Jesenná ochrana ovocnín pred piadivkami

  • 24.09.2021

Piadivky, najmä piadivka jesenná, sú nebezpeční škodcovia ovocných aj okrasných drevín, spôsobujúci až holožery.

Jesenná ochrana ovocnín pred piadivkami

Dôležitou prevenciou je zabrániť samičkám naklásť v korunách stromov vajíčka. A práve v tom spočíva jesenná ochrana.

Piadivka jesenná, Operophtera brumata, je nenápadný sivý motýľ, ktorý má za rok iba jednu generáciu. Vyskytuje sa približne od októbra do decembra. Cez deň oddychuje na kmeňoch ovocných aj okrasných stromov a večer je aktívny. Samičky majú zakrpatené krídla a nelietajú. Šplhajú sa preto po kmeni stromov do korún, kde ich vyhľadávajú samčeky, aby sa mohli páriť. Samičky po oplodnení kladú do štrbín kôry vajíčka, ktoré prezimujú.

Jesenná ochrana ovocnín pred piadivkami

Na jar, v čase pučania stromov, približne v apríli a máji, sa z nich liahnu húsenice. Tie potom ohrýzajú kvety, púčiky, listy, prípadne i plody. Poškodenie je často viditeľné už na púčikoch skoro na jar, v čase, keď sú rastliny najviac citlivé. Ohryzené bývajú aj ozdobné listy a kvety okrasných druhov. Ak je húseníc veľa, vylučujú hodvábne vlákna a spájajú medzi sebou listy až do akoby pavučinového osídlia. Listy vnútri celkom ožerú. Neskôr na jar až začiatkom leta húsenice zaliezajú do pôdy, kde sa zakuklia. Z ovocných drevín napáda žravá húsenica piadivky jesennej najmä listy jabloní, čerešní, hrušiek, broskýň, marhúľ a iných.Jesenná ochrana ovocnín pred piadivkami

Pasca na lezúce samičky

Keďže sa v tomto ročnom období do korún stromov sťahujú zakrpatené samičky piadivky jesennej, od septembra až do začiatku októbra montujeme okolo kmeňov lepové pásy, a to vo výške pred ich rozkonárením. Využívame tak hendikep samičiek, že nelietajú, ale do koruny lezú po kmeni. Lepový pás sa tak pre ne stáva akousi smrteľnou pascou.

Je to veľmi jednoduchý a efektívny spôsob regulácie populácie piadivky jesennej. Pásy na stromoch ponecháme do februára. Kedysi sa namiesto pásov na kmeň natieralo lepidlo. Dnes sa už od toho upustilo, pretože sa zistilo, že náter spôsobuje nevratné a nezastaviteľné poškodenie stromu. Pod lepidlom strom nedýcha, čo priláka červotočov a ďalších škodcov, ktorí vyžierajú v dreve chodbičky. Následkom toho sa strom po pár rokoch zlomí.

Jesenná ochrana ovocnín pred piadivkami

Na mieru

V predajniach záhradkárskych potrieb sú dostupné už natreté lepové pásy z papiera odolného proti vode. Pred použitím ich narežeme na požadovanú dĺžku a lepivou stranou von ich pomocou pribaleného špagátu priviažeme okolo obvodu kmeňa. Prednosťou ochrany pomocou lepových pásov je to, že toto účinné riešenie neobsahuje nijaké toxické chemikálie.

 

Text: Ing. Zoltán Tamašek
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: Biotomal

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte!