Ako sa postarať o vianočný stromček, aby vydržal čo najdlhšie

  • 10.12.2020

Všetky vianočné stromčeky môžu vydržať v dobrej kondícii a s minimom opadaného ihličia nielen počas vianočných sviatkov, ale i oveľa dlhšie, musíme ich však dobre pripraviť.

Ako sa postarať o vianočný stromček, aby vydržal čo najdlhšie

Dokonca aj „neopadávajúce“ ihličnaté stromčeky budú vyzerať oveľa sviežejšie, ak sa o ne budeme starať podobne ako o rezané kvety. Aj miesto, kam ich v interiéri umiestnime, hrá rolu – nedávame ich do blízkosti vykurovacích telies.

Starostlivosť o stromček

1. Kúpa stromčeka

Stromček kupujeme podľa odporúčaní, ktoré uvádzame v texte nižšie. Necháme si ho zviazať, aby sa lepšie prenášal.

2. Úprava po kúpe

Stromček necháme zabalený. Odrežeme z konca kmeňa niekoľko centimetrov. Rukavice si nasadíme nielen kvôli vyššej bezpečnosti pri pílení, ale chránia našu pokožku aj pred popichaním od ihličia.

Vianočné stromčeky

3. Voda

Pripravíme nádobu s vodou a vložíme do nej stromček kmienkom dole minimálne na niekoľko hodín. Vďaka obnovenému rezu nasaje vodu a ihličie tak ostane dlhšie čerstvé.

4. Prenesenie do interiéru

Keď nastane ten správny čas, stromček prenesieme dovnútra. Postavíme ho do stojana, do ktorého je možné denne dolievať vodu. Rozstrihneme sieť a vetvám dáme trochu času, aby sa opäť vystreli.

Stojan na vianočný stromček

5 tipov na nákup stromčeka

1. Doma pred nákupom odmeriame miesto, kde chceme stromček umiestniť. Nespoliehame sa na kupovanie odoka, pretože stromčeky vonku vo voľnom priestore vnímame ako menšie v porovnaní s miestom u seba doma.

2. Ťažší stromček je vhodnejší, znamená to, že je čerstvejší a obsahuje dostatok vody. Preto ho „pre kontrolu“ nadvihneme a porovnáme s inými.

3. Skontrolujeme zdravotný stav stromu. Ihličie nemá pôsobiť zvädnuto ani sucho. Kmeňom stromu nenápadne buchneme o zem, aby sme zistili, či mu už neopadáva ihličie.

4. Rukou prejdeme po konároch, ihličie má pôsobiť pružne a sviežo.

5. Pri prevoze stromčeka na streche auta ho upevníme kmeňom napred, aby sa vrcholec čeliaci pri jazde vzduchu nepolámal.

Prevoz vianočného stromčeka

Po sviatkoch recyklujeme

Miestne úrady stromčeky zvážajú bezplatne, stačí ich vyložiť von ku kontajneru do oznámeného termínu. Alternatívou je ich skompostovanie, ktoré však trvá dlhšie v porovnaní s bylinným materiálom. Stromček pílkou rozrežeme na kratšie konáre. Tie potom nožnicami rozstriháme na malé kúsky, prípadne ich podrvíme v drviči. Nasypeme na kompost. Podrvený materiál môžeme tiež použiť ako mulč pod stromy a kry, ale nie pod kvety.

 

 

Text: redakcia
Foto: iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť 3 domáce hnojivá na priesady, ktoré zvýšia ich úrodnosť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?