Lunárny kalendár pre záhradkárov - marec 2022

  • 01.03.2022

Marec je dlho očakávaný mesiac, kedy zima konečne odchádza a nastupuje vytúžená jar. Spolu so slnkom prichádza aj množstvo práce v záhrade. Privítajte jar a zatrieďte si práce v súlade s lunárnym kalendárom.

Priesady papriky v papierových kvetináčoch

01.03.2022 (deň kvetov)

Do debničiek alebo zakoreňovačov vysievame brokolicu na predpestovanie. Prihnojíme kvitnúce rastliny, vyčistíme trvalkový záhon. Skontrolujeme uskladnené kvetinové cibule a hľuzy. Postupne odstraňujeme nástielku zo záhonov. Druhy citlivejšie na chlad necháme ešte zakryté. 

02. – 04.03.2022 (dni listov)

Ošetríme ovocné stromy proti hubovým ochoreniam (hrdza hrušková, chrastavitosť, múčnatka). Pred postrekom sledujeme signalizáciu. Odstránime lepové pásy proti škodcom z kmeňov, dokončíme vrúbľovanie kôstkovín a začneme s jadrovinami. Rozviažeme trsy okrasných tráv. Opatrne odrežeme odumreté stonky, aby sme nepoškodili nový rastový vrchol. Prevzdušníme a pohrabeme trávnik.

05. – 06.03.2022 (dni plodov)

Vrúbľujeme jadroviny, vysievame plodovú zeleninu na záhony v skleníku, do debničiek a zakoreňovačov. V čase klíčenia je dobré zabezpečiť im teplotu okolo 25 stupňov Celzia. Keď budú mať rastliny prvé lístky, bude im postačovať izbová teplota. Čistíme kmene a konáre stromov od machu a lišajníkov. Môžeme dať naklíčiť skoré zemiaky na výsadbu koncom mesiaca. Vyčistíme a prekypríme jahody, dosadíme nové.

07. – 08.03.2022 (dni koreňov)

Vysádzame ovocné a okrasné dreviny do pripravených jám. Prehádžeme kompost. Vysadíme naklíčené hľuzy zemiakov pre skorý zber koncom mája. Predpestovaným priesadám zeleniny doprajeme dostatok svetla, optimálnu teplotu a závlahu, inak budú slabé.

09. – 11.03.2022 (dni kvetov)

Urovnáme a skypríme záhony na výsev a výsadbu kvetín a zeleniny. Ukončíme rez a viazanie viniča, aby neslzil. Vysievame brokolicu. Prezimovaným muškátom a fuksiám skrátime výhonky na polovicu, aby vytvorili hustejšie kríčky. Delíme a presádzame trvalky, vysievame otužilejšie letničky priamo na záhon.

12. – 13.03.2022 (dni listov)

Ak sme tak ešte neurobili, rozviažeme trsy okrasných tráv, odstrihneme odumreté časti. Dáme pozor, aby sme nepoškodili rastový vrchol, spomalil by sa rast. Z prebúdzajúceho trávnika vyhrabeme napadané lístie. Staršie trávniky prevzdušníme a prihnojíme. 

14. – 16.03.2022 (dni plodov)

Očistíme kmene stromov od machu, lišajníkov, zároveň tým zlikvidujeme aj zárodky škodcov. Ak nie sú prílišné mrazy, presvetľujeme jablone a hrušky. Odstránime všetky konáre rastúce dovnútra aj tie, ktoré sa križujú alebo rastú nadol. Korunu sa snažíme tvarovať tak, aby boli presvetlené všetky časti stromu. Vyčistíme, okopeme a prihnojíme jahody, maliny, egreše, ríbezle a černice. Vysádzame okrasné a ovocné dreviny.

17. – 18.03.2022 (dni koreňov) 

Vysadíme jarný cesnak, cibuľu sadzačku a naklíčené hľuzy zemiakov na skorý zber v máji. Vysievame reďkovku, karotku a petržlen. Rozsádzame predpestované priesady plodovej zeleniny. Množíme trvalky kvitnúce koncom leta a na jeseň delením. Presádzame a množíme izbové rastliny. Odstránime odumreté výhonky malín.

19. – 20.03.2022 (dni kvetov)

Zo záhonov opatrne odstránime nástielku. Druhy citlivejšie na chlad, napríklad ruže, necháme radšej ešte zakryté. Odrežeme nadzemné suché časti trvaliek. Vysievame brokolicu a otužilejšie letničky do zakoreňovačov na predpestovanie priesad. Rozhrnieme pôdu okolo ruží, ich tvar upravíme rezom. Prihnojíme trvalky a ruže špeciálnym hnojivom na podporu kvitnutia.

21. – 22.03.2022 (dni listov)

Vysievame listovú a hlúbovú zeleninu, rozsádzame priesady plodovej zeleniny. Zbierame mladé listy púpavy, medvedieho cesnaku a žihľavy. Odstránime lepové pásy proti škodcom z kmeňov stromov. Ovocné dreviny ošetríme proti hubovým chorobám a prezimujúcim škodcom.

23. – 24.03.2022 (dni plodov)

Vrúbľujeme jadroviny, vysádzame mladé stromčeky, kry. Vysievame plodovú zeleninu. Okopeme, vyčistíme a pohnojíme záhony jahôd. Pokračujeme v očiste kmeňov a konárov drevín od machu a lišajníkov. 

25. – 27.03.2022 (dni koreňov)

Rozsádzame predpestované priesady plodovej a hlúbovej zeleniny a kvetín. Vysievame koreňovú zeleninu. Rozvešiame vtáčie búdky. Do pripravených jám vysádzame ovocné a okrasné dreviny. Dodržíme správny postup, aby sa strom ujal.

28. – 29.03.2022 (dni kvetov)

Vysádzame a presádzame popínavé dreviny (plamienok, vistéria, brečtan, vlkovec, trúbkovec). Trvalkové záhony s chúlostivejšími rastlinkami vyčistíme od ochrannej nástielky lístia a čečiny a odstránime staré listy trvaliek. 

30.03.2022 – 31.03.2022 (dni listov)

Zavlažíme vždyzelené listnáče, ihličnany. Vysievame nenáročné letničky a rôzne koreniny (kôpor, saturejka). Vysadíme priesady pestované pre list, napríklad hlávkový šalát, kapustu alebo kel. Vysejeme špenát a reďkovku. Namontujeme hadicu, pripravíme nádoby na dažďovú vodu.

Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov