Adventný veniec záhradkára! Všetko, čo potrebujete na ten svoj, nájdete doma a v záhrade!

  • 01.12.2018

Kedysi ako roztatárená vysokoškoláčka som mala dva symboly toho, či som dokázala zvládnuť december a príchod Vianoc so cťou a bez stresovej peny na perách.

Adventný veniec záhradkára! Všetko, čo potrebujete na ten svoj, nájdete doma a v záhrade!

Prvý symbol bol, že som si dokázala vlastnoručne vyrobiť adventný veniec včas! Teda najneskôr v prvú adventnú nedeľu. A druhý, že som do Vianoc našla čas len tak si sadnúť a prečítať Dickensovu Vianočnú koledu.

Dnes mi už žiadna stresová pena nehrozí, pretože sme si u nás v rodine poňali sviatky inak, bez naháňania za darčekmi. Áno, ja sa naháňam s deťmi za vianočnými zážitkami, ale to je úplne iný druh stresu, to sa neráta! Ale prečítať Vianočnú koledu a urobiť vlastný veniec zostalo. A niet lepšej štartovacej pozície na výrobu vlastného venca ako byť záhradkár(ka).

Adventný veniec záhradkára! Všetko, čo potrebujete na ten svoj, nájdete doma a v záhrade!

Človek záhradkár – šípim – inklinuje k prírodným materiálom. Človek – záhradkár má k nim relatívne ľahký prístup. Buď mu rástli alebo rastú priamo v záhrade alebo vie veľmi dobre, kde čo nájde. Začala som osobne, pretože toto budú naozaj osobné a osobne zozbierané tipy na adventné vence.

Ozdobný materiál

Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek typ venca, klasický, či netradičný, na kruhovom pôdoryse alebo nejako celkom inak poňatý, bude sa hodiť nejaká tá výzdoba. Tu je zoznam materiálu, ktorým určite nič nepokazíte, ak nechcete šliapnuť do kaluže gýču:

Sušené jablkové hviezdy

Jablkové hviezdy

Nakrájame jablko priečne na plátky, využijeme len tie, ktoré majú v strede časti jaderníka a teda sa im na priereze v strede spravila hviezda. Ostatné zjeme hneď alebo necháme vysušiť spolu s hviezdnymi a zjeme neskôr.

Sušenie jabĺk

Ovocie na ozdobu musí byť presušené poriadne a po dosušení sa nezatvára do vzduchotesnej nádoby ako tie na jedenie, pretože tentoraz si neželáme, aby jablká skrehli a schrumkaveli, mohli by sa ľahko polámať. Dosušíme, vyberieme a použijeme alebo odložíme vychladnuté do nejakej krabice.

Sušené jablkové hviezdy

Sušené pomarančové krúžky

Podobný postup, nakrájame pomaranče či limetky na plátky a dáme sušiť.

Pomaranč

V sušičke to ide rýchlo. Kedysi som sušila po radiátoroch a podobne, to ide pomalšie, bude to trvať týždeň aj dlhšie. Rýchlo usušené pomaranče si ľahšie udržia svetlú žiarivú farbu.

Sušenie pomarančov

Pomaranč

Sušený pomaranč

Moje staré dlhosušiace prešli z tmavooranžovej rokmi až do tmavohnedej, ale som s týmto vývojom veľmi spokojná, lebo s čerstvými svetlými parádne vyniká ten farebný kontrast.

Sušený pomaranč

Koreniny

Koreniny na adventnom venci sú nielen pekné, ale aj voňavé. Škorica či badián by rozhodne nemali ostať len v kuchyni, ale aj na svetle sveta vo venci.

Škorica a badián

Vždyzelená zeleň

Zelená patrí k Vianociam, takže okrem čečiny, možno máte po ruke nejaký vhodný krík. Absolútne najviac by som odporúčala cezmínu, ktorá patrí v mnohých krajinách k symbolom Vianoc, okrem naozaj sýtej tmavozelenej na tuhých pichľavých listoch máva v zime aj červené bobuľky. Vo vode vydrží veľmi dlho, ale aj bez vody poslúži ako živá ozdoba.

Cezmína

Cezmína

Zaujímavo sa dá v advente pracovať aj s vetvičkami rozmarínu.

Rozmarín

Šípky a iné plody

Usušené šípky sú fajn a ešte lepšie sú usušené šípky aj s konárikom, na ktorom rástli. Efektná, jednoduchá a dostupná dekorácia.

Šípky

Dodá červenú farbu a šípky na konáriku môžu pomôcť u aj ako veľký špendlík na zachytenie iných dekorácií do venca.

Prírodná dekorácia

Klasikou sú sušené šišky, šištičky, pokojne aj gaštany, bukvice, žalude a podobne.

Srdiečka

A to vlastne aj úplne stačí. S týmto materiálom si plne vystačíte pri výrobe akéhokoľvek venca. Tu sú inšpirácie:

Opitý rozmarínový veniec

K tomuto názvu ma inšpiroval fakt, že sa inštaluje do fliaš, v ktorých máme bežne pálenku. Áno, aj sirupy, ale konkrétne v týchto, ktoré som použila, skôr alkohol. Je to netypický veniec, nemá kruhový tvar, ale je super nízkonákladový a minimalistický.

Minimalistický adventný veniec

Odrežeme 4 vetvičky rozmarínu, na ktorom nie sú kvety ani puky kvetov. Dĺžka aby zodpovedala cca výške fľaše. Šup s vetvami do 4 fliaš, zaliať studenou vodou, do hrdla postaviť základnú klasickú bielu sviečku (balenie 4 ks stojí cca 50 centov).

Minimalistický adventný veniec

Ja som na fľaše akrylovou farbou odtlačila číslice od 1 do 4 a hrdlá vyzdobila kombináciou sušených ovocí.

Netradičný adventný veniec

Ak tam vidíte na fotkách sušené šípky, tie tam nedávajte, to nebol dobrý nápad. Ak by sa voda počas Adventu zakalila, treba ju vymeniť.

Klasický veniec

Za „klasický“ veniec sa považuje kruhový veniec z čečiny so štyrmi sviečkami a individuálne volenou výzdobou. Čečina sa najčastejšie drôtikom prichytáva na polystyrénový či slamený kruhový korpus. Ideálna je jedlička, pretože najdlhšie vydrží v suchu a teple pekná a nerozsype sa. No veľmi zaujímavo ukážu kombinácie rôznych druhov vrátane tuje!

Sviečka

Do takéhoto venca dostať sviečky je úplná hračka s vynálezom na upevňovanie sviečok do vencov. Napichnete z jednej strany sviečku, druhý dlhší koniec do venca.

Adventný veniec

Za mňa je to už aj v tejto podobe hotový veniec! Čisté, jednoduché, voňavé. Ale keď už máme pripravený ozdobný materiál, pridajme ho.

Adventný veniec

Svoj veniec nemusíte robiť napevno, zrejme s ním nebudete robiť veľké presuny, maximálne raz do kostola na požehnanie. V ihličí sa prírodné ozdoby ako tak udržia, netreba nič lepiť či drôtikovať. Občas som zvykla používať špendlíky tak, že hlavička bola ponorená do ozdoby tak, aby ju nebolo vidno. Pokiaľ neplánujete s vencom cestovať ani do kostola, jednoducho ozdoby stačí porozkladať. Prikláňam sa k heslu: Menej je viac.

Adventný veniec

Adventný veniec

Atypické záhradkárske vence

Človek – záhradkár má doma v zimnom období určite aj nejaké nevyužité črepníky. Terakota či kovové môžu rovnako dobre poslúžiť na typický atypický záhradkársky adventný veniec. Do tejto služby sa iste rady prihlásia aj zaváraninové fľaše. Tieto nápady som zozbierala na Pintereste:

Inšpirácia na adventný veniec

Inšpirácia na adventný veniec

Inšpirácie na adventný veniec

A tento je môj, v štyroch malých smaltových nádobách s číslami len sviečky a čečina:

Netradičný adventný veniec

Bonusový adventný veniec

Človek-záhradkár sa ale nemusí do záhradných materiálov siliť, pokiaľ si v decembri chce už napríklad úplne oddýchnuť. Takt toto je úplne posledný tip na úplne najnetradičnejší veniec. Jeho výrobu zvládne aj 4-5 ročné dieťa.

Detský adventný veniec

Tento namaľovala naša dcéra minulý rok. Princíp je jasný. Každú adventnú nedeľu sa na pripravené knôty nakreslených sviečok prilepujú plamienky. Tieto konkrétne sme vyrábali z niekoľkých zlepených vrstiev alobalu. V tme síce nesvieti, ale takýto veniec má nesporne svoje výhody. Sviečky horia stále, no nikdy nevyhoria a môžete ich nechať celé dni bez dozoru.

Detský adventný veniec

Radostný advent!

 

Text a foto: Martina Töröková

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik