Pestovanie citrusov

Pestuje tu niekto uspesne citrusy? Ze sa dockal aj plodov a tak. Kde najlepsie nakupim take stromceky, ktore budu rodive?
Odpovedať
Ake mas podmienky? Ked mas zimnu zahradu, svetlu nevykurovanu chodbu kde nemrzne, moznosti su neobmedzene. Ked mas len vykurovany byt alebo dom, tak kup kalamondin a budes mat plody uplne v pohode aj tak. Ja mam stromcek z Hornbachu, len teraz je trosku zubozeny, lebo som ho preliala. Ale hadam to rozchodi. Inac spolahlivo plodil roky. Plody su kysle, ale kora je jedla, da sa nakladat do cukru a potom ju pouzivam do pecenia. Vacsina citrusov potrebuje zimovat vo svetlom a bezmrazom prostredi, pri zimovani v bytovych podmienkach zimu pretrpia a dlho sa z nej spamatavaju alebo ani nepreziju
Odpovedať
@zita19 no taka mala zimna zahrada je k dispozicii 🙂 Cize plody su viacmenej nejedle?
Odpovedať
@majstercapko pri calamondine su nejedle, nie su jedovate, ale kysle ze ti vyrovnaju vraska aj okolo ritneho otvoru. Ale ked mas dost odvahy, tak ich das. Je pravda, ze maju tak 3 cm v priemere, takze moc sa z nich nanajes, ale... Ked budes pestovat cokolvek ine tak vsetky su jedle ako tie v obchode, teda jedlejsie ako tie v obchode, lebo sa da zjest aj kora. Calamondin je dobry pre zaciatocnika, znesie celkom dost, teda okrem preliatia, ale to je rovnake u vsetkych citrusov, lepsie vydrzia mesiac bez vody ako jeden den s mokrymi nohami. V Hornbachu aj v OBI zvyknu predavat aj citrony a mandarinky nastepene na slabo rastucom podpniku. Ked uz budes zhanat, tak kupuj stepene, nie semenace. Tie zarodia celkom skoro ak uz plodiace nepreradavaju. Obcas ma lidl v akcii nejake citrusy, ale do su taki drobcekovia, ktorych treba este celkom doopatrovat do plodnosti. Mne sa to uz 2x nepodarilo skus pokukat tu https://www.citrus-shop.cz/citrusy-ce... http://slovenske-tropy.sk/eshop/categ... https://www.zahradnictvokruh.sk/citru...
Odpovedať
@zita19 dakujem 🙂 neviem ci mam vrasky okolo ritneho otvoru, nejak nie som jogin aby som to checkol 😄 ale tak radsej teda nieco jedlejsie pohladam 😄 nebudem riskovat
Odpovedať
Poncirus flying dragon je krasny na pestovanie von. Jest surovy sa da len s velkym sebazaprenim, ale na nete su nejake tie recepty ako napriklad lekvar alebo stava....
Odpovedať
@snow1 ten je na paradu jak googlim, skoda ze je v surovom stave taky menej jedly 😒
Odpovedať
Tak este su aj nejake hybridy odolne do -16 ale Staci jedna chladnejsia zima a je po nich. Poncirus je take stavka na istotu, vyzera dost exoticky, krasne kvitne a vonia a ma kopu plodov, ktore sice maju obmedzene vyuzitie. Ale da sa pestovat von.
Odpovedať
@snow1 a este je aj paradne pischlavy 😄Ale je pravda, vydrzi aj u nas vonku. My na sidlisku mame jeden pred obchodnym centrom. Uz straaaasne dlho. Rastie a aj plodi. My sme z neho susili koru do pecenia. Zjest sme to skusili len raz. To bola pecka. 😄Hotovy trepebutor😛
Odpovedať
@snow1 toto je paradny krik, kupim ho aj keby som plody nevyuzil 😉
Odpovedať
@zita19 takze ani nemam skusat kostovat 😬😄😄😄
Odpovedať
@majstercapko preco by si neokostoval? Vsak budes mat zazitok na zvysok zivota a este mozes o nom kvetnato rozpravat chaňom na pive a potom vnucatam😉
Odpovedať
@zita19 😄 hej za predpokladu, ze to rochodim :D
Odpovedať
Článok sa načítava...
@majstercapko rozchodis, vsak si chlap, nie babovka 😉
Odpovedať
@zita19 tak ale vies jak je to s chlapmi..soplicek..a tak :P
Odpovedať
@majstercapko soplicek je ina kategoria, smrtelne choroby. Citronovy trepebutor je katagoria čávo asi ako 70-zka slivka, to hocikto neda😉 Ale ta slivka je asi lepsia
Odpovedať
@zita19 😄😄😄 som radsej za tu slivku 😉
Odpovedať
@majstercapko vsak to mi je jasne. Taku co pekne pacerkuje 😉
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Ahojte, Trocha neskoro ale predsa :) Citrusy uz pestumem nejaky ten rok a možem len odporučiť - chod do toho. Tiez by som sla do citrusov nastepenych na podpniku, bo zo semienka nie sú vhodné na pestovanie. Ja mam doma kumquak, mexickú limetku a môj najobľúbenejší citrónovník meyer, ktorý ale pestujem z odrezku od znamej. Pestovanie citrusov nie je vobec zložite, akurat by som ich odporučala zimovať v chlade a neprelievať ich. Najlepšie ich zoženieš cez špecializovane eshopy - staci pohladat na webe. Celkom fajn je pestovanie citrusov popisane napr. tu: http://www.chovatelahospodar.sk/clano... ak by si nieco hladal. Vela zdaru!!!
Odpovedať
Ja som si parkrat kupila mandarinku, aj s plodmi. Neviem ci zo soku alebo z coho, vzdy isli dole najskor listy, potom plody. Skusala som vsetko mozne, nedari sa mi s citrusmi
Odpovedať
@ivet647 dakujem...inspiruj ma nejakymi fotkami, nech sa nadchnem :) tesim sa ze sa ozval skuseny pestovatel, dakujem
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?