Kedy vysievať čiernu reďkovku?

Milujem ju, hoci som ju roky nesadila. Nasi ju dokonca v zime vyhrabavali spod snehu. Kedy sa vysieva? Aby nevybiehala do kvetu pripadne. Raz som ju skusila vysiat a vysli mi len take tenke vlasky. Je nejak moc narocna? Pripadne nejake triky, ako na nu. Dakujem
Odpovedať
Aj ja ju mam kupenu tak sa rada priucim 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@stellael  snáď to trochu pomôže: Reďkev siatu pestujeme vždy zo semena, ktoré vysievame v júli až do polovice augusta. Záleží jej na pôde, pôdu treba pred siatím dokonale spracovať. Neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom – buľvy sú červivé, praskajú a majú nepríjemnú štipľavú chuť. Najvhodnejšie je pestovanie po plodine, ktorá bola hnojená maštaľným hnojom, v druhej alebo tretej trati. Vo veľmi piesočnatej pôde sú buľvy reďkovky tvrdé a získavajú pálivú chuť, v ťažkej pôde sa zas deformujú a majú ostrú a drsnú chuť. Preto na tvorbu dobre tvarovaných koreňov je najvhodnejšia kyprá, dostatočne hlboká pôda zásobená humusom. Reďkovky sejeme do riadkov vzdialených 15 až 20 cm, v riadku 10 až 15 cm, v závislosti od vzrastnosti odrody. Po vzídení záhon okopávame a, ak je potrebné, rastliny jednotíme. Pôdu počas vegetácie udržiavame čistú, kyprú a bez burín. Veľmi dôležité je zavlažovanie. Pri nedostatočnej závlahe sa predčasne vytvárajú duté buľvičky. Zber, skladovanie a použitie Reďkev zberáme v októbri až v novembri. Pred príchodom mrazov ju na uskladnenie pozbierame naraz. Očistené buľvy skladujeme pri teplote 0 °C a pri 95-percentnej relatívnej vlhkosti vzduchu až šesť mesiacov. Konzumujeme ju väčšinou v surovom stave. Olúpaná, nakrájaná na plátky a posolená je vhodná k pivu a vínu. Jemne nastrúhaná je chutná s maslovým chlebom alebo ako prísada do nátierok. Z nahrubo nastrúhanej reďkvi pripravujeme rozličné šaláty. Čo obsahuje Z vitamínov čierna reďkev obsahuje najmä vitamín C, ktorý pri správnom zásobení organizmu zvyšuje jeho obranyschopnosť, činnosť mozgu a urýchľuje nervovo-svalové reakcie. Vitamín PP podstatne ovplyvňuje energetický metabolizmus, kyselina pantoténová zabraňuje poruchám tráviaceho ústrojenstva, nervovým a kožným poruchám. Čierna reďkev obsahuje aj vysoké množstvo minerálnych látok, z nich najviac draslíka, ktorý pôsobí priaznivo pri vylučovaní vody z organizmu, posilňuje krvný obeh a činnosť svalov. Ďalším prvkom s vysokým obsahom je vápnik, ktorý je súčasťou hlavnej stavebnej zložky kostných a zubných tkanív. Síra obsiahnutá v reďkvi má fyziologickú funkciu pri metabolizme aminokyselín a bielkovín a nachádza sa v horčičnom oleji, ktorý dodáva reďkvi charakteristickú štipľavú chuť. Horčík má doplnkovú funkciu pri stavbe kostí a tvorbe enzýmov. Čierna reďkev je jedna z mála zelenín, ktoré majú liečivé účinky. Pôsobí posilňujúco na črevá, zvyšuje ich peristaltiku. Šťava z reďkvi zlepšuje trávenie a chuť do jedla. Pri ochorení žlčníka zvyšuje vylučovanie žlče a priaznivo pôsobí na pečeň. Využíva sa na liečbu kašľa, pri zahlienení dýchacích ciest na rozpúšťanie hlienu. Pri zápale priedušiek sa čerstvá šťava používa zmiešaná s cukrom alebo medom. Podáva sa jedna lyžica niekoľkokrát denne.
Odpovedať
@jancarovahelena a ty ju sadíš? 🙂 Inak super info, dik
Odpovedať
Profilova fotka
@chillichilli  áno sadím ju, semiačka rozdelím na dva krát. Vysievam 10. augusta na Vavrinca a potom 21. augusta na Janu. Každý koniec leta je iný a tieto rozdielne časy výsadby zaručia, že jedna sadba bude dobrá. Ak výjdu obe rozdávam kade-tade. 😛Tak to robila moja maminka a ja to robím tiež tak😉
Odpovedať
@jancarovahelena to je super, nie je nad osobnu skusenost. Dnes to uz nestiham a 21 tam tiez nebudem, ale teda skusim risknut obdobie medzi tym, vdaka 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@chillichilli  časy sú orientačné. Na záhradku chodíme počas víkendov, presný deň ani ja nestíham, ale snažím sa to urobiť v týždni toho mena. To je ako na Marka uhorky do jarka. Tak sa to ľahšie pamätá🙂
Odpovedať
@jancarovahelena dakujem, tiez to tak spravim 😉
Odpovedať
@jancarovahelena super Helenka, ďakujem, toto som potrebovala 💚
Odpovedať
A teraz nastava otazka....kde ju kupit teraz? 😬🤔
Odpovedať
@stellael skús tie väčšie reťazce - hornbach, bauhaus...
Odpovedať
@chillichilli aha..poviem kamoske nech mi kukne 🙂 dik
Odpovedať
@stellael aj ja pojdem, mozem kuknut a poslat ak bude treba 😉
Odpovedať
Článok sa načítava...
@chillichilli jejda ty si mila :) ak nezozeniem, ozvem sa 💚
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?