Poskodene jablone

Ahojte skusenejsi zahradkari, rad by som vas poprosil o radu s nasimi tromi starsimi jablonami.  Minuly rok sme sa rozhodli prestahovat do starsieho rodinneho domu, kde sme zdedili aj tieto tri jablone. Na jesen sme nestihli pohrabat listie a tak prezimovali so stromcekmi, nasledne bola tuha zima (vyska 700 m.n.m.) a na jar (zaciatkom marca) som im spravil zimny rez. Prikladam fotky jabloni.   Na prvej jabloni doslo k poskodeniu konara, nieco ho rozoziera, vsimol som si to az teraz na jesen. Navyse konare su pravdepodobne popraskane z minulorocnej tuhej zimy. Mali sme tu cez – 25. Kmen bol vsak natrety vapennym mliekom, ale pravdepodobne to bol slaby nater, lebo nevydrzal dlho.  Co by som mal robit? Predpokladam, ze zrezat cely konar za poskodenym miestom. Rezat teraz alebo az vo februari/marci pocas zimneho rezu?  Co sa tyka toho popraskania, bude to tuhym mrazom alebo to mohlo sposobit nieco ine?  Druha jablon, ktora uz ma nejaky ten rocik, tiez popraskala. Plus je tam este jedna diera na konari, ktora neviem ci je starsia a je to v poriadku alebo ju treba vyrezat do zdraveho dreva. Mal by som s tym nieco robit?  A tie praskliny na konaroch (niekde tu koru az odtiahlo od dreva), ako ich najlepsie osterit a kedy? Teraz alebo az na jar? Predchadzat tomu len lepsim natretim vapnom alebo este nieco ine by som mohol robit?  Tretia jablon je na tom najhorsie, jeden cely konar je napadnuty na viacerych miestach, mal by som ho zrezat asi cely, ze? Dalsia fotka je s poskodenymi a tiez napadnutymi konarmi, myslite, ze by ich stacilo zrezat do zdraveho dreva alebo treba razantnejsi rez? Taktiez som nasiel nejake vajicka alebo nieco ine pri jednom konari. Nevie niekto co by to mohlo byt? Co sa tyka toho rozozierania dreva, myslite, ze to moze byt spojene s tym, ze sme nestihli na jesen pohrabat listie a a v nom prezili nejaky skodcovia, plus, ze na strome zostala neoskrabana stara kora, kde mohli tiez prezit skodcovia? Alebo co moze byt este pricinou?  Dakujem za vsetky rady. 😉 Fafko
Odpovedať
@fafko pozdlzne popraskane konare nie su problemom, tiez som to riesila asi 3 roky dozadu. Od skusenych ovocinarov som dostala odpoved, ze sa jedna o bezny jav pri zvysenom zalievani, alebo v dazdivejsom roku. Ak stromy neboli zvyknute na prisun vody a zrazu ho maju, tak ta kora nestiha a pozdlzne praskne. S tou najnapadnutejsou jablonou by som asi neexperimentovala a dala ju prec skor ako niecim hubovym napadne vsetko ostatne 🤔 Ale to je moj amatersky pohlad, pockaj si, mozno niekto poradi nieco lepsie 😉 Na tej prvej jabloni mozes podla mna ten konarik zrezat aj teraz a zatriet stromovym balzamom.
Odpovedať
Profilova fotka
Tiez mi pride, ze ta najhorsia by mala ist asi prec. Podla mna z nej uz aj tak nic nebude😞
Odpovedať
Skodcovia zimuju pod korou a v butlavinach, nie v listi. V listi je akurat tak mucnatka, ale aj tak jej je viac zazimovanej v puckoch, takze toto nech ta netrapi. To poskodenie, co vyzera, ze ich nieco vyziera je od datla. Pod korou alebo v dreve bola schovana nejaka fajnovecky, tak sa ku nej prevrtal.  Tie butlaviny na hrubych konaroch a kmenoch je napadnutie drevokaznymi hubami. Poviem ti pravdu, mame 3 skoro 40-rocne jablone na zahrade. V dvoch su take butleviny, ze v jednej uz aj pupava tento rok narastla. Uz 10 rokov hovorime, ze tuto zimu nepreziju a ony furt ziju. Sice tento rok moc nezarodili, lebo aj u nas v zime prebehol masaker motorovou pilo, ale na pocudovanie rastu dalej.  Na tvojom mieste by som vysadila mlade stromceky, tieto este nejaky rok posluzia. Nechavala by som ich obzvlast ak je to dobra odroda. Ked zacnu mlade rodit, mozte stare zlikvidovat.  Ten konar z prvej fotky kludne odrez. Bud skrat na najake ocko, ktore smeruje von z koruny, este ti tam narastie plodive drevo alebo az na konarovy kruzok
Odpovedať
Pozdrlzne praskliny naozaj velmi nevadia, a je pravda ze su sposobene velkou zalievkou, alebo sa tak stane pocas dazdivejsieho roku. Ostatne by som povedal rovnako ako zita, aj ked s tou poslednou jablonou by som asi nevahal a dal ju prec...
Odpovedať
Dakujem za vsetky rady 😉 @zita19 Tento rok sme vysadili okolo 40 stromov, stromcekov a krikov, takze o nahradu mame postarane 🙂  Ten posledny strom sme tiez uvazovali, ze by sme ho zotali, ale planovali sme si ho nechat na detsku hojdacku. On bol uz davnejsie vyrazne zrezany, len aby posluzil na ten ucel, ale neskor opat pustil konare a ja som myslel, ze by z neho este nieco mohlo byt.
Odpovedať
@fafko však ešte rok mu môžeš dať. Tomu poslednému. Len možno by som ho dala pozrieť nejakému odborníkovi, či neohrozuje ostatné stromy. Tiež sme tak začínali, s hojdačkou na starej jabloni 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?