2 najčastejšie choroby uhoriek, ktoré dokážu úrodu rýchlo zničiť. Ako si s nimi poradiť?

 • 18.06.2021

Uhorky trpia dvomi vážnymi ochoreniami, ktoré dokážu porast aj s úrodou rýchlo zničiť. Týmto chorobám, plesni uhorkovej a múčnatke, môžeme predísť nielen spôsobom pestovania, ale aj pomocou chemických postrekov i ekologických postrekov.

Uhorky - rastlina

Pri používaní chemických postrekov sme opatrní, predsa len, ide o jedovaté látky. Vždy si poriadne prečítame návod na etikete. V čase zberu uhoriek dodržiavame čakaciu lehotu po použití prípravku, väčšinou 3 dni pre nakladačky, v prípade šalátových uhoriek aj 7 dní. Pozor, niektoré prípravky možno použiť len jedenkrát za sezónu.

Nechemická prevencia chorôb

Ponúkame niekoľko tipov, ktoré pomáhajú predchádzať múčnatke aj plesni uhorkovej:

 • Uhorky pestujme na vzdušnom a slnečnom záhone.
 • Medzi radmi a rastlinami v riadku dodržiavame optimálne vzdialenosti, aby bol porast vzdušný.
 • Pri pestovaní striedame plodiny, to znamená, že uhorky nepestujeme každý rok na tom istom mieste.
 • Uprednostníme vertikálne pestovanie na konštrukciách, ktoré umožní rýchlejšie uschnutie rastlín po daždi aj zálievke.
 • Polievame podmokom do brázd, nie na listy. Polievame ráno, aby rastliny do večera oschli. Ak by sme polievali večer, keď je chladnejšie a ešte k tomu na list, rastliny by boli dlhšie mokré,  čo by mohlo podporiť šírenie hubových chorôb.
 • Dodržiavame čistotu pri manipulácii s rastlinami – umývame si ruky pri práci, aby sme nepreniesli chorobu z porastu do porastu.
 • Napadnuté rastliny včas odstránime a ak sa dá, spálime.
 • Likvidujeme pozberové zvyšky.

Uhorky na záhone

Pleseň uhorková

Pleseň uhorková (Pseudoperonospora cubensis), nazývaná aj peronospóra uhoriek, sa prvýkrát objavila na Slovensku v roku 1984 a odvtedy pravidelne napáda porasty tekvicovitých rastlín.

Nástup choroby podporuje daždivé počasie a najmä ovlhčenie listov rastlín pri polievaní. Prejavuje sa tvorbou žltých, žilnatinou ohraničených škvŕn. Na spodnej strane listov sa v miestach škvŕn objavuje sivohnedý nálet pôvodcu ochorenia. Napadnuté listy a vňať zhnednú, uschnú a zahynú. Huba prezimuje v podobe výtrusov na zvyškoch rastlín. Okrem spôsobu pestovania sa ako prevencia používa aj chemická ochrana.

V prvej dekáde júna alebo počas júna (no platí to i pre daždivý máj) rastliny preventívne postriekame. Vhodnú chemickú ochranu poskytnú prípavky Aliette 80 WG, Champion 50 WG, Infinito SC, Kuprikol 50, Previcur Energy, Tanos 50 WG.

Pleseň uhorková
Začínajúca pleseň uhorková

Ekologická ochrana

Na morenie osiva a sadiva, prípadne zálievku výsevov a preventívne postreky uhoriek zvyšujúce odolnosť rastlín proti hubovým chorobám môžeme použiť ekologický prípravok Polyversum. V prvej polovici vegetácie môžeme zvýšiť odolnosť uhoriek proti plesni postrekom bioprípravku z morských rias a rastlinných aminokyselín zvaným Alginure. Listové hnojivo z pomarančového oleja s bórom Prev – B2 sa zasa využíva na zlepšenie vitality a obmedzenie napadnutia rastlín hubami, hmyzom i roztočmi, a to postrekom od štádia 3 – 5 listov alebo od 2 – 3 týždňov po výsadbe priesad.

Múčnatka

Múčnatku spôsobujú dva druhy húb: Erysiphe cichoracearum a Sphaerotheca fuliginea. Porasty sú napádané až v druhej polovici júla. Na hornej a spodnej strane listov, na listových stopkách a na koncoch výhonkov sa objavujú malé škvrny, pokryté bielym, neskôr bielosivým múčnatým povlakom. Postupne sa počet škvŕn a ich plocha zvyšuje, až celý list pokrýva takmer jednoliata vrstva povlaku.

Počas vegetácie sa choroba šíri pomocou takzvaných konídií, ktoré roznáša vietor. Huba prezimuje vo forme podhubia alebo  plodničiek na zvyškoch rastlín. Preventívne proti múčnatke dobre zaberajú najmä chemické opatrenia, ktoré zabránia prepuknutiu a šíreniu choroby.

Rastliny ošetríme najneskôr po zistení prvých príznakov ochorenia, pretože neskôr je to už viac-menej zbytočné. Obvykle je to v druhej polovici júla. Prípravkami Askon, Kumulus WG či Thiovit Jet striekame opakovane v 7až 10-dňových intervaloch podľa návodu.

Múčnatka uhoriek
Múčnatka uhoriek

Ekologická ochrana

V prvej polovici vegetácie možno zvýšiť odolnosť uhoriek postrekom bioprípravku z morských rias a rastlinných aminokyselín zvaným Alginure. Rovnako môžeme použiť už aj vyššie spomenuté listové hnojivo z pomarančového oleja s bórom Prev – B2.

Použiť možno aj výluh zo štiavca tupolistého: 150 g čerstvých koreňov rozmixujeme v 1 l vody, 12 h lúhujeme, prefiltrujeme, striekame.

Pomôže aj pestovanie na opore

 • Výhodou pestovania na opore sú vyššie úrody, menšia náchylnosť na hubové choroby a čisté plody.
 • Zber je pohodlný, oveľa rýchlejší a menej namáhavý, nemusíme sa zohýnať až k zemi.
 • Opornú konštrukciu, ktorá je potrebná na upevnenie vodiacich drôtov alebo siete, vytvoríme z nosných stĺpikov s výškou 1,50 – 1,80 cm. Ukotvíme ich pevne do zeme na vzdialenosť 3 až 4 m. V záhradkárskych potrebách zakúpime hotovú sieť s rozmermi ôk 10 x 10 cm a pripevníme ju k stĺpikom tak, aby bola napnutá. Sieť môžeme nahradiť motúzmi, ktoré priviažeme na dva vodiace drôty (spodný je 15 – 20 cm nad pôdou). Počas rastu omotávame na motúzy stonky uhoriek. Navyše, uhorkám rastú úponky, takže sa prichytávajú i samé.
 • Opora je navyše využiteľná viac rokov.
 • Efektný je aj estetický dojem – pohľad na zelenú uhorkovú stenu. Môžeme ju využiť aj ako predel medzi úžitkovou a okrasnou záhradou.

 

Text: Ing. Hana Szabóová, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku