4 videonávody, ako si uviazať cesnak

  • 03.07.2020

Vybrali ste zo zeme cesnak a teraz by ste ho radi uviazali, ale neviete ako na to? Našli sme pre vás zopár praktických videonávodov, ako postupovať.

Uviazaný cesnak

Odrody cesnaku delíme na jesenné a jarné, tie sa ďalej delia na paličiaky (tvoria kvetnú stonku) a nepaličiaky (netvoria kvetnú stonku). Spôsob viazania paličiaku a nepaličiaku sa mierne líši. Zatiaľ čo nepaličiak uviažete rovnako dobre aj preschnutý, paličiak sa vďaka pevnej kvetnej stonke viaže po preschnutí ťažšie. V oboch prípadoch je však lepšie nechať cesnak pred viazaním aspoň čiastočne uschnúť.

Viažeme nepaličiak

V tomto videu si môžete pozrieť dva spôsoby, ako viazať nepaličiak:

Ako viazať paličiak

Kvetná stonka paličiaka je tuhšia. V tomto videu sa odporúča zabaliť stonky suchšieho cesnaku deň vopred do mokrého uteráka (hlavičky nebalíme), aby kvetné stonky zmäkli. Pre lepšie ohýbanie môžeme stonky zmäkčiť aj pomocou valčeka, alebo kladiva. Výsledný cesnakový “vrkoč” je naozaj efektný, všimnite si hlavne jeho zakončenie. Návod je síce v angličtine, avšak veľmi podrobne spracovaný, takže jazyková bariéra neprekáža.

Pokiaľ sa vám zdá predošlý spôsob náročný, môžete vyskúšať jednoduchší postup, ktorý zvládne aj začiatočník:

Na záver máme pre vás ešte jedno video, ako uviazať čerstvo vybratý cesnak:

 

 

Video: youtube.com
Text: redakcia

 

 

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade