Ako začať s permakultúrnou záhradou?

Ahojte, budúci rok by sme chceli začať riešiť záhradu. Zo všetkého, čo sme si prečítali, sme sa rozhodli pre permakultúrnu záhradu. Nie sme žiadni zarytí ekovyznávači, ale páči sa nám myšlienka trvalej udržateľnosti a rešpektu voči prírode, preto by sme sa chceli o našu vlastnú permakultúrnu záhradku pokúsiť, aj keď s tým nemáme doteraz žiadne skúsenosti.  Zatiaľ sme len v teoretickej rovine a čítame rôzne odborné zdroje, no zaujímali by ma hlavne osobné skúsenosti ľudí, ktorí majú svoju permakultúrnu záhradku. Čím ste začínali a ako sa vám v prvom roku darilo? Máte nejaké vychytávky, ktoré by nám mohli pomôcť pri plánovaní aj v realizácii? 🙂 Ďakujem!
Odpovedať
@zuzicka_zuzka ahoj. Ja "zacinam" s permakulturnou zahradou uz niekolko rokov. Tym chcem povedat, ze je to vec na niekolko rokov, kym taku zahradku vybudujes 🙂 Ale to uz asi vies, kedze o tom citate. Ak ste si este nekupili knihu Permakultura podla Sepa Holzera tak ju odporucam, je to fantasticky zaklad. Na zaciatok by som jeden rok sledovala svoju zahradu. Tu, ktoru chces pretvorit na permakulturnu. Sleduj co v nej rastie, aka je fauna a flora. Prisposob sa tomu, zži sa s tym. To su obyvatelia, ktori ta tam budu musiet zniest 🙂 Ako budes pozorovat, urcis sucasne aj typ pody - podla rastlinstva. Sama si vies odhadnut vdaka rastlinam a "valcekovemu" testu druh pody - ci je pieskovita, ilovita, hlinita a podla toho urcit ake rastliny tam vysadis, ci bude treba vyvysene zahony, atd. Odkladaj si organicku hmotu, zaloz si kompost a pozoruj 🙂 To je na prvy rok tak asi vetko 😉
Odpovedať
Moja zahrada je permakulturna len do tej miery, pokial mi to vyrazne setri robotu. Inac pestujem vsetko v nejakej kompilacii klasickeho pestovania na rylovanych zahonoch a permakulturneho miesania plodin.A vyuzivam vlastnu verziu nemeckych kop na zurodnovanie pody.  Princip nemeckych kop najdes na nete aj pod nazvom biohriadky.Nemecke kopy sa mi na permakulture pacia najvoac, ale nemam dost materialu aby som ich uplatnovala vo vacsej miere a ani nepotrebujem dodrziavat vsetky permakulturne postupy pri pestovanyi spolocenstiev rastlin na tych kopach.V kazdom pripade na zaciatok odporucam vyrobit jednu nemecku kopu, taku velku na aku mate material a vyskusat pestovat na nej nejake vhodne spolocenstvo rastlin. Ak sa am osvedci a budete mat material, mozte postupne zakladat dalsie. Teraz je idealny cas zacat taku kopu vyrabat
Odpovedať
Profilova fotka
Nemecke kopy su perfektne 🙂 mala som pocit, ze rastlinky tak rychlo vyrastli, akokeby dostavali dake superhnojivo. Ja som zacinala vyvysenymi zahonmi, vysadbou stromcekov a krikov a podsadzanim stromov. Na mulčovanie nedam dopustit, jeden rok aj boli slizniaky, no indicke bezce to vyriesili.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?