Co vysadit pod orech?

Mozem nieco vysadzat do zahona pod orech? Zatial sa tam nicomu extremne nedarilo...co navrhujete?
Odpovedať
Profilova fotka
@slimejsa ...lavičku :)
Odpovedať
@jankomotitinko predbehol si ma :)
Odpovedať
a na lavicku seba...niet lepsieho tiena ;)
Odpovedať
Jedine co by malo sancu je nieco co znasa extremny tien. A to by si este musela riesit ako vyhrabat odtial listie aby ti vsetko pod nim cez zimu nepohnilo. Orech ako taky nie je jedovaty pre ostatne rastliny, dokonca ani to listie ale pocas sezony vytvara velmi husty tien a jeho spadane listie vytvara velmi kompaktnu hmotu pomaly rozkladajucu sa organicku hmotu, pod ktorou vsetko pohnije.
Odpovedať
1. dôvod prečo nechce pod orechom (Juglans regia) nič dobre rásť je ten, že orech vytvára tieň. 2. dôvod je ten, že orech patri medzi alelopatické rastliny tz., že cez svoje korene a listy vylučuje do pôdy a vzduchu určité látky, ktoré bránia rastu iných rastlín. je to taká prirodzená ochrana orechu aby mu tam nikto iný neodoberal živiny a aby ho nikto iný netienil. medzi také známe alelopatické rastliny patria aj: slnečnica ročná (Heliantus annus) a agát biely (Robinia pseudoacaccia)
Odpovedať
@hudos00781 vidis, ano agat..to je taky podobny strom, pamatam si take tie agatove haje kde toho vela pod nimi nerastlo :) Nuz asi tam naozaj posadim len seba na lavicku, dakujem vsetkym!
Odpovedať
Tak ako pise @hudos00781 , tam ti sotva nieco z vyssieuvedenych dovodov vyrastie. Ale orech ponuka krasny a v terajsich horucich letach nenahraditelny tien. Takze take pekne sedenie pod nim..ani kosit nemusis ;)
Odpovedať
Ďakujem všetkým, skúsime teda tieň maximálne využiť :)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
Ja som toho roku pod Orech posadila Paradajky, Papriky,Uhorky.. zatiaľ sa im vedie skvelé. Pretože Orech je o jednu kaskádu vyššie,a pod korunou je breh, súperovi zemina..tak uvidíme. Napíšem neskôr výsledok..
Odpovedať
@veronika_kondasova tak to som zvedava ako ocenia ten orechovy tien 🙂 Ja mam tiez miesto take tieniste a bojim sa tam dat rajciny, ci by nemali malo slnka
Odpovedať
S tou lavičkou súhlasím...a do ruky dobré pivo...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Profilova fotka
Áno, vo vyvýšenom záhone, ktorého spodok odizolujete od pody v ktorej rastie orech a v jeseni dobre vycistite od listia 😊
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?