Advent v prírodných farbách: Vyrobte si netradičný adventný svietnik

  • 04.12.2018

Čas Vianoc sa nezadržateľne blíži a tak je na mieste premýšľať nad kúpou vianočných darčekov, nad tým, koľko druhov koláčikov tento rok napečieme, kedy začneme s predvianočným upratovaním, kúpou kapra a samozrejme nesmie chýbať ani myšlienka na vianočný stromček. 

Prírodný adventný svietnik

Ak vás k tomu ešte chytí panika z toho, že nemáte čas na extra tip top adventný veniec, nezúfajte. Vyrobte si adventný svietnik, ktorý vás očarí svojou jednoduchosťou a štýlom zároveň.

Adventný svietnik

Čo budeme potrebovať a ako postupovať

Každý záhradkár a milovník prírody si určite počas prechádzky svojou záhradou, či prírodou nazbiera okrem jesenných trniek a šípok aj pár suchých šišiek, vetvičiek, či starej kôry zo stromu. Ak máte práve tieto cennosti doma, začnite ich hľadať. Nastal totiž čas na ich použitie.

Prírodný vianočný svietnik

Pripravila som si aj okrúhly medený podnos, pár plechových formičiek na pečenie, obyčajné čajové sviečky, taviacu pištoľ a niekoľko malých vianočných gulí, ktoré k Vianociam nepochybne patria a celú prírodnú dekoráciu rozžiaria.

Materiál na prírodný svietnik

Začala som plechovými formičkami na koláčiky. Fascinuje ma používať veci aj inak než prvoplánovo.

Formička

Očarila ma kombinácia týchto formičiek spolu s čajovými sviečkami. Vytvorila som si štyri malé svietniky, ktoré budú súčasťou dekorácie, namiesto klasických adventných sviec.

Svietniky z formičiek

Počet týchto malých svietnikov je na vás. Ak plánujete využiť adventný svietnik tak, že si každú adventnú nedeľu zapálite jednu, použite štyri. Ak máte podnos väčší a chcete si ho zasvietiť počas adventu celý, použite svietnikov aj viac.

Svietnik z formičky

Tvoríme z prírodných materiálov

Na podnos som postupne pridávala suchú kôru a taktiež suchý mach. Podarilo sa mi počas leta nazbierať si mach v kompaktnom tvare, v malých trsoch. Tie sa mi najviac osvedčili pri akomkoľvek tvorení, pretože sa mach zbytočne nerozpadá a drží tam kde má.

Prírodný svietnik

Na zafixovanie machu je dobré použiť napríklad lak na vlasy, ale tento krok môžete pokojne vynechať.

Prírodný svietnik

Ďalším prírodným materiálom v našom adventnom svietniku je pomaranč. Presnejšie, sušené pomarančové kolieska.

Sušený pomaranč

Použiť môžete aj citrónové kolieska alebo kolieska z jablka. Dôležité je, že sú sušené a v dekorácii vydržia bez zmeny počas celého adventného obdobia. Na lepenie všetkých prvkov som použila taviacu pištoľ, s ktorou ide lepenie ako po masle.

Prírodný svietnik

Nakoniec adventný svietnik doplníme šiškami a malými vianočnými guľami v hnedej a striebornej farbe. Krásne sa lesknú a svietnik tak získa nádych blížiacich sa Vianoc.

Vianočné gule

Adventný svietnik z prírodných materiálov je hotový. Je praktický, pretože si sviečky môžete po ich vyhorení opäť doplniť novými a tešiť sa stále s rovnako príjemnej predvianočnej a vianočnej atmosféry pri blikajúcom svetle.

Prírodný svietnik

Krásny advent.

 

 

Text a foto: Mgr. Zuzana Mišotová

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke