5 tipov ako spracovať rakytník a prečo by sme ho mali mať v záhrade

  • 25.09.2019

O tom, ako pestovať rakytník a ktorú odrodu si vybrať, sme už písali v nedávnom článku. Dnes sa zameriame predovšetkým na jeho výživovú hodnotu, zber, spracovanie a maximálne využitie pre naše zdravie.

Rakytník v mede

Čo všetko obsahuje rakytník

Rakytník, Hippophae rhamnoides, je občas označovaný aj ako “citrus severu”. Toto prirovnanie mu sedí hlavne pre jeho vysoký obsah vitamínu C a sladkokyslú chuť malých oranžových a žltooranžových bobúľ. Okrem vitamínu C obsahujú tieto drobné plody aj vitamín A, vitamín E, minerály, antioxidanty, nenasýtené mastné kyseliny a oleje.

Rakytník

Všestranné účinky rakytníka na naše zdravie

Nie je tajomstvom, že plody rakytníka obsahujú takmer najvyššiu výživovú hodnotu spomedzi všetkých zdravých potravín na svete. Iba jedna malá bobuľa rakytníka obsahuje potrebnú dennú dávku vitamínu C, ktorá sa postará o našu lepšiu imunitu a obranyschopnosť organizmu, chráni pred sezónnymi chorobami ako chrípka, nachladnutie, angína, kašeľ alebo bolesť hrdla. Taktiež uvoľňuje stres, pomáha lepšie sa koncentrovať a zlepšuje pamäť a výkonnosť u aktívnych športovcov.

Vďaka vitamínu E pôsobí rakytník aj v oblasti dermatológie a kozmetiky. Tento vitamín regeneruje pokožku a zastavuje starnutie buniek. Rakytník tiež zlepšuje trávenie, znižuje kyslosť žalúdočných štiav, pomáha pri pľúcnych chorobách, pri problémoch s kĺbmi a podporuje rekonvalescenciu po rôznych zákrokoch, úrazoch a chorobách.


Rakytníkový čaj

Ako sadiť rakytník a kedy zbierať rakytníkové bobule

Krík rakytníka je husto obrastený konárikmi s množstvom malých bobúľ. Žltooranžové až oranžové zafarbenie bobúľ spôsobuje vysoký obsah betakaroténu. Ponuka odrôd je naozaj široká, nájdete v nej tŕňové i beztŕňové odrody a určite si z nich vyberiete. Je však dôležité spomenúť, že ide o dvojdomú rastlinu, takže si treba zaobstarať samčí i samičí kríček. Pre lepšiu úrodu sa odporúča kúpa jednej samčej a viacerých samičích rastlín. Tiež treba myslieť na to, že rakytníku sa nemusí dariť, ak je v jeho blízkosti zasadený krík bazy čiernej.

Rakytník môže prakticky poslúžiť aj pri budovaní súkromia – dá sa totiž využiť ako živý plot. Pri plánovaní výsadby je však dobré vedieť, že svojim rastom môže obmedzovať a potláčať v raste okolité rastliny.

Rakytník

A ako zbierať rakytník čo najefektívnejšie?

Niekto volí zber až keď sú bobule po prvom mraze a to odstrihnutím jednotlivých vetvičiek. Ďalšia možnosť je zbierať drobné bobule v rukaviciach. Rýchlym spôsobom zberu je aj striasanie bobúľ na plachtu vystretú pod kríkom.

Kedy oberať rakytník tak, aby bol plný vitamínov?

Čas zberu rakytníka záleží od konkrétnej odrody. Je pravda, že rakytníkové bobule sa zbierajú jednoduchšie počas zimy, no pre mnohých záhradkárov je už potom chuť bobúľ nevyhovujúca a vplyvom mrazu môžu stratiť aj na výživovej hodnote a to znehodnotením cenných olejov, ktoré obsahujú.

Rakytníkový čaj

Využitie rakytníka v domácnosti

K najjednoduchším spôsobom uchovania všetkých zdraviu prospešných látok rakytníka patrí mrazenie. Môžete mraziť celé bobule v sáčkoch alebo nádobách, prípadne zamrazte ich 100% šťavu. Pri zbere a spracovaní rakytníka sa neodporúča používať kovové predmety.

Rakytník

Domáca rakytníková šťava

Ak sa chcete vyhnúť klasickému odšťavovaniu alebo mixovaniu bobúľ, prepasírujte ich poriadne cez plastové sitko a následne stláčajte cez gázu. Veľmi efektívne sa zamrazí naliata do formy na výrobu ľadových kociek. Mrazenú šťavu v podobe ľadových kociek potom jednoducho pobaľte do sáčkov a skladujte v mrazničke.

Rakytníkovy olej

Ani šupky z odšťavených bobúľ určite nevyhadzujte. Zalejte ich kvalitným extra panenským olejom a nechajte lúhovať 2 dni v rúre pri teplote 60 stupňov. Skladuje sa v tmavej fľaštičke na chladnom mieste. Rakytníkový olej je vhodný na potieranie kŕčových žíl, hojenie rán a kĺbov ako aj na odstránenie celkovej únavy svalstva.

Rakytníkový olej

Rakytník v mede

Tento recept je mimoriadne jednoduchý a splní účel zachovania čo najviac vitamínov. Stačí naplniť sklenený pohár umytými bobuľami rakytníka a zaliať ich medom. Takto uložené v chladničke ich užívame po lyžiciach pravidelne každý deň. Ak do medu pridáte aj štipku škorice, získate zaujímavú chutnú obmenu.

Rakytníkové želé

2kg bobúľ podlejeme kúskom vody a povaríme. Uvarené bobule rozmixujeme a prepasírujeme cez husté sitko. Výslednú šťavu zohrejeme, pridáme želírovací prostriedok (2 sáčky Gelfix 1:1), 2 kg cukru a povaríme aspoň 5 minút. Ak sa na vrchu tvorí pena, odstránime ju lyžicou. Horúce želé nalievame do čistých pohárikov a otočíme hore dnom. Prikryjeme dekou a necháme pomaly vychladnúť.

Rakytníkové želé

Rakytníkový čaj a výluh

Nielen plody rakytníka sú mimoriadne zdravé. Okrem nich netreba zabudnúť ani na liečivé účinky listov a konárikov. Stačí ich usušiť a zaliať vriacou vodou. Čaj je najlepší zo sušených bobúľ alebo odšťavených šupiek a rakytníkový výluh na kúpeľ zasa z listov a konárov.

Rakytník sa dá tiež zavárať ako ovocný kompót buď vrstvením s cukrom, alebo plody len zalejeme cukrovým sirupom a následne zasterilizujeme.

 

 

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: iStock.com

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád