Ako sa postarať o vianočný stromček, aby vydržal čo najdlhšie
Všetky vianočné stromčeky môžu vydržať v dobrej kondícii a s minimom opadaného ihličia nielen počas vianočných sviatkov, ale i oveľa dlhšie, musíme ich však dobre pripraviť.
Dokonca aj „neopadávajúce“ ihličnaté stromčeky budú vyzerať oveľa sviežejšie, ak sa o ne budeme starať podobne ako o rezané kvety. Aj miesto, kam ich v interiéri umiestnime, hrá rolu – nedávame ich do blízkosti vykurovacích telies.
Starostlivosť o stromček
1. Kúpa stromčeka
Stromček kupujeme podľa odporúčaní, ktoré uvádzame v texte nižšie. Necháme si ho zviazať, aby sa lepšie prenášal.
2. Úprava po kúpe
Stromček necháme zabalený. Odrežeme z konca kmeňa niekoľko centimetrov. Rukavice si nasadíme nielen kvôli vyššej bezpečnosti pri pílení, ale chránia našu pokožku aj pred popichaním od ihličia.
3. Voda
Pripravíme nádobu s vodou a vložíme do nej stromček kmienkom dole minimálne na niekoľko hodín. Vďaka obnovenému rezu nasaje vodu a ihličie tak ostane dlhšie čerstvé.
4. Prenesenie do interiéru
Keď nastane ten správny čas, stromček prenesieme dovnútra. Postavíme ho do stojana, do ktorého je možné denne dolievať vodu. Rozstrihneme sieť a vetvám dáme trochu času, aby sa opäť vystreli.
5 tipov na nákup stromčeka
1. Doma pred nákupom odmeriame miesto, kde chceme stromček umiestniť. Nespoliehame sa na kupovanie odoka, pretože stromčeky vonku vo voľnom priestore vnímame ako menšie v porovnaní s miestom u seba doma.
2. Ťažší stromček je vhodnejší, znamená to, že je čerstvejší a obsahuje dostatok vody. Preto ho „pre kontrolu“ nadvihneme a porovnáme s inými.
3. Skontrolujeme zdravotný stav stromu. Ihličie nemá pôsobiť zvädnuto ani sucho. Kmeňom stromu nenápadne buchneme o zem, aby sme zistili, či mu už neopadáva ihličie.
4. Rukou prejdeme po konároch, ihličie má pôsobiť pružne a sviežo.
5. Pri prevoze stromčeka na streche auta ho upevníme kmeňom napred, aby sa vrcholec čeliaci pri jazde vzduchu nepolámal.
Po sviatkoch recyklujeme
Miestne úrady stromčeky zvážajú bezplatne, stačí ich vyložiť von ku kontajneru do oznámeného termínu. Alternatívou je ich skompostovanie, ktoré však trvá dlhšie v porovnaní s bylinným materiálom. Stromček pílkou rozrežeme na kratšie konáre. Tie potom nožnicami rozstriháme na malé kúsky, prípadne ich podrvíme v drviči. Nasypeme na kompost. Podrvený materiál môžeme tiež použiť ako mulč pod stromy a kry, ale nie pod kvety.
Text: redakcia
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, Evelina patri medzi klubove odrody ako som sa dnes docitala, je nejak…