Vyvýšené záhony z betónu alebo dreva?

Ahojte chcem sa spýtať s manželom rozmýšľame nad vyvýšenými záhonmi do našej záhrady, manžel chce betónové v imitácií dreva https://www.alit.sk/sk/produkt/vyvyse... , no ja som skôr za prírodné materiály, čiže drevo. Máte niekto skúsenosti s betónovými záhonmi? Drevené záhony vážne vydržia len pár sezón? Ďakujem a pekný dník.
Odpovedať
@eliskasoli drevene vydrzia aj dlhsie, ide len o to ake drevo je pouzite a ako je osetrene. Beton sice nezhnije cele roky, ale taha vlhkost z pody, ovplyvnuje pH pody. Ja by som radsej sla do drevenych aj za cenu, ze ich po 10 rokoch budem prerabat. Nas najstarsi vyvyseny zahon ma 7 rokov a este stale mu nic nie je a to je spraveny len zo zvyskov obycajneho tatranskeho obkladu. Z vnutornej strany je zemina oddelena foliou, z vonka natrety olejom.
Odpovedať
Profilova fotka
My sme robili obyčajné drevené (smrekové dosky hr. 2 cm, bez ošetrenia, len nopová fólia z vnútornej strany) a držia už skoro 6 rokov bez akejkoľvek údržby alebo poškodenia. Výhodou je, že si viete vyrobiť akýkoľvek rozmer a najmä výšku. Ale videl som aj veľa betónových z plotových dielcov a pod. Jediná nevýhoda ma napadá prehrievanie v lete?
Odpovedať
Profilova fotka
@fega my sme take robili minuly rok. bola dilema ci z betonu, no nakoniec vyhralo drevo, ktore sa do celeho priestoru proste aj viac hodilo
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Ja ich mám betónové a darí sa tam dobre zelenine.Po bokoch mám väčšiu zeleninu ako v strede.Myslel som si aj ja že to bude nahrievať a bude to zlé.Ale som bol prekvapený.A rylovanie je jedná radosť, nemusím dávať pozor na drevo alebo fóliu že ho poškodim.Aj sa mi dobre pleva.Sadnem a má nič neomina.Ja som spokojný a odporúčam. 😉 😉
Odpovedať
@vratio ty nemas vyvsene zahony, mas len klasicke hriadky ohranicene obrubnikmi. Vyvyseny zahon ma aspon 40 cm a jeho skladba je vrstvena, a poda sa v nom neryluje
Odpovedať
Mne sa viacej pacia tie drevene, to sa lepsie podla mna prispobi aj rozmerovo a zase keby ich chcel clovek zrusit, tak to bude asi tiez lahsie.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
@zita19
Odpovedať
Ahoj mohla by si poslať fotku tvojich vyvysenych záhonov
Odpovedať
@vratio ako tiezsi pod pojmom vyvyseny zahon predstavujem nieco vyssie, ale zas musim povedat, ze to vyzera fajne a ako vidim tak aj uroda bola fajn
Odpovedať
@vratio moje vyvysene zahony su spravene z paletovych ohradok, dve polozene na seba (vyska cca 35 cm), vyplnene drevenym odpadom, nevyzretym kompostom, vyzretym kompostom a na to isla zemina zo zahrady. Kazdu jesen sa na nich navrstvi posekane opadane listie, ktore sa na jar premiesa so zeminou na zahone, nikdy sa neryluju akurat sa prekypria pred vysadbov. Cez sezonu su zamulcovane pokosenou travou aby zbytocne nevysychali. Tak ako mas ty spravene mame ohranicene zelninove zahony, 25 odbrubniky zahlbene na 15 cm do zeme a zemina na zahone je asi o 5 cm nizsie ako okraj obrubnika. Mame 3, jeden 2,5 x 6, druhy 4 x 4 a dasĺi 4 x 5 m. Obrubniky odeluju hriadky od travnika a oddeluju kvetinovy zahon od zeleniny.
Odpovedať
Profilova fotka
Ale tak kazdemu vyhovuje nieco ine. Sice je to starsia fotka, no my sme ich napriklad robili z terasoviek
Odpovedať
Profilova fotka
@tamkake15 vyzeraju dobre, len si pytaju podla mna obrusit a znova natriet
Odpovedať
Článok sa načítava...
@darho tiez si myslim, vsak tym padom aj dlhsie ten samotny zahon vydrzi, ked sa bude o to pravidelne starat.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?