Podav sklenniku

Zdravim mili zahradkari. Prosim Vas o radu, v sklenniku mam velmi zlu podu uz badam posledne dva roky je asi "vyzita" velmi prachovita, uroda klesa za posledne sezony, viete mi poradit, ako ju znovu nakopnut, treba vymenit celu podu alebo postaci cast? Sklennik rylujem na zimu ale teda vidiet to nie je lebo je velmi sypka. Pomohlo by zelene hnojenie? Pokial bol sneh v zime vzdy sme hadzali no posledne roky nic. Prosim dajte rady ako pomoct dik
Odpovedať
@miggi83 Ideálne vymeniť, alebo obohatiť väčším množstvom kompostu, či použiť maštaľný hnoj, najlepšie oboje. Cestou zvyšovania dávok umelých hnojív by som nešiel.Neviem aký máš sklenník, ak nemá základy bola by možnosť ho preložiť.Pôda je vyšťavená sadením plodín s rovnakými nárokmi na výživu.Zelené hnojenie by pomohlo len čiastočne, problém by nevyriešilo.
Odpovedať
@duarde dakujeme za radu, 🤗😊
Odpovedať
@miggi83 Niet za čo, prajem pekný deň.
Odpovedať
@duarde ešte sa predsa len spýtam, hnoj najlepšie originál, nie ten zo zahradkarstva v granuliach, že? Vyzretý žiaľ nemam odkial zohnať a kompost ešte nie je v stave odobratia. Dnes sme sa dali na ten boj. A asi po hodine ma to velice rýchle prešlo, že som vôbec sa na to dala. Ale už keď sme s mužom začali nech to má význam. Skleník sa nám žiaľ nedá posúvať je pevný a hliny za dve tatrovky - a to teda nepreháňam. Čím viac sme brali tým viac bola horšia je teda riadne preschnuta a aj bez zivin.. Vyhádzali sme zatiaľ 2/3 pôdy alebo teda čo sa na to podobá. Je zatiaľ vonku ešte som mala popadané jablká a lístie tak je to navrstvene pokusime sa jej na jar vdychnut druhý život 😂 aj zapracovaním kompostu je veľmi presusena tak dúfam, že navali sneh už, sme rozmýšľali aj nad kvapkovou zavlahou v budúcej sezóne, aby bola pôda vlhkejsia. Myslím, že aj my sme ju poškodili svojou ľahostajnosťou len som poliala a prihnojila a to bolo asi všetko posledné 2 roky už som ani nerylovala žiadne vápno ani nič podobné a tento rok sa mi to akosi všetko vymstilo. V septembri som našla zelené húsenice v rajčinách aj chilli vyzerali si všetky zrelé.plody a potom už aj nezrelé. Do budúcna má význam na jeseň v skleníku zapracovať do zeminy lístie a aj ako písala v inom príspevku @zita19 potlcnene jablká a posypom urýchľovača kompostu? Vraj tak zasypali na zahone keď mali veľa.jablk tak by som skúsila takto zakopať.d Na jar môžem zasiať zelené hnojenie aj tam? Je mi jasné že treba kompost hlavne v skleníku. Ja som v kompostovani úplný amatér všetko u mna ide pokus omyl a hodiny bádania na nete a hlavne tu. Ďakujem za info od Vás aj od @zita19 🙏🙏🙏
Odpovedať
@miggi83 my sme jablka zakopavali do zahona, sklenik nemam, ale za mna je uplne jedno kde prebehne rozkladny proces, ci v zemi alebo na kompostovisku, dolezite je zakopat, zarylovat ci uz kompost ci inu organicku hmotu, na povrchu nechavam lezat len opadane listie na porylovanych hriadkach
Odpovedať
@miggi83 este k tomu hnoju. Ked nemas sancu dostat sa k vyzretemu staremu hnoju, tak radsej pouzi granulovany. Lepsie ako nic, a lepsie ako cerstvy nevyzrety. A zelene husenice v paradajkach je psota paradajkova, ta nas racila obstastnit svojou pritomnostou par rokov dozadu a budeme s nou bojovat ako so spanielskymi slizkymi hovnami, vijackou kruspanovou a dalsim cudzokrajnym hmyzom
Odpovedať
@zita19 som si myslela ze je to psota. Idem studovat. Dakujem za rady vyzrety hnoj po pravde ani neviem ako to vyzera 😂 muz ma sice znameho riaditela na druzstve zajtra skusi obvolat uvidim co z toho bude. V uplne najhorsom dam ten granulovany. Mam este peletkovy Humix zapracujem aj ten. Prosim ta takze zapracujem 1. hnoj (vyzrety alebo granul.) 2. Na jar prihodim kompost 3. Dezinfikujem vapnom teraz na zimu? Alebo lepsie na jar? A klasickymbielym alebo dusikatym... Som z toho vsetkeho blb doteraz sme len zrylovali posypala som hnojivo npk... A bolo vybavko. Lenze je to asi cele zle. Vidim to aj na urode klesa vynosnost kopu chrobace chamrade, skodcov nikdy som nwdavala vapno ale po tejto sezone vidim na veeela zahradach na zrylovanom biely poprasok. Nasla som dusikate vapno taksom rosypala na volny zahon aspon ten. Och zahradkarstvo je hotova alchymia veda a vidim ze som ako kozel zahradnikom. Uz som si zbudovala dennik zapisujem ako pisar citam 2000rad net luskam uz dllho. Clovek by povedal, ze zasadi obcak poleje okope prihnoji zryluje a je to..... Ale kde ze...
Odpovedať
Vydezinfikujes dusikatym vapnom teraz pred zimou, potom skoro na jar das aj kompost aj granulovany hnoj. Ale ak zozeniete hnoj a mate vyhadzanu zeminu tak navozite hnoj, hoc aj nevyzrety, kolko vojde, na to navozite aspon 20 cm zeminy, kludne aj kopcom, ono to zlahne, aj tej starej a uz nic nerobite, Za dva tri roky bude hnoj tliet, kurit a vylepsovat podu. Dokonca ti netreba ani nijake dalsie hnojivo pridavat. Ak toho hnoja bude vela, ze nespotrebujete urob niekde v kute kopu, kde navrstvis ten hnoj na striedacku s kompostom a nechas to tam na pospas osudu tak rok dva. Budes mat hnojivo ako cumel. Alebo do jednej klietky na kompost to navrstvi. Hej zahrada je alchymia, bez roboty rastie len zihlava 😛
Odpovedať
@zita19 a mozem potom v skleniku sadit? Myslim buducu sezonu ak by sme dali takto hnoj?
Odpovedať
@miggi83 ano, v pohode. Len ho dajte cim skor, nie v marci s tym, ze budete v aprili sadit
Odpovedať
@zita19 dakujem 😊😊😊😊🙏🙏🙏
Odpovedať
@miggi83 S tým dusíkatým vápnom by som bol opatrný,jeho dezinfekčné účinky sa prejavujú len pri jeho zapravení do vlhkej a teplej pôdy cca 18-20 stupňov, a naviac je potom potrebné jej prekrytie fóliou tak na 10 dní.Jeho použitie teraz pred zimou sa minie účinkom, a väčšina z neho skončí v spodných vodách.Aj skoro na jar je to podobné, dezinfekčný účinok bude slabý a v podstate pôjde len o drahé hnojenie.Viď info: https://zahradkar.pluska.sk/zelenina-... Čo sa týka kompostu dá sa to riešiť aj tak, že odpad- lístie, pokosená tráva a pod. prehnije aj zapravené do pôdy, no potrvá to dlhšie ako v kompostovisku, kde rozklad prebieha rýchlejšie.Hnoj lepšie prehnitý maštaľný, ako granulovaný.Ja mám kompostovisko, ktoré mi zabezpečí každý rok tak 1.5 m3 kvalitného kompostu, takže maštaľný hnoj nepotrebujem, a umelé hnojivá používam len veľmi cielene.Ak chcete spôsob kompostovania vám môžem popísať v novom príspevku, mám s tým len dobré skúsenosti, a je to veľmi jednoduché.Zemina vybratá zo sklenníka sa hodí skvele na prisypávanie do kompostu behom budúceho roka.Neviem či som napísal všetko, ak nie pýtajte sa ak budem vedieť poradím.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@duarde ano asi vsetko, hnoj sme zacali zhanat celkom ma prekvapilo ze v okoli nasho maleho mesta je velmi malo funkcnych druzstiev, 😞 ale snad sa podari aspon cosi, kompost mam zalozeny, no tento rok len tak neviem, kedy bude k dispozicii. na jesen vyzeral celkom dobre zo vsetkych zvyskov, travy, pilin,
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 5 mesiacoch
@duarde @zita19 tak hnoj sme.zohnali aj čerstvý aj už riadne vyzretý. Keďže sme sa rozhodli celé.vnutro porobiť tak sme úplne na dno dali čerstvý a po zime riadne nasiaknutá hlina v ktorej keď sme kopali bolo asi miliarda dažďoviek a po jablkách a listii ani stopy hlina je úžasná krásne kypra a myslím že aj plná zivin lebo to vyzerá na dobrú úrodu paprík aj rajčín. Pôda je úplne ako vymenená. Len teda mravce... 😡 Aj som kúpila mravci bufet a jednu nádobku si niekto nenávratne požičal ....
Odpovedať
Tu je foto pred aj po @duarde @zita19
Odpovedať
@miggi83 Stálo to určite veľa námahy, a verím, že aj úroda bude adekvátna vynaloženému úsiliu. 🙂 Vyzerá to pekne.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?