Netradičné recyklované kŕmidlá pre vtáky: Ako ich vyrobiť z vecí, ktoré by inak skončili v koši?
Prišla zima, teploty klesajú až na bod mrazu, hmyzu a inej potravy je menej a vtáky nenachádzajú žiadnu, pre nich vhodnú stravu. Je čas im pomôcť. Na jar a v lete sa nám odmenia štebotaním a chytaním škodlivého a otravného hmyzu.
Čo drobným operencom ponúknuť a v čom im krmivo dávkovať ?
Kŕmidlo nemusí byť len vo forme klasického dreveného domčeka. Môžeme využiť rôzne veci, ktoré nájdeme doma. Recyklovanie je in, použime veci, ktoré by inak našli miesto v smetiaku: staré šálky, terakotové črepníky, môžu byť aj obité, škrupiny od orechov, plechovky od konzerv, vykrajovačky na cesto. Fantázii sa medze nekladú.
Základom je kvalitné a výdatné krmivo s obsahom tukov. Tie sú pre vtáčiky dôležitým zdrojom energie, vďaka čomu lepšie odolávajú mrazom. Vhodné sú:
- rôzne druhy semien, ako slnečnica, proso, mak, ľanové semienka, pšenica, repka, kukurica,
- rôzne orechy,
- z plodov najmä jarabina, vtáčí zob, baza čierna, rakytník, jablká, hrušky, mrkva a
- nesolený hovädzí alebo bravčový loj.
Ako na to?
Zvolenú nádobku naplníme zmesou semien a orieškov, ktorú sme zmiešali s rozpusteným hovädzím lojom alebo nesolenou bravčovou masťou. Zapichneme do nej paličku a necháme stuhnúť. Takto pripravené kŕmidlo zavesíme za špagát na strom.
Tip
Keď si zvolíme peknú šálku alebo kanvičku, budeme mať aj záhradnú dekoráciu.
Ak použijeme vykrajovačku na koláče, napríklad v tvare hviezdy, postup je podobný. Roztopený tuk so semienkami necháme trochu stuhnúť a nalejeme do vykrajovačky. Vložíme do chladničky, aby zmes stuhla. Medzitým ešte navlečieme špagát na zavesenie.
Rolku z toaletného papiera obalíme medom a vyvaľkáme v semienkach. Stačí prevliecť šnúrku a zavesiť.
Využiť môžeme aj starú dosku. Pomocou tavnej pištole na ňu prilepíme rozpolené orechy. Sýkorky budú mať hody.
3 tipy, čomu sa vyhnúť pri kŕmení vtákov
- Dôležité je vyhýbať sa starému pečivu, omrvinkám a zvyškom jedál, ktorými skôr vtáčikom uškodíme, ako pomôžeme. Môžu im spôsobiť zápaly a zažívacie problémy.
- Krmivo nedávajte do sieťok. Vtáčik môže o ne zavadiť tenkou nôžkou alebo si ju zlomiť. V horšom prípade sa nebude vedieť vyslobodiť, zostane v nej visieť a uhynie.
- Kvôli bezpečnosti umiestnite kŕmidlo aspoň vo výške 150 cm od zeme, aby sa k nemu nedostali mačky a iné dravce.
Galéria k článku
Text a foto: Andrea Párkányová
Pekné dnešné foto záhradkára v jeho záhrade.