Hnednutie tují

Ahojte, došla som na záhradu a tam ma čakalo takéto nemilé prekvapko. Všetky tuje vyzerajú takto. Nespomínam si, že by sa roky predtým dialo to isté, takže mám obavy že jeseňou to nebude. Škodcov ale nevidno.
Odpovedať
treba poliat horkou solou a este lepsie bude ak rozrobis roztok do postrekovaca a pekne cele tuje s nou oplachnes. Uz je celkon´m neskoro na hnojenie, ale cez list by este mohli vstrebat ziviny ked nebude moc zima. Na jar vsetko obschnute vytrusit a niekolkokrat poliat horkou solou. Pozor aby si nepolievala do suchej pody, ak myte sucho, tak najprv dokladne polej az tak aplikuj horku sol
Odpovedať
Vsade hnednu...podla mna to musi byt normal stav, nie je mozne aby ich vsade nieco skosilo...
Odpovedať
Tuje hnednu na jesen, neviem ci az v takomto rozsahu, ale standardne to robia .
Odpovedať
Profilova fotka
To je plieseň ja to mám doma na všetkých tujkách aj koniferoch mám ich niečo vyše 150 tak ma skoro porazilo.  Je to všade je to z toho že boli veľké a dlhé suchá a potom dlhé dažde. Treba zarobiť postrek Kuprikol + zmáčadlo napr. Silvet a postriekať všetky tuje lebo inak bude po nich.. 😞 Časom ak sa to nerieši sa na spodku tují začnú vytvárať čierne fľaky. a to suché treba aspoň trochu odstrániť koľko sa dá. 😉
Odpovedať
No známa to dala pod mikroskop a boli tam vajíčka...Takže nemyslím že to je niečo štandartné, je to dosť rozšírené ja by som dal horkú soľ ale pre istotu aj postriekal...
Odpovedať
Profilova fotka
Ešte som zabudla nesmie byť rosa ani pršať a striekať je najlepšie poobede ;-)
Odpovedať
Profilova fotka
....niečo im chýba,treba prihnojiť....mám presne opačný problém 😞musím ich dvakrát do roka radikálne prerieďovať a strihať....viem že najkrajšie sú ktoré z najmenšej na danom mieste vyrástli...také metrové zmenu prostredia nemusia vždy prijať.....aj keď sa dlhší čas tvária že v poho...majú radi čisté ovzdušie......vec ktorú najviac ľutujem že som do záhrady vysadil.....začiatočnícka nerozvážnosť :)
Odpovedať
@jankomotitinko aj my mame 30, mozno 35 rocnu tuju, ktoru poslednych 15 rokov pravidelne zohavime, ale neda sa inac. Vytisla by nas zo zahrady😒 Ked sa do nej pustim noznicami, tak vyzera strasne. Do konca leta sa spamata a o dva roky je zas zrela na radikalnu upravu.  Ked som ju skratila z 5 metrov na dva tak som myslela, ze toto nerozdycha. Rozdychala. Uz ma zas 3 metre, lezie nam do hrozna, na jar zas pojde na pankaca
Odpovedať
@andy_07 ďakujem
Odpovedať
@oasis1 vajíčka čoho?
Odpovedať
Profilova fotka
@tabalugativi nieje za čo... držím palce.. 😉 takto vypadali moje, takto vážne našťastie iba 3 ostatné iba začínali. Našťastie už sa mi to zastavilo po postriekaní. 😉
Odpovedať
@andy_07 ano presne tak vypadaju aj tie nase..super, dakujem za rady 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@tabalugativi Nieje zač. Držím palce 😉
Odpovedať
Fuha, tak to aby som sa na to pozrela aj ja :D
Odpovedať
@andy_07 ďakujem, včera som striekala, tak hádam to zastavím..
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 7 mesiacoch
Zdravím, na jeseň sme presádzali tuje, boli pekne zelené až pred dvoma týždňami začali hnednúť zvnútra pomerne rýchlo. Polievali sme ich každý druhý deň, teda v tom by nebol problém. Vo vnútri som však spozoroval akúsi hrdzu a miazgu na konároch. Ako to zastaviť ???? Vďaka za každú radu.
Odpovedať
@cooker11 Bratranec ma tuje vo velkych kontajneroch na terase, ked zacnu zltnut tak ako tebe pridava do zalievky tekute hnojivo na tuje-vzdy sa po tom pekne zazelenaju a daju do kopy.A co sa tyka tej hrdze-teda ak je to hrdza je to problem lebo s tym dokazes zamorit vsetky hrusky naokolo stovky metrov, obera to hrusky o silu,vyskyt hrdze sa stava cim blizsie k zdroju pandemicky, moze dojst az k chradnutiu a uhynu stromov nehovoriac ze urody su skoro nulove.Toto je vazny problem pre pestovatelov hrusiek ak ludia okolo pestuju jalovec čínsky, jalovec chvojka a zrejme aj tuje.Konare zasiahnute hrdzou treba odstranit,zamedzit aby sa to nesirilo aby nesli vytrusy do okolia.
Odpovedať
Vcera ked sme sli autom na navstevu, vsimala som si, ze takmer v kazdej dedine takto zhnednute tuje. Neviem co to je, ale je to cudne ze sa to deje takto plosne 🤔
Odpovedať
zalievat ich castejsie. u nas sme to takto do hneda mali tiez. odrazu pride velke teplo a hlavne silne svetlo a jednoducho ich spali
Odpovedať
@hracikovie ano, polievame stale...a stale vyzeraju tak chabo. Obrasili, ale nie su uplne take pekne ako predtym
Odpovedať
@cooker11 ak najdes hrdzu tak tie konariky vraj treba odpilit
Odpovedať
Ostrihat, naco ich tam ponechavat, ked sa aj tak uz nepozviechaju
Odpovedať
@rudho to je jasne, len skor slo o to preco sa to deje
Odpovedať
@tabalugativi tazko povedat. Niekedy je to sposobene suchotou, nieked zas prelievanim a netreba zabudat ani na choroby a plesne
Odpovedať
moze to byt sposobene aj plesnou, ci?
Odpovedať
Nase tuje tiez vlani takto zacali zltnut az do hneda. Zobrala som konarik do zahradnej predajne,ktoru ma vystudovany ing zahradnictva a povedal,ze su to roztoce a hned mi aj poradil postrek. Postrek zabral a tuje sa pomaly spamätãvajú. A idem skusit horku sol, snad im to tiez pomoze
Odpovedať
@evamama a aky postrek to bol? Treba uviest nazov, nech pomoze viacerym ;)
Odpovedať
@mokko @stracenka85 tiez som myslela ze aj plesne, ale tak vlani sucho bolo
Odpovedať
@tabalugativi bol to Nissorun 10 WP Ja som ale odporucala skor postup, zajst za odbornikom, lebo to je ako aj u ludi, vyzera to rovnako a nemusi to byt to iste :-)
Odpovedať
@evamama kazdopadne dakujem, iste aj ostatnym pomoze ak nebudu mat po ruke odbornika, vyskusaju to zachranit aspon takto
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?