Zlomena figa

Dobry den vsetkym, chcem vas poprosit o radu. Na dvore pestujem figu. Kupila som ju aj zasadila na zaciatku leta. Dodnes vyrastla o poriadny kus, skoro o 1m. Tak som z nej velmi tesila. Lenze nedavno ju moj pes nechtiac zlomil. Myslela som ze ma porazi. Figa mala tri velke hrube vyhony. Stredny a dva bocne do kazdej strany. Zlomil sa prave ten najhrubsi, najkrajsi stredny vyhon. Zostali na nom dva listy. Dole som ho zarovnala zahrad. noznicami a dala som ho do vody. Prosim poradte mozem ho nejako zachranit? Da sa zasadit? Alebo nejako namnozit figa z toho zlomeneho vyhonu? Je uz hrubsi, asi 80cm dlhy. Je mi luto ho vyhodit. Dakujem za rady.
Odpovedať
Mal by vo vode pustit korene, popestovat do jari v byte a potom vysadit. Ale to co ostalo uplne bez probnemov obrazi. Castokrat figam vymrzne drevo az ku zemi a oni potom obrazia z korenov. Neboj sa, rozchodi to
Odpovedať
@zita19 dakujem velmi pekne. To som sa potesila :-) A este sa spytam, kedy treba figu zacat chranit pred zimou? Ked uplne zhodi vsetky listy alebo az od urcitej teploty? Myslim zakryt ju nejakou jutou a tak. Dakujem
Odpovedať
ked zhodi listy treba jej nieco podhodit na korene a potom zabalit, ale lepsia je biela netkana textilia, jednak sa pod nou za slnka drevo nezohrieva a v pripade dazdov a snehu nedrzi sa tam vlhkost. Ja som ciste nahodou kupila take mechy z bielej netkanej textilie na zazimovanie rastlina acelkom sa mi to pacilo. Jednak taxtilia taka pevnejsia, dole to malo stahovaci tunel so snurkou, pohodlne sa s tym robilo, ked som facovala do metraze, tak som sa nahresila ako posledny dlazdic, tobo bolo raz na raz hotove
Odpovedať
@bibix25 ahoj, mojim rodicom figa aj komplet vymrzla a na jar obrasila znovu. myslim, ze jej nic nebude ;)
Odpovedať
Dakujem velmi pekne za rady, pomohli ste mi :-) Dakujem.
Odpovedať
@bibix25 figa je ako burina, je to nezmar :-) Ja som ju tiez zo zaciatku zakryval, ale ako bola velka tak uz som potom rezignovala v pohode, sem tam omzla a nakoniec ked som ju rusil tak som celej ulici ponukal odkopky......Nikto doma nechcel, ze je to moc sladke :-) a jedol som to len ja, osi a susedia , bol to stromokrik ako opacha, tak som miesto nej zasadil broskynu.
Odpovedať
@peterpe vyzera to tak ze aj z tejto nasej figy bude opacha. Ma dobre miesto a pocas leta vyrastla o poriadny kus. Ked som ju sadila mala cca 30-40cm a teraz je tusim 4 krat taka velka a dokonca vyhnala velke bocne vyhony, takze uz aj siroka. Zachvilu bude pretrcat aj susedom a mozme oberat vsetci :-) Veru uvidime ci ju nebudem musiet nakoniec aj presadzat.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
@peterpe ,ahoj Peter,Ty ako figovy poradca, prosím aj ja o radu. November 2018 som kúpila figu. Prezimovala v garáži. V črepníku som ju dala na jar na slnečné miesto v záhrade. Pekne rozrastá. Bála som sa ju presadiť do pôdy,že je ešte mladá... Myslíš,že ju môžem zasadiť ? Prežije zimnú sezónu v pohode ? Ďakujem Adriana
Odpovedať
Bratranec ma figy na severe vychodneho slovenska.Uz pekne rozrastena figa prezije aj zimy, u velmi krutych zim zvykne vymrznut ale na jar obrazi a rastie dalej.Zatial je vsak jeho cele dlhorocne pestovanie na figu kedze fig sa nedockal asi ma odrodu co potrebuje opelovaca -osicku alebo neviem.Aj ked raz sa mu par fig naviazalo ale bola uz pokrocila jesen a nestihli dorast a dozriet.
Odpovedať
@sragorka mozes ju vysadit. Ako ju ochranit som pisala vyssie. Nasa svoju prvu zimu vonku prezila uplne v pohode. Akurat sme jej nasypali na 15 cm koru ku korenom, tu sme niekedy v aprili odhrabali a zabalila som ju do toho mecha z bielej tkaniny, dala som ho dole niekdy zaciatkom marca
Odpovedať
@sragorka ako bolo pisane vyssie podla mna mozes v pohode sadit 🙂. Ja ked som tu moju dostal, tak to bol cca 15cm malinky prutik, a nakoniec z nej bola vyse 3metrova opacha na vysku aj sirku. Akurat prve dva roky som ju na zimu zakryval, zabalil som ju do textilie, a spodok dom vyplnil popadanym listim 🙂.
Odpovedať
@peterpe vďaka,už aj ju vysadime. 😄
Odpovedať
Článok sa načítava...
@zita19 ďakujem
Odpovedať
Presne tak netreba sa bat a treba ju proste znova vysadit. Ona sa pozviecha a budes z nej mat este radosti
Odpovedať
@sragorka bez obav vysad ;-)
Odpovedať
@zahradkarvlado ,yes. To som chcela počuť ! Dikes
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?