Petržlen

Ahojte zahradkári.Máte aj vy problém s petržlenom ako ja?Zasadený na dvakrát a vzišiel len kúsoček.Žeby zlé semená?
Odpovedať
@pegicatko ahoj, toto je asi zlý rok pre petržlen, ja som siala 3x...a vyšlo minimum aj z toho polovica ešte ako keby uschla 😒
Odpovedať
@salamandrazuza,takže sa už nesnažím o rast dalšieho.😞
Odpovedať
@pegicatko no vraj sa da do anny vysievat, ale ja som to uz vzdala. Skor sa pohravam s myslienkou jesenneho vysevu 🤔
Odpovedať
@salamandrazuza siať sa môže len do Jána a ten už bol.Ale aj ja sa pohrávam s jesenným siatím.
Odpovedať
Profilova fotka
@pegicatkoaj ja som toho zasiala dosť, no nevzišlo-teda málo ...vlani som mala veľa...asi tento rok naozaj neprialo...kupila som na trhu už odrastený a zasadila, ten je pekný :-)
Odpovedať
@lubicabystrica ako odrastený? priesady?? či čo? 🤔 @pegicatko mne sa tiež tento rok nevydaril, dokonca aj tá vňať na tých čo vyšli je taká o ničom 😒
Odpovedať
@pegicatko fakt? Moja babka aj mamina stale tak hovorili, ze do Anny sa vsetko moze taketo. Ale veru stratila som s tym trpezlivost tento rok a ako citam, asi to fakt uz nema zmysel kedze sa nikomu nedari 😒
Odpovedať
Profilova fotka
@boise ano - priesady :-)
Odpovedať
@lubicabystrica tak to počujem/čítam prvý krát, netušila som, že aj z petržlenu sa dajú kúpiť priesadky 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@boise ano na trhu mavaju :-)
Odpovedať
@lubicabystrica budem musieť pozrieť, vyzerá to ako zaujímavá alternatíva, keď neposlúchajú semienka 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
No vidim, ze nie som sama, kto ma problemy s petrzlenom, ale nevzisla mi riadne ani mrkva, minuly tyzden som vysievala treti krat 😞 a to som si hovorila, ze tento rok urobim opat mrkvovy dzem. Tak uvidim ci nieco este vzide. @lubicabystrica tak to tiez pocujem prvy krat o priesadach petrzlenu, ale moze byt, tento rok mi pekne vzisla cvikla, konecne, lebo vlani nic moc, a tak som kde nevyliezla (netusim preco), tak som pri pretriedovani zaexperimentovala a presadila a oni sa chytili. S mrkvou ani petrzlenom som neskusala, ale skusim 🙂 Teraz mimo petrzlen 😛, zeler mam ako kazdy rok peknucky, par priesad som kupila a aj si svoje vypestovala, z toho mam radost ;-)
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@zahradnica super napad s tou cviklou 🙂 tento rok mam peknu mrkvu a petržlen, vlani nič...a cviklu som už nesadila, akosi sa mi vlani nedarila,,,bola maličká....ale možno to bol zlý rok na to....vlani zemiaky, nanič, tento rok paradne a cibula a cesnak tiež...každý rok je iný...niečo sa darí lepšie a niečo horšie....
Odpovedať
@pegicatko petrzlen je velmi citlivy na zaschnutie semien a druha vec, supka semena obsahuje inhibitory klicenia , ktore musia byt vyplavene az tak zacne klicit. (priroda si to zariadila tak, ze inhibitory klicenia zabrania vyklicit burinam, ale v pripade husteho vysevu ako je to pri petrzlene, zabrania kliceniu aj samym sebe). Pri petrzlene je velmi dolezite udrziavat podu vlhku po cely cas klicenia, co byva v najlepsom pripade 14 dni, zvycajne aj 3 tyzdne az mesiac.Dalsia vec je, ze vyzaduje kypru, piescitu podu, neznasa cerstve hnojenie, je to rastlina tretej trate (rovnako ako mrkva, cibula, cesnak) to znamena vysieva sa do pody az treti rok po tom co bola poda vyhnojena organickymi hnojivami.Kedze v poslednych rokoch je problem s jarnou vlahou, ak nemate moznost pravidelne zalievat petrzlenovu vysadbu cely mesiac po vyseve je moznost vysiat petrzlen koncom oktobra az v novembri. Pocas zimy budu semena spat, ale zimna vlaha z nich splavi inhibitory klicenia a ked sa na jar poda vyhreje na vhodnu teplotu, petrzlen okamzite zacne vzchadzat, chyti este zimnu vlahu. Pri jesennom vyseve treba pocitat s nejakymi stratami, takze siat hustejsie ako bezne, vysiat znackovaciu rastlinu, aby bolo jasne, kde je vysiaty, na co je velmi vj´hodny spenat Aj ked vyklici, tak cez zimu nevymrzne a skaor na jar pokracuje v raste. Kym bude petrzlen vhodny na jednotenie spenat sa pozbiera.
Odpovedať
@zahradnica pre mrkvu plati to iste ako pre petrzlen, len zas nie je az taka zhyckana, zvycajne vzide ak je len trosku vlhka poda.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 na jeseň som petržlen ešte nesadila...tento rok skusim :-)
Odpovedať
Tiez chcem skusit jesenny vysev
Odpovedať
Profilova fotka
@babkazvidieka ano, to ma zaujalo, skusili sme v jeseni prvýkrát sadiť hrach, cesnak a cibulu, všetko super narastlo, možno aj petržlen bude lepší ako sadený na jar...ten moc nemavam nejaky super :-)
Odpovedať
Ja som skusal jesenny vysev. Vysiel hrach, cibula v pohode, to sadim taku zimnu sadzadku, ale mrkva a petrzlen to nedali. Neviem co sa stalo, ale ani stopa po nich, musel som siat na jar znovu.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19  ďakujem, petržlen tretíkrát nevzišiel, mrkva hej, tá sa chytila, ale tiež iba tam kde dosiahlo polievanie. Sucho je 😒Ten jesenný výsev do kedy sa dá robiť? Potom sa úroda zbiera na druhý rok, podobne ako z jarného výsevu, alebo skôr? Aj hrášok sa takto dá?
Odpovedať
@zahradnica jesenny vysev robis na neskoru jesen. Ale poda samozrejme nesmie byt zamrznuta. Rovnako vsak nemoze byt teplo, aby ti semienka nevyklicili este v tom roku. Ja som to robil s cesnakom zarovno, suseda tak seje a jej vysiel, mne nie. Neviem, mozno blbe semienka. A normalne ti na jar zacne klicit. Check this out: https://www.poctivepotraviny.sk/magaz...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?