ôsmych tried starala o svoj vlastný stromček počas celého roka. Deti by pozorovali zmeny na strome počas jednotlivých ročných období, sledovali by rast plodov od samého začiatku až po zber a ochutnávku. Pestovanie stromov by bolo začlenené do tematických celkov učebných osnov počas celého roka. Deti by svoje skúsenosti so starostlivosťou o svoj stromček zdieľali aj s deťmi s ostatných tried a potom aj srodičmi na pravidelných akciách materskej školy.
  Starostlivosť o „naozajstné ovocné stromy“ a osobná skúsenosť s tým, čo všetko predchádza tomu, kým sa ovocie, ktoré poznajú často len z obchodu, dostane do rúčky či na tanier je niečo, čo by malo mať možnosť zažiť každé dieťa.
  Vaše ovocné stromčeky, o ktoré by sme sa takto mohli starať by boli ako čerešnička na torte a boli by obohatením a rozšírením aktivít, ktoré s deťmi už robíme."

 • MŠ Bratislava - Javorinská

  "O lienkach bez bodiek aj nohách stonožky
  Na jar sa príroda prebúdza a s ňou aj stromy a všetko živé. Vedia to všetci a vieme to aj my, deti z Materskej školy Javorinská v Bratislave: lebo to je presne čas, kedy si už nemusíme obliekať pančuchy a otepľovačky! Posledný snehuliak v Našej záhrade sa už roztopil a začína sa z nej ozývať štebot vtákov. To si mladé rodinky usilovne stavajú svoje hniezda, z ktorých sa čoskoro o slovo prihlásia ich mláďatá. Veru, koruny stromov sú krásnym príbytkom všakovakých operencov. Aj takých, ktoré ešte nepoznáme, ale čoskoro sa o nich budeme učiť. Naše pani učiteľky nás totiž v Našej záhrade učia veľmi zaujímavé veci!
  Vedeli ste napríklad, že stonožky môžu mať 30, ale aj 300 nôh? Alebo, že keď sa pakobylke zlomí noha, nemusí byť smutná, lebo jej dorastie nová? A že sú medzi lienkami aj také, ktoré vôbec nemajú bodky? Aj to sme sa dozvedeli od našich pani učiteliek v Našej záhrade.
  Nuda tam nikdy nie je - či je jar a či leto. A keď slnko začne hriať ostrejšie, skryjeme sa do tieňa, pod koruny stromov, kde je vždy super. Máme ich radi a myslíme si, že aj ony nás - veď sa o ne pekne staráme. Vždy na jar a koncom jesene sa v škôlke stretnú naši rodičia, pani učiteľky a samozrejme my - deti. Je to pre nás veľmi špeciálny deň. Všetci dospeláci si oblečú montérky a hrajú sa na záhradníkov. Nie je to karneval, je to vážna vec, hoci nikto sa netvári vážne. Vyplejú záhony, namaľujú lavičky, zasadia nové kvety, zhrabú lístie, ošetria stromčeky a všeličo iné.
  My v Našej záhrade vtedy samozrejme pomáhame tiež. S našimi pani učiteľkami sa spoločne staráme o zeleninovú záhradku, v ktorej pestujeme chutnú zeleninu. Vždy sa veľmi tešíme, keď na jar rozkvitnú naše ovocné stromy – čerešňa a slivka, no ešte viac sme radi, keď si môžeme pozbierať a ochutnať našu vlastnú ovocnú úrodu. My už vieme, že ovocie je veľmi zdravé a preto by sme boli veľmi radi, keby sme mali ovocných stromov v Našej záhrade viac a mohli sme sa o ne starať. Naša záhrada je pre nás veľmi dôležitá, o čom svedčí aj to, že sme zapojení v projekte Zelená škola, hoci sme v samom centre hlavného mesta. My všetci - malé Kuriatka z 1. triedy, užitočné Lienky z 2. triedy, starostlivé Včielky - tretiačky a tretiaci, aj najstaršie - neposedné Motýle sme najradšej v Našej záhrade, ktorá nás učí. Až kým zasa príde zima a Naša záhrada si oblečie biely kabát. No dovtedy máme ešte smelé plány. Chceli by sme TU zasadiť nové stromy, spod ktorých budete isto počuť veselý smiech ešte veľmi, veľmi veľa detí. "

 • MŠ Bratislava - Majerníkova

  "Ovocné stromy, ktoré by sme vyhrali v tejto súťaži, by doplnili náš školský areál o tieň v letných mesiacoch a zútulnili ho. Deti by mali prístup k ovocným plodom a zážitkovým učením by získali informácie o pestovaní ovocia."

 • MŠ Bratislava - Pri Šajbách

  "Rada by som prihlasila novozrekonstruovanu skolku Stonozku na ulici Pri Sajbach 14 v Raci v Bratislave, nakolko v areale chyba zelen. Touto cestou by sa deticky mohli ucit vela o pestovani."

 • MŠ Bratislava - Plickova

  "Naša materská škola sa nachádza v Bratislave - Rači. Máme 4 triedy a deti vo veku od 3 - 7 rokov. Veľmi nás zaujala vaša súťaž a boli by sme nadšené, keby sa nám podarilo vyhrať. Snažíme sa deti viesť aj k pestovaniu drobného ovocia (maliny, ríbezle a pod.), zeleniny, byliniek a kvietkov. Nie všetky pani učiteľky majú potrebné schopnosti a vedomosti k pestovaniu a vďaka vašej ponuke, by sme sa mohli veľa naučiť a tieto informácie a schopnosti šíriť aj medzi deťmi. Deti by si mohli prostredníctvom tejto krásnej akcie vybudovať ešte lepší vzťah ku stromom a k prírode. Je ťažké v dobe, keď stále menej rodín pestuje vlastnú úrodu, aby deti boli s prírodou prepojené tak, ako tomu bolo kedysi. Dokonca už ani vidiecke deti, nielen mestské, nevedia o prírode toho toľko, ako pred pár rokmi ich rodičia a starí rodičia. Každý by mal myslieť na to, čo je a snažiť sa o čo najzdravšie prostredie, v ktorom žije. Aj toto je podľa nás cesta, ako to dosiahnuť.
  Ďakujeme za príležitosť."

 • Súkromná bulharská materská škola CHRISTO BOTEVA, Bratislava

  "Naša materská škola sa nachádza v hlavom meste, v Bratislave. Mestské deti, ktoré nemajú starých rodičov na dedine, často nevedia, ako vyzerá strom, z ktorého ovocie majú práve na desiatu.
  Vysádzanie ovocných stromov na školskom dvore je určite dobrá vec.
  V dnešnej dobe nie je pre deti v predškolskom veku problém ovládať počítač, mobilný telefón... Ale napr. taká motyka, hrable či krhla sú pre ne exotické pomôcky.
  Manuálne zručnosti, obratnosť, fyzická zdatnosť sa u detí znižujú. Šikovných detí, ktoré sa vedia postaviť k práci, ubúda.
  Je preto potrebné, viesť ich k tomu už od útleho detstva. Ovocné stromčeky na našom dvore, by boli pre ne dobrou inšpiráciou.
  Odtrhnuté ovocie zo stromu, o ktorý sa budú v rámci ich možností starať, bude pre deti najväčšou odmenou."

 • MŠ Bratislava - Šulekova

  "Materská škola Šulekova 35 sa nachádza v Bratislave, mestskej časti Staré mesto, v blízkosti lokality Horský park. Materské škola poskytuje celodennú starostlivosť deťom od troch do šiestich rokov a aj pre deti s odloženou školskou dochádzkou.
  Budova je jednoposchodová, účelová, s vlastnou kuchyňou a telocvičňou. Členitý vonkajší terén materskej školy, ponúka bohaté možnosti vyžitia detí. V areáli sa nachádza dopravné ihrisko, pieskoviská, rôzne hojdačky, preliezačky, futbalové ihrisko, ktoré ponúkajú veľa možností na zdravé, športové aktivity. Deti sú úzko spojené s prírodou, ktorá v podobe stromov, zelene, trávnatej plochy a kríkov, ponúka nielen možnosť na relax, ale podnecuje deti k pozorovaniu prírodných javov, k starostlivosti o zeleň, priaznivo prispieva k praktickým aktivitám v záhrade a enviromentálnemu cíteniu.
  Matesrká škola je zapojená do Národnej siete škôl podporujúcich zdravie s vlastným projektom: „ ŠKOLA PODPORUJÚCA ZDRAVIE – MATERSKÁ ŠKOLA ŠULEKOVA“. Plnením vybraných cieľov a úloh vytvárame bezpečné radostné kľudné stimulujúce podnetné prostredie, podporujúce fyzické i psychické zdravie detí. Všetko čo súvisí s MŠ je vo vzťahu k zdraviu a jeho kvalite u detí.
  Jednou zložkou projektu je podnecovanie u detí spätosť s prírodou. Deti majú možnosť starať sa o svoju záhradu počas celého roka. Spoločne s učiteľkami a personálom materskej školy napríklad hrabú lístie na jeseň, starajú sa o hriadky s kvietkami, zalievajú krhličkami . V dolnej časti areálu má každá trieda svoj vlastný priestor na sadenie zeleninky ( hrach, cibuľky, redkvičky, mrkvičku). V triedach počas zimy a v priaznivých obdobiach počas roka vonku , deti pestujú rôzne bylinky ( žeruchu, vňať petržlena, pažítku a pod.) , ktoré konzumujú s chlebíkom. V dolnej časti záhrady materskej školy máme ovocný strom ČEREŠŇU, krotý dáva deťom priestor na pozorovanie premeny stromu počas ročných období, ale aj možnosť konzumovať jeho produkty – čerešne. Počas týždňa v jedálničku deti nechýba čerstvá zelenina a ovocie. V našej materskej škole by ste nenašli dieťa, ktoré by nemalo rado jabĺčko. Deti počas roka získavajú informácie o rastlinách, stromoch, ovocí a zelenine. Prakticky si svoje znalosti môžu overiť na výstave, ktorú organizuje ZŠ Mudroňová. Záhradkári, ktorí výstavu organizujú, veľmi kladne hodnotia znalosti a záujem našich detí o ovocie a zeleninu. V hornej časti areálu materskej školy, majú možnosť deti pozorovať strom Pagaštan konský. Zbierajú gaštany na jeseň a odovzdávajú do Zoologickej záhrady pre zvieratká.
  Do súťaže ZAHRADA.SK sa chceme zapojiť hlavne preto, aby naše deti obohatila aj o iné ovocné stromčeky, o ktoré by sa s láskou starali, pozorovali a hlavne ochutnávali dopestované produkty. Budeme radi, ak si vyberiete aj našu materskú školu, ktorá zabezpečí vhodné podmienky a starostlivosť o ovocné stromčeky. Naša materská škola poskytuje široký záber aktivít spojených s pozorovaním rozmanitosti rastlinnej ríše, a preto by sme sa potešili novým členom do našej záhrady."

 • Sponzor fóra
 • MŠ Bratislava - Švantnerova

  "Preco si myslime, ze by sme mali vyhrat sutaz o ovocne stromceky a kriky?
  "Naša materská škola je profilovaná s enviromentálnym cieľom. Recyklujeme s deťmi biologický aj potravinový odpad do kompostérov a vyvýšených záhonov. Projekt prináša deťom skúsenosti predškolského veku o recyklovaní potravinového odpadu a jeho využití vo výchovno-vzdelávacej činnosti (minimalizovať zbytky jedla), tiež pre ich hodnotový budúci život. Vysušený potravinový odpad elektronickým kompostérom GG02 využijú pri zakladaní nových vyvýšených kvetinových záhonov s rodičmi. Majú možnosť pozorovať mikroskopom, experimentovať a porovnávať zeminu, kompost, rast tulipánov a iných cibuľovín v zemine s potravinovým kompostom a bez, fotografovať a sprostredkovávať krásy tulipánov rodičom a verejnosti rôznymi inovatívnymi formami."
  Chceli by sme do budúcnosti deti viesť aj k poznaniu stromov a krikov. Ovocne kriky nejake uz mame (maliny, černice, josta)"

 • MŠ Brehov

  "Boli by sme veľmi radi, ak by sa nám podarilo túto súťaž vyhrať. Deti by takto videli celý proces rastu a zberu plodov. Je dôležité deti viesť k starostlivosti rastlín, stromov a celkovo prírody. Tiež nevyhnuté aby deti prijímali dostatok vitamínov. Myslím, že nie je nič lepšie ako viesť deti, zážitkovým učením! Takto by sa mohli priučiť starostlivosti o rastliny, dokázať rozlišovať niektoré stromy a kríky, vidieť proces rastu a v neposlednom rade by si mohli vychutnávať domáce ovocie z vlastnej záhrady!"

 • MŠ Brezno - Hradby

  "Dobrý deň,chcela by som prihlásiť našu MŠ Hradby v Brezne do súťaže o ovocné stromy.A prečo? Lebo-
  -2/3 detí mi v pondelok ráno povie,že cez víkend boli s rodičmi na nákupe v nákupnom centre v krajskom meste,ale v prírode nie,lebo pršalo,snežilo,bolo veterno,či horúco...
  -naša planéta miluje všetkých rovnako,ale mi ju devastujeme stále viac a viac a deti netušia,že je to našou zásluhou
  -lebo pohľad na rozkvitnutý strom v záhrade poteší viac,než obrázok stromu na tablete
  -lebo mnohé deti poznajú chuť lidlových a kauflandových exotických zázrakov,ale nikdy nepoznali,ako chutí vlastnoručne odtrhnuté jabĺčko,alebo egreš
  -lebo som záhradkárka telom ,aj dušou a verím,že toto je najlepšia cesta,ako byť v živote šťastný"

 • MŠ Cabaj - Čápor

  "Máme tu dosť miesta, kde by sme mohli stromčeky i kríky vysadiť. Prikladám fotky pred škôlkou aj za ňou.
  Deti tu vyrastajú v dedinskom prostredí, väčšina z nich býva v rodinných domoch a majú svoje záhrady. Bude veľkým prínosom do ich životov, ak sa naučia, ako sa treba správne starať o ovocné dreviny. Tieto poznatky tak potom môžu zúročiť vo svojich záhradkách a vytvárať tak na Zemi svoj vlastný raj.
  Ten pocit zahryznúť do jablka odtrhnutého priamo zo stromu, vložiť si do úst bobuľku hrozna z viniča, odtrhnúť strapec ríbezlí a priamo perami obtrhať z neho bobule by mal zažiť každý človek. Pocítiť na vlastné zmysly ako chutí sloboda a láska z náruče prírody.

  Ďakujeme Vám za príležitosť zapojiť sa do tohoto pekného projektu."

 • MŠ Čajkov

  "V areály našej Základnej školy s Materskou školou je veľká zatiaľ nevyužitá plocha, ktorá by bola ideálna na vysadenie ovocných stromčekov o ktoré by sa deti mohli starať. Plocha kde by sa mohli stromčeky vysadiť je priamo pred oknami MŠ a školskej jedálne a deti by mali podporu správnej výživy a udržiavanie zdravého životného štýlu. Druhy ovocia sú presne tie, ktoré sa roky pestujú v našej krajine, nie rôzne orientálne druhy - pretože na tieto nie sme geneticky vybavení. Veľkou výhodou by bolo, že ovocie by bolo pestované "doma",chemicky neupravované a v neposlednom rade deti by získali neoceniteľné skúsenosti a vedomosti o sadení, pestovaní, ošetrovaní a pozorovaní rastu ovocných stromčekov, kde finále by bolo vypestované ovocie. Nič nie je pre deti užitočnejšie ako zážitkové učenie."

 • MŠ Čierne Kľačany

  "Dobrý deň, chceli by sme našu mš prihlásiť do súťaže o ovocné stromy pretože sme materská škola so zameraním "ŠKOLA PODPORUJÚCA ZDRAVIE" - vedieme deti k zdravému životnému štýlu k čomu neodmysliteľne patrí zdravá strava v podobe ovocia a zeleniny. V škôlke máme políčko, kde deti sadia, starajú sa a konzumujú, čo sami dopestovali - rôznu zeleninu a bylinky. Deti majú radi ovocie a táto výhra by nám pomohla v upevňovaní pozitívnych návykov v stravovaní a v staraní sa o živú prírodu."

 • MŠ Dedovec

  "Naša MŠ je situovaná v meste , na sidlisku kde prevažuje výstavba rodinných domov, neďaleko je veľká záhradkárska oblasť.
  V exteriéri máme vhodné miesto na výsadbu stromčekov, nakoľko pozemok je chránený zo severu výsadbou ihličnanov a tieto poskytujú ochranu aj od cesty.
  V MŠ máme zamestnaného aj p. školníka, ktorý sa o záhradu počas celého roka stará a zaujíma sa aj o stromy a rastliny v areáli."

 • MŠ Detva - nám.SNP

  "Materská škola sa nachádza v starej časti mesta Detva s výhľadom na vulkán Poľana. Tvorí ju predná časť a zadná murovaná časť, ktorá bola k prednej pristavená neskoršie pri rozširovaní kapacít. Materskú školu momentálne navštevuje 108 detí. Má 10 pedagogických zamestnancov, 2 upratovačky, 3 kuchárky a 1 ekonómka.
  Našou víziou je vzbudiť túžbu po objavovaní a poznávaní okolitého sveta tvorivou a zážitkovou činnosťou detí. Vytvoriť pozitívny vzťah k prírode, životnému prostrediu a k sebe samému. Zaujať aktívny postoj k aktuálnym problémom ochrany prírody a životného prostredia a aktívne sa do tejto činnosti zapájať. Škola je zapojená do programu Zelená škola. Našou prioritnou témou pre toto obdobie v programe sa stala Zeleň a ochrana prírody. Práve táto téma je o starostlivosti o zeleň ( rôzne druhy stromov, kríkov...) ich výsadba a starostlivosť deťmi.
  Materská škola má k dispozícii veľkú nevyužitú záhradu so starou stromov výsadbou, ktorú by sme chceli zrevitalizovať. Chceme dať priestor detskej hravosti tak, aby samostatne implementovali vedomosti, schopnosti a zručnosti do reálnych podmienok a situácií v záhrade. Deti čoraz menej trávia čas v prírode. Väčšinou sú v MŠ a vo svojom voľnom čase bývajú vo veľkej miere vystavované TV a tabletom. Vyrastajú v „hlučnom svete“ v ktorom musia byť často rýchly, kričať a bojovať o svoje miesto v skupine. Chceme vytvoriť príjemné prostredie v prírode, v tichu vnímať jej krásy, naučiť ich vybrať si spomedzi potravín a sladkostí tie zdravšie- ovocie."

 • MŠ Ducové

  "Naša materská škola na Ducovom by rada revitalizovala svoj školský dvor. Myslíme si, že ovocná záhrada by nemala chýbať tam, kde sú deti. Veľmi dobre vieme, že ovocie a zelenina sú základnými zdrojmi pestrej stravy. Prírodný zdroj vitamínov, minerálov, vlákniny, mastných kyselín a fruktózy. Čerstvé ovocie sa odporúča jesť denne. Veľký dôraz treba klásť na konzumáciu ovocia najmä u detí predškolského veku.
  Naši škôlkari by sa zúčastnili výsadby spolu s rodičmi. Strávili by sme krásny deň, zmysluplnou činnosťou, pretože spoločné chvíle sú k nezaplateniu. O stromčeky sa budeme poctivo starať. Ak si nebudeme vedieť dať rady, požiadame o pomoc skúsených záhradkárov v obci. Vlastnoručne dopestované jabĺčko, o ktoré sa s láskou postaráme bude chutiť inak ako to „kupované“.
  Ovocný sad bude našou oázou oddychu, skrášli nám areál školy a napokon z neho budeme mať i úžitok-sladučké ovocie. "

 • MŠ Ďurčiná

  "Materská škola Ďurčiná sa nachádza v blízkosti mesta Rajec, okres Žilina. V areáli materskej a základnej školy nemáme dostatok ovocných stromov a ani kríčkov. Určite by sme privítali, keby sme mohli vysadiť k detskému ihrisku nejaké ovocné stromčeky, ktoré ponúkate v súťaži. Naše detičky by veľmi potešili chutné plodiny z jabloní, sliviek, hrušiek, čerešní, višní, ríbezlí, josty alebo viniča. Našim malým škôlkarom by sme veľmi radi sprístupnili nové poznatky o tom, ako sa sadia stromy i kríky, nové poznatky o ich raste, kvitnutí i o plodoch, ktoré nám tieto užitočné zelené rastliny poskytujú, ako sa od seba jednotlivé druhy stromov i kríkov líšia alebo o tom, akým spôsobom sa opeľujú. S našimi detičkami by sme si určite pripravili chutné dopoludnie, kedy by sme jednotlivé druhy ovocia ochutnávali.

  Určite by nás veľmi potešilo, keby sme získali ročné predplatné časopisu Záhrada, aby sme vedeli spolu s deťmi, ako sa máme o jednotlivé dreviny postarať.

  Veď každý z nás veľmi dobre vie, že zdravé ovocie by malo byť súčasťou každého zdravého jedálnička, či detí alebo dospelých."

 • MŠ Galanta - Česká

  "V súčasnosti prevádzkujeme 6 tried s VJS a 1 trieda s VJM, súčasťou MŠ je aj jedna elokovaná trieda. Sme zapojení do projektu Školy podporujúcej zdravie - "Učíme sa zdravo žiť", certifikát sme obdržali v roku 1998.

  V prílohe posielam fotografie areálu, ktorý je plný zelene, okrasných stromov, nachádza sa tu dopravné ihrisko a rôzne drevené preliezky pre deti. Chýbajú nám však ovocné stromy, či kríky.

  Starostlivosťou o ne by sa deti naučili o pôvode ovocia (utvrdili by si poznatok, že ovocie a zelenina nerastie v obchode), získali by nové poznatky o prírode formou zážitkového učenia.

  Naučili by sa rozoznávať a pomenovať jednotlivé druhy ovocných stromov a kríkov nie len z obrázkov a z encyklopédií, ale aj na základe reálneho objektu.

  Radi by sme, keby motto našej školy "Učíme sa zdravo žiť" nebolo len nebolo len prázdnou frázou, ale aj skutočne naplneným cieľom."

 • MŠ Galanta - Sídl. SNP - alokovaná trieda, ulica Úzka

  "Našej materskej škole chýbajú na dvore ovocné stromy a kríky a aj tieň pre malých drobcov v lete. Deti sa radi starajú o stromčeky, polievajú kvety, bola by to aj istá forma edukačnej aktivity a zábavy pre ne. Z tohoto dôvodu sme sa rozhodli zapojiť do vašej súťaže. Veríme že získame dosť hlasov a na náš veľký dvor pribudnú tak dôležité stromy a kríky."

 • MŠ Habovka

  "Naša materská škola sa nachádza v krásnom prostredí, ktorú obklopujú ihličnaté a listnaté stromy. Deti vedieme k tomu, aby si vážili zeleň vo svojom okolí. Ale čo nám chýba v našom areáli sú ovocné stromy. Deti vedieme aj k zdravému životnému štýlu do ktorého patrí pohyb a samozrejme aj zdravá vyvážená strava. Majú radi ovocie aj zeleninu a potešia sa aj ovocnému šalátu, ktorý si majú možnosť pripravovať sami čo ich ešte viac baví. A ako dlho trvá, kým také ovocie vyrastie, aby sme ho mohli konzumovať a pripravovať z neho rôzne ovocné šaláty? To poznajú deti len z ilustrácii, videí a pozorovaní v záhradách mimo materskej školy. A preto by nás veľmi potešilo, keby sme mali tú možnosť vyhrať túto súťaž. A s veľkou radosťou sa zapájame do tejto súťaže s nádejou, že vyhráme a budeme sa starať a to s väčšou chuťou vychutnávať ,, naše ovocie“. A hlavne by to bolo ovocie bez pesticídov. Deti by mohli priamo pozorovať celý priebeh rastu daného ovocia. Týmto by si deti vybudovali vzťah k pestovateľským návykom. "

 • MŠ Handlová - Dimitrovova

  "V dnešnej uponáhľanej dobe máloktorí rodičia majú čas na prechádzky po prírode so svojimi deťmi a len malé percento detí si vie predstaviť jablčko, hrušku či akékoľvek drobné ovocie na stromoch či kríčkoch. Nevedia ako včielky musia najskôr opeliť kvietky aby mohlo ovocie rásť. Toto všetko by sme im chceli priblížiť vďaka tejto súťaži, aby deti mali praktické ukážky priamo v areáli tejto škôlky, lebo v dnešných moderných záhradách je prevažne na 80-tich percentách anglický trávnik a zvyšok tvoria lehátka s bazénom. Taktiež u mnohých detí je zvýšená konzumácia sladkostí aj z dôvodu nedostatku cukru v tele. No nie je cukor ako cukor a ten z ovocia je veľmi prospešný a pre vyvíjajúci sa detský organizmus absolútne postačujúci."

 • MŠ Hlohovec - elokované pracovisko Fraštacká

  "Naše detičky majú radi ovocie, dostávajú ho formou ovocných šalátikov pri obedoch. V dnešnej dobe deti majú stále menšiu možnosť zúčastniť sa na zbere ovocia, vidieť ako rastie ovocný strom či krík plný šťavnatých a zdravých prekvapení. Veľa detí nemalo príležitosť samo si ovocie odtrhnúť a s chuťou sa do neho zahryznúť. Preto by sme deťom chceli deťom túto možnosť poskytnúť samozrejme s Vašou pomocou.
  Súčasťou našej škôlky je aj veľký dvor, ktorý sa v posledných rokoch snažíme postupne zveľaďovať, či už kúpou nových preliezok a výsadbou okrasných drevín. Máme v pláne vybudovať vyvýšené záhony, v ktorých by sme pestovali základné druhy zeleniny. Ovocné stromčeky by sme zasadili pri našej zeleninovej záhrade. Deti by tak mali možnosť spoznávať práce v záhradách, oboznámiť sa so starostlivosťou o stromy ako ich pestovať a chrániť. Nakoniec spoznajú samotný zber ovocia, z ktorého si môžeme v priestoroch našej materskej školy pripraviť ovocné šaláty, šťavy a iné zdravé maškrty. Tým, že sa deti budú pravidelne podielať na starostlivosti o ovocné stomy a kríky pochopia, že ovocie nerastie v obchodoch, ale cesta k jeho dopestovaniu je namáhava a dlhá.
  Strom nám ponúka ovocie, ktoré by malo byť súčasťou jedálnička našich detí, ponúka nám aj estetický zážitok a deti sa mu môžu poďakovať svojou starostlivosťou. Tešíme sa na výsadbu, starostlivosť a zber nášho prvého "škôlkárskeho ovocia"."

Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém