Pestovanie zeleniny kedysi a dnes.

Čital som zaujímavé články o pestovaný zeleniny kedysi a dnes, popis na fotke.
Odpovedať
@milan59 no a práve preto sa snažím aspoň vo svojej záhrade dopestovať si zeleninu a ovocie bez chémie. Postrekované a inak ,,vylepšené" produkty si môžem dopriať aj z obchodu :-. Preto asi zostanem pri náročnejšom ručnom plevaní a Kaput a spol. si odpustím.
Odpovedať
Kedysi sa chemia nepouzivala a tak povediac sa pestovalo lahsie. Vsak nasi stari rodicia, zili v podstate len z toho, co si dokazali sami vypestovat, lebo vsetko ostatne bolo drahe
Odpovedať
@ruskiana lenže kedysi nebolo všetko prechemizované, kde by si dnes chcela zohnať 40 žien do repy (mrkvy, maku,..) jedna vedľa druhej, každá 3 riadky, aj robotu spravili aj "preprali" celú dedinu ;-) a riadok? že vidíš tie dva kríky tam vzadu? vidím. a oni sú to dvadsať metrové topole :) alebo také uhorky - kdekoľvek padlo semiačko, tam narástli ako burina - nepolievané, nestriekané. Toto dnes už nejde, všetko len stroje a chémia,... tak aspoň v tej záhradke, keď sa dá treba to robiť bez nej.
Odpovedať
@ruskiana ked si nekopala kukuricu, repu, cukrovku v riadkoch, ze na koniec vidiet nebolo, v horucavach, ked si nesla s motykou na krumple na policko len tak pol hodky od dediny, tak netliachaj o tom, ze sa lahsie pestovalo... Vies kolko roboty je len s poondiatymi krumplami aby si mala na samozasobenie pre celu rodinu, pre svinky aj sliepky? O tom lahsom pestovani moze vykladat len ten, co take nezazil. Vies co to bolo za tragediu, ked sa narobis ako hovado od skorej jari a v juli pride pasavka a zozere za tyzden celu rolu krumpli a ty vies, ze na zimu mas trt makovy?
Odpovedať
Ten farmář (asi americký) je svátečně oblečen a asi jde do kostela. Proč má tu ohnutou lopatu, co s ní dělal v kukuřici je pro mne záhadou. :) Mám taky už nějaký rok, pamatuji si, když jsme se školou chodili místo vyučování na družstevní sbírat mandelinky . Věděli jsem kdo je nám poslal, ale nikdy jsme žádnou mandelinku nenašli. Pokud jde o tu chemii, tak si pamatuji jak se pole bělala od DDT. Nejen družstevní, ale i ty záhumenky. Dělat na poli bylo vždy a také je robota!!! Proto mám jen zahradu a pěstuji jen to co mně baví. :) Vladimír
Odpovedať
Aj ja si spomínam na letné horúce dni, keď nám nad hlavami poletovali práškovacie lietadlá. Na to, aby zdevastovali pôdny život, potrebovali družstevníci pekných pár rôčkov intenzívneho poľnohospodárčenia. Dnes sa už toľko chémie na poliach nepoužíva, teraz sa na našej najúrodnejšej pôde stavajú automobilky a logistické centrá. A zemiaky vozíme z Francúzska, bravčové z Belgicka a zeleninu z Poľska... Je mi z toho smutno :-(
Odpovedať
Ja mam pocit ze ked som ja bola decko tak sa striekalo viac hlava nehlava. Som stredny rocnik, ale bolo uplne bezne striekat stromy, v zahradkarskej osade kazdy chodil s postrekom takym nejakym kovovym dokonca na chrbte. Az teraz mam pocit ze ludia prestavaju toto pouzivat a konci trend uhladenych sterilnych zahrad. Nieco konci, ine zacina. Verim, ze este nie je neskoro to zvratit. V mojom okoli uz malokto pouziva chemiu.
Odpovedať
ono je to cele uz o niecom inom, kedze vdzuch je plny skodlivyn, zem, voda tak isto. bez nejakych tych postrekov by to ted asi uz neslo vobec
Odpovedať
@netrpezliva načo by používali chémiu keď už nič nepestujú. Na pozemku 20x20 je búda (bungalov), vedľa miesto na prístrešok na auto, vpredu - vzadu tráva aby bolo kde vyvaľovať holú riť, v jednom kúte hopsadlo pre decko (ak nie je nahradené psom), v druhom kúte miesto na gril a medzitým bazén. Okolo toho zámková dlažba a chujové tuje od suseda alebo 3m betónový plot. Veľkí "sedliaci" majú aj 1-2 vyvýšené záhony so 5-6 rajčinami. Kde tam chceš čo striekať? Iba ak tú trávu a chémia do bazénu. Popísal som ten "domček za celoživotnú hypotéku" v satelite presne, alebo som niečo zabudol? Lenže hrozno, broskyne, uhorky, ani zemiaky (keď sú mandelinky) bez chémie nebudeš mať.
Odpovedať
@lacikom ale islo by to aj bez postrekov. Lenze aka by bola potom uroda. Pre nejakych nadsencov co si vypestuju par kil zeleniny a ovocia pre vlastnu spotrebu, ale nie su na tuto urodu odkazani, lebo ked sa neurodi zabehnu do obchodu a nakupia a cela zahrada je len pre spestrenie deja, tam to ide aj bez chemie. Presne takto obhospodarujeme my nasu zahradu. Ale ak by som bola odkazana na urodu zo zahrady ako jediny zdroj, alebo hlavny zdroj potravin, tak to by bolo bud vemi narocne na pracnost a aj tak by bol vysledok neisty. Ak si odkazana na zarobok zo svojho pola, to co dopestujes predas a mas na to aby si naplnila vsetky zivotne potreby svojej rodiny, tak tam je to uplne ine. Ked ti zozere mandelinka 5 hektarov krumpli a ty nemas co predat, coze pol roka si sa lopotil a zarobok ziadny, tak po tej chemii siahnes. Lebo nikto na svete ti neposle peniaze na ucet, ze tu mas, nakrm deti, lebo si neznecistil prirodu. Ty by si poslala? Ano, su aj biofarmy, lenze ta cena co si za svoje biovyrobky je adekvatna pracnosti, neistemu vysledku usila a aj nizkych vynosov. Biohospodarit vo velkom je velmi rizikove. Ono sa to pekne povie, ze kedysi sa pestovalo bez chemie, lenze kedysi prichadzali hladomory po neurode, ludia umierali hladom, proste nebolo co zjest. Hladomory sa vyskytovali celkom pravidelne po cele starocia. To len ti co nemaju vseobecne vzdelanie a prehlad budu naivne tliachat, podobne fantazmagorie. Ale kebyze nemaju co strcit do nakupneho kosika, lebo polnohospodar nedopestoval, lebo mu nejaka paskuda pozrala urodu, lebo mu pliesne zlikvidovali vsetky paradajky, uhorky, neurodili sa jablka, lebo dosli v maji mrazy, hned by ich ten eko-natur-bio fundamentalizmus presiel... Aby bolo jasne, viem, ze vsetky tie pesticidy, insekticdy a vsetky dalsie -idy nie su nasmu zdraviu ani prirode prospesne. Nie su ani nam ani prirode mimoriadne prospesne ani umele hnojiva, nie je prirode prospesne intenzivne pestovanie pod zavlahami, v sklenikoch... Ale uz sme si zvykli, ze aj na hody su jahody, paradajky maju v kazdom obchode 365 dni do roka. Mnohi tito bioobkecavaci by sa raz-dva stiahli ak by v zime mali v obchode kapustu, krumple, mrkvu a kel a z toho by mali vyzit celu zimu... A viem, ze keby mi na mojej skorobio zahrade nenarastla jedina paradajka, niekomu niekde vyrastla a pojdem ju kupit, lebo v obchode maju. Ked sa mi neurodia jablka, neprepadam zufalstvu, lebo viem, ze zemegula je velka, niekde jablka narastli, niekto ich dovezie do toho mojho obchodu. Preto nebudem opindavat toho co ich vypestoval, ze pouzil NPK aby mal vyssiu urodu a protiplesnovy postrek aby jeho paradajky na poli prinieslu urodu aj pre mna, aj pre vsetkych ostatnych, ktori ani bio ani skorobio ani nebio zahradu nemaju. Je jedno ci ju nemaju lebo nemaju podu, nemaju, lebo na nu nenasli cas, chut a nadsenie aj ked maju za domom nejaky fliacik, ci velky lan zeme...
Odpovedať
@zita19 ak by v zime mali v obchode kapustu, krumple, mrkvu a kel a z toho by mali vyzit celu zimu... Ale veď to nie je tak dávno, čo to v obchodoch takto vyzeralo a pomaranče sme dostali iba pred Vianocami - a tu sme. Keby sa ľudia pozerali trochu ďalej ako na koniec svojho plota a do chladničky, tak by videli, že si pílime konár pod vlastnou r...ťou práve tým, že máme všetkého dostatok na úkor ničenia Zeme ako celku. A keď ju zničíme nikto nám neprivezie druhú.
Odpovedať
@maphteth kľudne sa možeš pozerať aj za susedov plot, ale ak nie si šéf Mosanto/Bayer neovplyvníš nič. A Zem sa nájde nová, toť za rohom 300 svetelných rokov ďaleko ich je zopár :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@maphteth no zas neprehanajme... Ja som stara korcula a pamatam si, ze pomarance boli v obchodoch takmer cely rok a nielen tie kubanske, ale aj normalne spanielske a talianske, banany zvycajne tiez, len bolo treba vystihnut kedy dosiel do zelovocu tovar. Len na Vianoce boli akurat mandarinky, kokosy, ananasy, arasidy...
Odpovedať
@foox ty si dobry negativista :) Nastastie nie kazdy sa chova tak, ako opisujes. Aj na malych pozemkoc sa da pestovat zelenina a ovocne stromy a cim dalej tym viac ludi to skusa a ucia sa. Netreba vsetkych hadzat do jedneho vreca a zatracovat ;)
Odpovedať
@cickamica mám sa skôr za realistu. život ma presvedčil, že ak dáš niekomu šancu aby ťa oklamal, urobí to. ;-) A áno, dá sa, lenže realita je taká ako popisujem.
Odpovedať
@foox ok respektujem, mozno sa okolo teba toci taka realita, ja nastastie zijem v inej :)
Odpovedať
@foox frflos :D :D :D
Odpovedať
@zita19 To mne zaujalo. Kde žijete? U nás byly například pomeranče opravdu jen na vánoce a člověk musel vystát frontu. Ne, že bychom je nechtěli, ale nebyly. Možná v Praze a u vás byly, u nás v Brně ne. :) Vladimír
Odpovedať
@mrbig46 v Kosiciach od narodenia, a teda nakupovanie bola moja starost tak povedzme od 1975 a som si ista, ze ked som sla vo stvrtok do nasho zelovocu hned po skole, boli aj pomarance, obcas aj banany, ked ich doslao dost a predavacky uz mali bokom vydelene pre rodinu a kamaratky. Ja vykladanie o nedostatku pomarancov za totaca povazujem za zavadzajuce bludy, ale ze naozaj. Alebo dôsledok selektívnej amnezie... Lebo boli ine veci co boli nedostatkove, vzdy bolo nieco uzky profil, olej, mak, sosovica, toaletak, vlozky... Ale NIKDY nebolo, ze vypadlo zasobovanie liekmi. Nie nebol taky siroky sortiment k dispozicii ale na kazdu chorobu boli lieky, boli dostupne lieky a dostal ich kazdy kto potreboval... Nie ako teraz, kazdu chvilu chba nejaky liek, a castokrat liek na ktorom zavisi dalsi zivot, zdravie pacienta... Ako mozte mu porozpravat ako je teraz dobre., ze su vzdy v obchode pomarance, ked mu doktor nevie vysetrit oko, lebo mu chybaju lieky, ktore k tomu vysetreniu potrebuje... Kojencovi mozte ukazovat pomarance v kazdom obchode kolko len chcete, ked chyba vakcina na rotavirusy a tie ho mozu vazne ohrozit na zivote...
Odpovedať
Problem je ze dnez uz niet sezonnosti...ludia si zvykli ze vsetko je dostupne po cely rok, a to podla mna nie je v poriadku. Zabudli sme ako priroda a jej zakonitosti funguju, snazime sa ju oklamat, ale na konci dna sme to my kto prehra, vzdy...venujem sa teme konvencneho pestovania zeleniny a ovocia uz nejaky cas a mozem zodpovedne prehlasit, ze podu, ako hlavny a podla mna najdolezitejsi zdroj si vobe necenime...je mi z toho celeho uprimne do placu...vazne
Odpovedať
@zita19 Nechci debatovat o tom, kdy bylo líp, jen jsem chtěl říct, že zásobování nebylo vždy korektní. V Košicích jsem nikdy nebyl, ale když jsem jezdil ve vzpomínaném roce 1975 služebně do Prahy, tak tam ty pomeranče měli a u nás ani ťuk. Vladimír
Odpovedať
@arkadius111 absolutny suhlas
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?