Štedrovečerné zvyky našich predkov: Toto robili, aby mali dostatok úrody i vody
Pre našich predkov bolo vianočné obdobie magické. Spájalo sa s množstvom tradícií, zvykov i čarov, ktoré svedomito dodržiavali. Nikto totiž nechcel v dome či na poliach nešťastie.
Náradie na obrábanie pôdy pod stolom
Hospodári z Gemera si v minulosti na Štedrý večer po zotmení prinášali do gazdovských domov motyku, rýľ a drobné nástroje potrebné k obrábaniu pôdy. Tieto predmety poukladali pod stôl, aby tam odpočívali do tretieho rána. Niekedy ich odtiaľ odniesli až po Novom roku. Takto im vyjadrili vďaku za množstvo práce, vďaka ktorej mali dostatok úrody.
V Nitrianskom kraji zvykol gazda priniesť do domu časti pluhu a povraz. Časti pluhu sa uložili pod stôl a povrazom sa obviazali všetky štyri nohy stola. Symbolicky sa tak všetko živé i mŕtve zúčastňovalo Vianoc a verilo sa, že takto bude gazdovstvo vždy držať pokope. V tomto regióne gazda počas Vianoc obväzoval stromy slamou, aby aj ony pocítili štedrosť dňa dobre zarodili.
Pre dobrú úrodu i dostatok mlieka a vajec
V okolí Novohradu dávali na Štedrý večer pod stôl hrnček hore dnom, na ktorý položili za hrsť zaviazaného sena. Hrnček so senom ponechávali až do skončenia sviatkov. Po sviatkoch ráno gazda vyniesol seno do stajne a rozdelil ho kravám. Do hrnčeka nadojil od každej kúsok mlieka. Vďaka tomu mali mať kravy v budúcom roku vždy čo žrať a mali dávať dostatok mlieka.
Ak mala gazdiná sliepky, nesmela počas štedrovečernej večere vstať od stola, aby ani sliepky nevstávali z nevysedených vajec. Z upečeného pečiva sa dávalo aj sliepkam, aby dobre znášali vajcia.
Dostatok pečiva a zdravá voda
Už naši predkovia piekli na Vianoce dostatok pečiva. Malo byť predzvesťou bohatej úrody v nasledujúcom roku. Gazdiné často vypekali až do rána a ruky od cesta si obtierali o ovocné stromy, aby zabezpečili bohatú úrodu.
Do studne sa zvyklo nasypať trošku soli, aby v nej bola zdravá voda počas celého roka. V niektorých domácnostiach gazda s gazdinou dávali z každého jedla aj dobytku. Celé hospodárstvo sa pozametalo novou metlou ešte pred zotmením, zametať sa však muselo smerom od dverí, inak by si vymietli majetok.
Ostatné zvyky
Na Orave sa v niektorých domácnostiach dodnes zachovalo zviazanie nôh stola reťazou – aby bola rodina stále pohromade a na stôl sa dáva zrno, ktoré symbolizuje hojnosť, v iných regiónoch sa stôl posypal makom, čo vyjadrovalo zdravie a prosperitu. Na stole býval obrus, z ktorého sa na jar siala.
25.decembra sa nepracovalo, tento deň bol venovaný oddychu. Ráno niekto z rodiny priniesol vodu z potoka, do ktorej sa vhodila minca a všetci sa v nej umyli. Malo to priniesť zdravie a bohatstvo. Voda sa následne vyliala pod stromy a dobytku.
Vianočné ľudové pranostiky
- Keď je na Štedrý deň jasno, bude dobrá úroda. Ak je hmla, bude planá.
- Štedrý deň jasný každému je milý, dáva Pán Boh vína, požehná obilí.
- Ak je počas polnočnej omše nebo jasné, bude budúci rok dobrá úroda. Ak je zamračené, bude prázdna stodola.
- Mnohé dažde pred Vianocami neškodia toľko oziminám, ako po Vianociach.
- Lepšie Vianoce treskúce, než tekúce.
- Ak sa na Vianoce voda z neba leje, starosť o úrodu hlavu vám zohreje.
- Jasné Vianoce – plné stodoly, tmavé Vianoce – prázdne stodoly.
- Ak na Vianoce visia z odkvapov cencúle, bude dobrý rok.
Za celú redakciu Záhrada.sk vám prajeme krásne a pokojné sviatky!
Galéria k článku
Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock, redakcia
Dobrý deň, Na listoch magnólie sa nám začali objavovať sivé škvrny ktoré zároveň…