Lunárny kalendár pre záhradkárov - marec 2021

  • 01.03.2021

Marec je dlho očakávaný mesiac, kedy zima konečne odchádza a nastupuje vytúžená jar. Spolu so slnkom prichádza aj množstvo práce v záhrade. Privítajte jar a zatrieďte si práce v súlade s lunárnym kalendárom.

Priesady papriky v papierových kvetináčoch

01. – 02.03.2021 (deň kvetov)

Do debničiek alebo zakoreňovačov vysievame brokolicu na predpestovanie. Prihnojíme kvitnúce rastliny, vyčistíme trvalkový záhon. Skontrolujeme uskladnené kvetinové cibule a hľuzy.

03. – 04.03.2021 (dni listov)

Ošetríme ovocné stromy proti hubovým ochoreniam (hrdza hrušková, chrastavitosť, múčnatka). Pred postrekom sledujeme signalizáciu. Odstránime lepové pásy proti škodcom z kmeňov, dokončíme vrúbľovanie kôstkovín a začneme s jadrovinami.

05. – 07.03.2021 (dni plodov)

Vrúbľujeme jadroviny, vysievame plodovú zeleninu na záhony v skleníku, do debničiek a zakoreňovačov. V čase klíčenia je dobré zabezpečiť im teplotu okolo 25 stupňov Celzia. Keď budú mať rastliny prvé lístky, bude im postačovať izbová teplota. Čistíme kmene a konáre stromov od machu a lišajníkov. Môžeme dať naklíčiť skoré zemiaky na výsadbu koncom mesiaca.

08. – 09.03.2021 (dni koreňov)

Vysádzame ovocné a okrasné dreviny do pripravených jám. Prehádžeme kompost. Stavebné práce robené v tomto období budú pevné a odolné. Môžeme preto budovať jazierko, pergoly, terasy či prístrešky.

10. – 11.03.2021 (dni kvetov)

Urovnáme a skypríme záhony na výsev a výsadbu kvetín a zeleniny. Ukončíme rez a viazanie viniča, aby neslzil. Vysievame brokolicu. Prezimovaným muškátom a fuksiám skrátime výhonky na polovicu, aby vytvorili hustejšie kríčky.

12. – 14.03.2021 (dni listov)

Rozviažeme trsy okrasných tráv, odstrihneme odumreté časti. Dáme pozor, aby sme nepoškodili rastový vrchol, spomalil by sa rast. Zalievame rastliny pestované v skleníku, parenisku, izbové rastliny a vždyzelené dreviny na záhone aj v nádobách. Teraz dobre využijú vlahu. Z prebúdzajúceho trávnika vyhrabeme napadané lístie. Staršie trávniky prevzdušníme a prihnojíme.

15. – 16.03.2021 (dni plodov)

Očistíme kmene stromov od machu, lišajníkov, zároveň tým zlikvidujeme aj zárodky škodcov. Ak nie sú prílišné mrazy, presvetľujeme jablone a hrušky. Odstránime všetky konáre rastúce dovnútra aj tie, ktoré sa križujú alebo rastú nadol. Korunu sa snažíme tvarovať tak, aby boli presvetlené všetky časti stromu. Vyčistíme, okopeme a prihnojíme jahody, maliny, egreše, ríbezle a černice.

17. – 19.03.2021 (dni koreňov) 

Vysadíme jarný cesnak, cibuľu sadzačku a naklíčené hľuzy zemiakov na skorý zber v máji. Vysievame reďkovku, karotku a petržlen. Rozsádzame predpestované priesady plodovej zeleniny.

20. – 21.03.2021 (dni kvetov)

Zo záhonov opatrne odstránime nástielku. Druhy citlivejšie na chlad, napríklad ruže, necháme radšej ešte zakryté. Odrežeme nadzemné suché časti trvaliek. Vysievame brokolicu a otužilejšie letničky do zakoreňovačov na predpestovanie priesad.

22. – 23.03.2021 (dni listov)

Vysievame listovú a hlúbovú zeleninu, rozsádzame priesady plodovej zeleniny. Zbierame mladé listy púpavy, medvedieho cesnaku a žihľavy.

24. – 26.03.2021 (dni plodov)

Vrúbľujeme jadroviny, vysádzame mladé stromčeky, kry. Vysievame plodovú zeleninu. Okopeme, vyčistíme a pohnojíme záhony jahôd. 

27. – 28.03.2021 (dni koreňov)

Rozsádzame predpestované priesady plodovej a hlúbovej zeleniny a kvetín. Vysievame koreňovú zeleninu. Rozvešiame vtáčie búdky. 

29. – 30.03.2021 (dni kvetov)

Vysádzame a presádzame popínavé dreviny (plamienok, vistéria, brečtan, vlkovec, trúbkovec). Trvalkové záhony s chúlostivejšími rastlinkami vyčistíme od ochrannej nástielky lístia a čečiny a odstránime staré listy trvaliek. 

31.03.2021 (deň listov)

Zavlažíme vždyzelené listnáče, ihličnany. Vysievame nenáročné letničky a rôzne koreniny (kôpor, saturejka).

 

 

Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku