Priesady paradajok

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte,16.3. som vysadila paradajky,ale sa mi zdajú byť po takmer mesiaci nejaké úbohé. V čom môže byť chyba? Sadím prvý krát,všetko sa učím.Ďakujem za radu.
Odpovedať
Profilova fotka
Zdravím vás milí záhradkári som začiatočník a ohľadom pestovania paradajok som sa dočítala, že priesady sa vysadzaju 7 týždňov pred poslednými mrazmi takže som ich zasadila posledný januárový deň. Urobila som zrejme chybu keďže už dnes 9.2. sú vysoké 8 CM a presadzat do zeme sa majú 15cm vysoké keď už nehrozia mrazy a pôda je vyhriata 😂 takú dĺžku dosiahnu už za týždeň takže ich nemôžem ešte vysádzať keďže u nás na strednom Slovensku je ešte sneh a aj mrazy. Moja otázka znie čo teraz? Zlikvidovať ich a zasadiť nanovo neskôr alebo presadiť do väčších crepnikov a čakať na vhodnú dobu presadenia? Vopred ďakujem za nápomocné odpovede a prajem všetkým pekný deň 😊
Odpovedať
@patka_klimentova kedze paradajky vytvaraju korene z akejkolvek casti stonky, odporucala by som nechat ich este podrast, potom ich odlomit v ktoromkolvek mieste, neljepsie aby odlomeny vrchol mal zo 5 listov, dva, tri spodne odstranit, strcit vyhon do vody, ked pusti dostatok korenov vysadit do sadbovaca. Netreba vyhadzat ani tie, ktore su uz zakorenene, ony porastu veselo dalej
Odpovedať
@patka_klimentova a este pre buducnost. Paradajky maju zhruba 50 - 60 dni od vysevu po prve kvety, takze treba to zohladnovat pri vyseve. Ak sa vysadzaju okolo 15. maja termin od polovice marca je optimalny Papriky maju 90 az 120 dni od vysevu po prve kvety, takze papriky sa vysievaju zhruba od zaciatku do konca februara, ak sa vysadzaju po zamrznutych.
Odpovedať
@patka_klimentova Paťka, aj mne sa to viackrát stalo... Mal som ich v miestnosti, kde bolo svetlo, ale menej teplo a tak "vyhúkli" do výšky. V čase vysádzania boli síce vysoké a tenké, dokonca aj listy na stonke poopadávali, takže boli len na vrchu, ale nebola to žiadna tragédia. Zasadil som ich nie do jamy, ale mierne šikmo ležiac do "jarka", takže celá stonka bola ponorená v zemi a len "kečka" listov na vrchole trčala zo zeme smerom na východ. Vyzeralo to veľmi úboho, ale čoskoro sa spamätali a začali bujne rásť (lebo sa začal vytvárať koreňový systém po celej dĺžke ponorenej stonky. Hneď pri sadení som osadil aj oporu, aby som neskôr pri zatĺkaní neporušil jemné koreňové vlásočnice. Asi dva týždne po zasadení som začal prihnojovať - 2-3 malé štamprlíky hnojovice do 15 litrového vedra. Každý druhý týždeň. Som z "Dolniakov", rajčiny som začal sadiť v dedinke Vyšný Slavkov na Spiši, kde som pôsobil. Ľudia ma odrádzali, že z toho nič nebude, že je tam chladno na rajčiny. Boli však vysadené pri múre s nalepeným tmavohnedým kabrincom. Stena ešte po tom, ako sa slniečko schovalo, sálala teplo na moje rajčinky. Vyrástli vyššie, ako ja a ľudia z dediny sa chodili pozerať na ten mičurinský zázrak. 🙂
Odpovedať
@patka_klimentova Vysievala si ich ozaj veľmi skoro. Veď posledné nočné mrazy hrozia ešte približne v polovici mája, na strednom Slovensku možno aj neskôr, takže aj keby si odrátala 7 týždňov, neviem ako si sa dopracovala do januára 😄 Ak chceš paradajky pestovať na záhone a nie v skleníku, ozaj ich stačí doma vysievať v polovici marca a cca v polovici mája môžu ísť von na záhon.. A pridávam sa k radám, že by som skúsil nechať ešte viac narásť tie súčasné sadenice, keď už tak narástli, bola by ich škoda a tie si odrezkami namnožiť, resp. neskôr môžeš vylamovať bočné zálistky (to budú výhony, ktoré začnú vyrastať medzi stonkou a listom). Ide to bez problémov. Tiež si ich dávam občas zakoreniť z už vysadených rastlín na záhone, pokiaľ ich nestihnem včas vylámať a niektoré zálistky viac vyrastú. 🙂
Odpovedať
@zahradkarmato Dobry vecer, mate cherry zahradku na Devine? Alebo je to len zhoda mien? slniecko
Odpovedať
@slnieckonarukavicke Dobrý deň prajem, určite sa nejedná o mňa. Cherry paradajky sa chystám pestovať jedine tak na balkóne alebo parapete 😄
Odpovedať
Dobré ránko,mne tie paradajky asi niesu súdené vypestovať.Sú akési malé,slabé,ovädnuté... Čo by im mohlo prospieť?Ďakujem
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Ja som sadol 12. marca a tento rok som ich dal do nádob . ktoré majú na spodu otvory, takže prebytočná voda vytečie .mal som ich na parapete z južnej strany , včera som ich dal na presklený balkón,nech si zvykajú na chlad v noci a slnečné lúče .Skla odtiahnenem .aby aspoň mali aj priame slnečné lúče .Pomaly budem predlžovať dobu na priamom slnku.tento rok sa mi vydarili,také pekné som ešte nemal
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?