Lunárny kalendár pre záhradkárov - apríl 2022

  • 31.03.2022

Záhradkárska sezóna začala a už naozaj nie je na čo čakať. Vďaka lunárnemu kalendáru na nič dôležité nezabudnete.

Dieťa v záhrade polieva rozkvitnuté červené tulipány

01. – 02.04.2022 (dni plodov)

Dôkladne prezrieme ovocné dreviny vysadené na jeseň, či nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami. Na ochranu použijeme povolené prípravky. Skypríme jahodovisko a prihnojíme ho špeciálnym hnojivom na podporu kvitnutia a tvorbu plodov. Nezmeškáme termín na postrek broskýň proti kučeravosti.

03. – 05.04.2022 (dni koreňov)

Vyčistíme trvalkové záhony, odstránime z nich suché a uhynuté trsy. V debničke či v kvetináči nakličujeme hľuzy begónií, mečíkov, kán a georgín, po výsadbe skôr zakvitnú. Vysejeme letničky priamo na záhon, do debničiek či na okraje záhonov so zeleninou alebo ovocnými rastlinami. Využijeme alelopatiu.

06. – 07.04.2022 (dni kvetov)

Odkryjeme skalku, sadíme okrasné stromčeky a kry. Ošetrujeme záhony s trvalkami, pripravujeme záhony na výsadbu letničiek. V teplejších oblastiach sadíme georgíny, frézie a ďalšie hľuznaté kvety. Apríl je vhodný aj na presádzanie izbových rastlín. Tie teraz primerane polievame. Odstraňujeme odkvitnuté kvety snežienok, modríc, narcisov, hyacintov a tulipánov, aby sa cibule neoslabili tvorbou osiva. Otužujeme priesady paprík a rajčín.

08. – 10.04.2022 (dni listov)

Zbierame a sušíme liečivé rastliny. Založíme nové kompostovisko, zrelý kompost vyvezieme. Vysievame šalátovú zeleninu priamo do záhona. Pokosíme a pohnojíme trávnik, dosievame prázdne miesta. Zapojíme zavlažovací systém. Zberáme špenát a hlávkový šalát, vysadíme priesady hlúbovín pestovaných pre listy – kapusta, kel kučeravý i hlávkový. Vysejeme mangold.

11. – 12.04.2022 (dni plodov)

Presvetlíme stromy a kry, režeme a tvarujeme živé ploty. Ošetrujeme egreše proti múčnatke, záhony pripravujeme na výsadbu. Skypríme pôdu pod ovocnými a okrasnými drevinami. Kypríme, prevzdušňujeme kvetinové a zeleninové hriadky.

13. – 14.04.2022 (dni koreňov)

Zbierame reďkovku, chren, liečivky, mladú žihľavu, púpavu. Vyplievame burinu, klčujeme nežiaduce kroviny. Rozsádzame predpestované priesady zeleniny a kvetín. Na záhony alebo do nádob vysádzame dvojročné kvetiny. Vysadíme priesady hlúbovín, napr. karfiol a brokolicu. Kaleráb vysadíme plytko, aby sa dobre tvorila nadzemná časť – buľva.

15. – 17.04.2022 (dni kvetov)

Zameriame sa na okrasnú časť záhrady. Odstránime odkvitnuté kvety narcisov, tulipánov, hyacintov a modríc. Rastliny sa tak nevysiľujú tvorbou osiva a lepšie sa im vyvinú cibule. Do voľnej pôdy vysievame letničky menej náročné na teplo, napr. aksamietnice, cínie, begónie vždykvitnúce alebo netýkavky. Odkryjeme skalku, prečistíme ju.

18. – 19.04.2022 (dni listov)

Z čerstvých byliniek a listovej zeleniny, ktoré sme pozbierali, pripravíme zdravý jarný šalát. Pokosíme, prihnojíme trávnik. Zapojíme závlahový systém. Do záhrady môžeme preniesť otužilejšie kvetiny v nádobách, na noci ich však schováme, alebo prikryjeme textíliou. Prevzdušníme kompost, polejeme ho vodou.

20. – 21.04.2022 (dni plodov)

Vysievame cukrovú a pukancovú kukuricu, hrach. Okopávame a čistíme záhony jahôd. V skleníkoch ošetrujeme priesady rajčín, uhoriek, paprík a ostatnej plodovej zeleniny. Vrúbľujeme ovocné stromčeky. Ničíme škodcov na povrchu pôdy, najmä nenásytných slizniakov. Nastražíme pasce na vlhké a tienisté miesta.

22. – 23.04.2022 (dni koreňov)

Vysadené záhony so skorou zeleninou môžeme na urýchlenie rastu (ale aj na ochranu pred chladom) prikryť bielou netkanou textíliou. Vysadíme predklíčené hľuzy zemiakov na ďalší zber začiatkom leta. Po výsadbe ich nakopcujeme, pôda sa lepšie prehreje a zemiaky rýchlejšie vyrastú. Sadíme georgíny, begónie hľuznaté, frézie, mečíky, kany, tigrídie. V teplých oblastiach môžeme priamo na záhon vysievať uhorky, melóny a tekvice.

24. – 25.04.2022 (dni kvetov)

Vysievame letničky priamo na záhon, do debničiek. Pôda je už pravdepodobne dostatočne vyhriata. Vysievame uhorky, melóny, tekvice. Delíme trsy trvaliek, tvarujeme čínsku ružu.

26. – 27.04.2022 (dni listov)

Vyberáme z pivnice otužilejšie kvetiny v nádobách, cez deň necháme vonku, na noc radšej ešte schováme. Priamo do záhonov vysievame hlúbovú a listovú zeleninu. Porasty cibule, cesnaku a póru zakryjeme netkanou textíliou proti náletom mínerky. Zapojíme závlahu, hadice, pripravíme nádoby na polievanie a zachytávanie dažďovej vody. Trávnik pokosíme, pohrabeme, obnovíme, prihnojíme, a ak treba, zavlažíme.

28. – 30.04.2022 (dni plodov)

Prekypríme všetky záhony. Vysievame teplomilné druhy (fazuľa, patizóny, melóny, cukety) na teplé a chránené stanovište. Prihnojíme drobné ovocie. Priesady paprík a rajčín pravidelne otužujeme.

Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná