Ako rezať stĺpovité jablone? Záleží od toho, či uprednostňujete vyššiu úrodu, alebo užší tvar

  • 16.01.2022

Ako tvarovať stĺpovité odrody jabloní?

Kvitnúce stĺpovité jablone

Pri tvarovaní a reze stĺpovitých jabloní sú dve možnosti. Prvou je pestovať stromček na jeden terminálny výhonok. V tom prípade ponechajte len hlavný výhon a ostatné skráťte na dĺžku cca 20 cm.

Druhou je tvarovanie do tvaru svietnika (4-ramenný svietnik, jedno hlavné rameno a 3 bočné), kde ponecháme terminál a tri bočné konáriky. Terminál ponecháme dlhší o minimálne jednu tretinu. Výhodou tvarovania na jeden terminál je celková užšia šírka. No na druhú stranu, pri tvarovaní do tvaru svietnika býva vyššia úroda, dokonca dva- až trikrát.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?