Martin Čurda radí: Ako si založiť kvitnúcu lúku?

  • 26.08.2021

U nás na sídlisku ešte v minulej sezóne ohradili časť trávnika a založili tam kvitnúcu lúku. Teraz to nádherne kvitne a je to veľmi pekné. Ako si také niečo môžeme založiť aj u nás na chalupe? 

Kvitnúca lúka

Kvitnúca lúka má obrovské výhody. Nevyžaduje náročnú starostlivosť, ani také intenzívne vstupy ako klasický trávnik (kosenie, hnojenie, zavlažovanie). Predstavuje veľmi pestré spoločenstvo, mimoriadne diverzifikované, a preto je z pohľadu prírody rovnovážny systém. Na rozdiel od klasického trávnika, ktorý je v podstate monokultúrou a z pohľadu biodiverzity chudobným a nestabilným systémom.

Stop herbicídom

V neposlednom rade prináša kvitnúca lúka do záhrady život a nesmiernu pestrosť, takže je sama osebe ako kvitnúci záhon. Pritom jej údržba je takmer nulová a založenie nie je žiadna veda. Na výsev kvetinovej lúky je ideálna jar alebo neskorá jeseň. Treba pôdu dôkladne pripraviť, podobne ako keby sme zakladali klasický trávnik. Na ploche, kde chceme vysievať kvetinovú lúku, nesmieme aplikovať herbicídy.

Kvitnúca lúka

Ako pripraviť podklad

Burinu zničíme ručne, a to aj s koreňmi. Potom celú plochu dôkladne okopeme, ale skôr plytko, aby spodná vlaha vzlínala k semenám cez neskyprenú pôdu. Dostatočná vlaha je totiž predpokladom klíčenia a dôležitá je predovšetkým prirodzená vlaha. Umelé zavlažovanie sa neodporúča, mohlo by totiž spôsobiť vyplavenie semien.

Pri okopávaní nezapracujeme do pôdy žiadne zásobné hnojivá a už vôbec nie granulované, vo vode rozpustné dusíkaté hnojivá. Okrem toho, že si klíčiace rastliny veľmi dobre vystačia s tým, čo v pôde majú, mohli by sme nadmerným hnojením zbytočne zahustiť pôdny roztok a tak sťažili klíčiacim rastlinkám príjem vody, ktorá je vo fáze klíčenia nevyhnutná. Ak by sme navyše použili spomínané dusíkaté hnojivá, spôsobili by sme rýchly rast tráv, ktoré by začali vytláčať lúčne byliny. Výsledkom by bola nižšia diverzita, menej kvitnutia a vyššia potreba kosenia.

Kvitnúca lúka

Vysievame z ruky

Vysievame z ruky do viacerých smerov a na viackrát. Aby sa nám lepšie vysievalo, môžeme malé osivo zmiešať so suchými pilinami, s pieskom či dokonca so strúhankou.

Vysiatu plochu jemne zasekáme drevenými hrabľami a nezavlažujeme, počkáme na prirodzené zrážky. Ak predsa len chceme využiť umelé zavlažovanie, potom len jemným zahmlievaním.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: kvety | lúka | trávnik

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?