Na Slovensku je orech čierny málo známy a nedocenený strom. Jeho pestovanie je takpovediac v plienkach, hoci ide o druh, ktorý bol do Európy dovezený už v 17. storočí. Je viac ako chutnou a zdravou plodinou. Pri troche trpezlivosti môže byť dokonca výhodnou finančnou investíciou.
Zaneprázdnení záhradkári si v júli sotva spomenú na výsevy, ktorými sme žili začiatkom jari. No i teraz môžeme ešte niečo vysievať. Výsevy chránime pred slnkom až do prvých pravých listov netkanou textíliou, podobne aj výsadby.
Kto zakladal trávnik vie, akým veľkým nepriateľom môže byť obyčajná rastlina. Darí sa mu niekoľkonásobne lepšie ako zasiatej tráve a zbaviť sa ho navždy, je prakticky nemožné.
Okrem bežných kultivarov so zelenými listami existujú i kultivary, ktoré vynikajú zaujímavou ružovou alebo smotanovo bielou farbou kvetu a nádhernými tmavo bordovými listami.
Počas uplynulej sezóny mi zožltli listy na broskyniach, ktoré sme sadili pred šiestimi rokmi. Predtým na tomto mieste bol asi dvadsať rokov jablkový sad, ktorý vysádzal môj otec. Preto sme zvolili broskyne, ktorým sa pri Nitre darí. Viete poradiť, čo sa s nimi teraz deje?
Cieľom pestovania v záhradke je bohatá úroda. Prečítajte si záverečnú časť seriálu, v ktorom sme zhrnuli najdôležitejšie rady a tipy pre úspešné pestovanie.