rez mladej jablone

30. jan 202280

Ahojte

Na jeseň som zasadil jabloň, teraz by som ju potreboval asi pristrihnúť, poradíte ako ? tie spodné konáre sa mi zdajú príliš nízko, či ?

 • Spodné konáre záležia od teba. Treba len vedieť, že ako stromček porastie, konáre už vyššie nebudú - budú sa len predlžovať na koncoch, rozvetvovať a hrubnúť. Záleži od toho či to takto chceš mať, alebo tam podtým potrebuješ chodiť poprípade kosiť.
  Ďalej záleží od podpníku aký tam máš - ten určuje, aká veľká tá jabloň narastie. V každom prípade, ak chceš korunu založiť vyššie, všetky spodné preč a z tých čo máš hore, založiť nasledujúce 2-3 roky novú korunu (teraz mierne skrátiť horné konáre na vonkajší púčik - púčik smerujúci na konáriku von z koruny a nechať rásť) .
  Sadil si ho ako voľnokorenený alebo bol v kvetináči a dával si do zeme celý bal?
  Ak ako voľnokorenený a chceš nechať spodné konáre ako sú, bolo by vhodné ich radikálnejšie skrátiť aby sa zvýšila šanca že sa stromček ujme....

 • Tu záleží na Vás aký vysoký kmeň chcete mať. Pokiaľ by mala byť výška iná, odstraniť všetky bočné vvýhonk, namerať výšku kmeňa pripočítať k tomu 6 zdravých pučikov a strihnuť na vonkajši púčik. To znamená, najvyššie položený púčik, ktorý Vám porastie ako budúci terminál a 5 pučikov, z ktorých Vám vyrastú budúce kostrové konáre, z ktorých si vyberiete tie najlepšie umiestnené ako základ karunky. Pokiaľ by Vám vyhovovala vyška, tak nízko založiť korunku v takej výške, prípadne založiť korunku z druhého najvyššieho rozvätvenia. Vyvarujte sa tomu, aby budúce kostrové konáre nezvierali k terminálu moc ostrý uhol (časom sa môžu vylomiť). Korunu treba počas 4-5 rokov tvarovať, otvárať do priestoru ☺ Pokiaľ by ste sa rozhodli pre korunku z týchto vyhonov, tak skrátiť vyhony v rovnakej vyške, čím viac zakratite, tým viac Vám to vyženie dlhý prírastok, a terminál skrátiť na vonkajši púčik asi 20cm nad kostr. konarmi.

 • @fega  @usiak123  

  vďaka za rady, sadené ako voľnokorenný ,
  zle som napísal, sadený na jar minulého roka.
  sorry terminál ???

  tých 6 púčikov je myslené na kmeni ?zvislo ?

 • @tino2  Terminál sa volá ten stredový konár stromčeka, s ktorého potom vyrastajú bočné vetvy.
  Áno tých 6 púčikov je myslených na termináli teda na kmeni stromčeka.
  JA som pôvodne tiež mal korunu založenú niízko, tak som po stratenom roku na jar všetko zostrihal do prúta a potom nanovo z posledných púčikov nechal pár vetiev a najvyšší púčik ako nový terminál - viď foto:

 • Je to vecou pestovateľa, ale priklonil by som sa k odstráneniu spodných konárov a korunu by som založil z tých vrchných 🙂

 • Dobrý deň.
  Chcem sa spýtať ohľadom zimného rezu dvojročnej stlpovitej jablone. Ako strihať a na koľko strihať výhonky, ktoré vyhnala hlavne na spodku koruny.Ďakujem za odpoveď.

 • @kolbasky  stlpove jablobńe sa vo vseobecnosti nestrihaju, maximalne sa zakracuju velmi dlhe bocne vyhony, ale ani to nie je potrebne. My mame takmer 20 rocne stlpove jablone a ostrihali sme ich prvy krat predvlani, pretoze uz boli vyssie ako dociahneme obrat. Bocne vyhony sme za tie roky strihali len tie, ktore sa krizli asi na dlzku 20 cm.
  Tu je par fotiek, lepsie momentalne nemam

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém