Substrat, vysev, pikirovanie

Dobrý deň, chcem sa opýtať 1x v živote si idem vypestovať vlastné priesady zo semien ( teda chcem sa to naučiť)...niektoré veci mám už zasiate aj vzišli,moja hlavná otázka znie....výsev som robila do mini parenisk izbových, substrát som použila výsevný a už sa niektorým rastlinám začali tvoriť pravé listy, potrebovala by som vedieť, že ked ich chcem presadit zvlášť, aky substrát môžem použiť, či znovu ten výsevný, alebo iný, potom či to treba aj prihnojiť....hľadám kade tade a na túto otázku som nenašla odpoveď, ďakujem 🙂
Odpovedať
zdravim, myslim ze substrat mozete pouzit vysevny, nehnojila by som este. Ked budete presadzat ja teda sadim tak, ze celu rastlinku zahrniem az po listky. prihnojim az ked vidim, ze idu do kvetu a este nie je vhodny cas na presadenie. Treba aby rastlinky mali dostatok svetla, inak budu len vytiahnute "ščapliny" po case treba zacat otuzovat najlepsie na juho zapadny balkon, najprv v tieni a postupne po chvilkach aj slniecko, ak date hned na priame slnko spalia sa.
Odpovedať
@julsh hnojit ich nemusis, vysevne aj ostatne substraty su v pohode a rastliny tahaju ziviny z neho. Neviem, co si vysievala, ak papriky, tak tie sa mi obcas po pikirovani zvykli zaseknut, vtedy som pouzila na prihnojenie kristalon start (odporucam na akekolvek priesady, ak sa ti nieco nezda). Ja vzdy aj na presadene rastliny pouzijem vysevny alebo univerzalny substrat, jednoducho taky, ktory som doma mala, nejak ich nerozmaznavam a nikdy nebol problem. 😉
Odpovedať
@miggi83 ďakujem za odpoveď, mne bolo poradene tiez takto nejake s tým, že môžem v kľude pri presadzani zmiesat vysevny s univerzalom, tak som teda objednala ešte substráty a idem nato, prisady mi rastu pomaly, niektoré ešte len začali klicit, majú zatial pekné stonky, netahaju sa mi za svetlom, kedze mam dosť okien v dome, čiže dufam,ze to takto pojde aj ďalej....casom ich chcem dat na balkony, rozmyslala som,ze si kupim balkonovy foliovnik, kedze ten by som teoreticky vedela presuvat podla potreby, a hlavne casu popri praci a detoch kym by som to vsetko po jednom vylozila, odlozila atd tak asi mi bude lepsie tahat jeden foliovnik hadam sa nerozpadne hned. Co sa tyka hnojiva pozerala som na ten krystalon, a potom mi bol odporuceny aj lignohumat, kupila som jednu flasku len si este musim prestudovat ako s tym zaobchadzat, zatial nebudem hnojit, po presadeni mi na substratoch pise, ze je tam hnojivo cca na 6 tyzdnov, tak wsi by som ho pouzila len keby vidim, ze je potrebne.A ďakujem za odpoveď
Odpovedať
@cickamica ďakujem za odpoveď, tak ja som zasiala toho dost, lenže som netušila, ze to nesmie ist tak hlboko do zeme, tak mi všetko zacalo klicit neskôr, ale zatial mi okrem zeleru vychadza vsetko, teraz uz sejem postupne aby som nemala toho naraz veľa...ten krystalon start je vseobene použiteľný na vsetky plodiny? Zatial hnojit neplanujem pekne mi to rastie, nieco este len klici, nieco uz tvori prave listy, este cakam na ten zeler, ale tomu sa bohvieako nechce, ale zbieram informacie dopredu nech sa aj priucim niecomu 🙂 🙂
Odpovedať
@julsh ja by som nemiesala substráty keď tak presadila rovno do substrátu určeného napr na.rajciny papriky. Ja presadzani do vyše neho z jiffov. Prihnojujem až keď vidím že planty nahadzujú kvety.
Odpovedať
Na výsev semien pre priesady sa odporúča používať výsevný substrát a ten aj používam, ale dobré výsledky som mal aj s obyčajným univerzálnym substrátom. Pri rozsádzaní rastlín môžeš opäť použiť výsevný substrát alebo ten, ktorý máš doma. Netreba z toho robiť veľkú alchýmiu 😄 a nikdy som ani nemiešal rôzne substráty. Čo sa týka hnojenia, ja hnojím až keď sú rastliny na svojom stanovišti na záhone ale možno im urobí dobre aj nejaké tekuté hnojivo ešte pred ich presadením, keď sú rastliny už väčšie.
Odpovedať
@zahradkarmato tolko krat nas to tak doma napadlo, ze by sme vyskusali ten univerzalny,no co ti poviem aj tak sa nakoniec zakazdym kupil vysevny
Odpovedať
@branojan Posledné roky používam len výsevný a keď je možnosť, asi je ozaj lepšie používať ten. Ale dávnejšie som vysieval viackrát aj do obyčajného a tiež som si vypestoval priesady. No skôr som myslel, že pri neskoršom rozsádzaní jednotlivých rastlín je už asi úplne jedno, do akého substrátu ich presadíme. Výsevného alebo obyčajného. 🙂
Odpovedať
Prečítaj si aj toto: Odborníčka radí: Kedy je ideálny čas na výsev paradajok a ako postupovať? https://doma.cas.sk/zahrada/vysievame...
Odpovedať
@zahradkarmato semena som zasiala do vysevneho, zatial mi vsetko všetko vyslo, uz som dala aj ďalšie kolo😅 nieco co uz malo prave listy som popresadzala dala som univerzal zmiesany s vysevnym...na zaciatku som sa snazila presny pomer, potom ma to uz prestalo baviť čiže od oka a ku koncu to uz islo ako prišlo 😄....zatial to vyzerá tak,že sa vsetko ujalo...a ďakujem za odpoveď 🙂
Odpovedať
@jsbb32 ďakujem prečítam si🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?