Ako sa starať o izbové rastliny počas zimy?

  • 15.12.2020

Chladné obdobie a záhradná mimosezóna často nasmerujú našu pozornosť práve na izbové rastliny. Prečítajte si, ako sa o ne v tomto období postarať.

Ako sa starať o izbové rastliny počas zimy?

Doprajme izbovkám svetlo

Medzi izbovými rastlinami nájdeme atraktívne druhy s panašovanými listami. K takýmto patria krotónovce, niektoré druhy figovníkov, aglaonémy, difenbachie a ďalšie.

Už od začiatku zimy im doprajeme dostatok svetla, ideálne rovnomerne rozptýleného. Inak hrozí, že farebnosť pestrej časti listov bude menej výrazná a prevahu získa zelená farba. Presunieme ich bližšie k oknám, no vyhneme sa pritom miestu, ktoré sa nachádza v blízkosti tepelných zdrojov alebo okien či dverí, ktoré často otvárame alebo cez ne vetráme. Vždy ale musíme rešpektovať požiadavky jednotlivých druhov.

Medzi pestrolistými druhmi nájdeme aj tieňomilné, ktorým vyhovuje menej svetla, skôr polotieň (napríklad maranta). Na jar rastliny prenesieme späť na pôvodné miesto.

Izbové rastliny na okne

Izbovky zalievame menej

Pri nižšej teplote a menej svetla rastliny spomaľujú svoj rast, preto potrebuje menej vody a spotrebujú i menej živín. Počas zimy neprihnojujeme. Zálievku obmedzíme, dáme pozor najmä na premokrenie. Kontrolujme preto aj misky pod kvetináčmi a obalové nádoby, aby sa v nich nehromadila prebytočná voda zo zálievky. Medzi každou ďalšou zálievkou by mal substrát mierne preschnúť.

V tomto období nepresádzame, nemali by sme dokonca zeleň ani upravovať rezom. Kúrenie má zvyčajne za následok zníženie vlhkosti vzduchu, preto vlhkomilné rastliny a druhy z trópov postavíme na misku s kamienkami a vodou alebo ju postavíme vedľa, aby sa voda priebežne odparovala, prípadne ich rosíme.

Rosenie izbových rastlín

Nechajme klíviu rozkvitnúť

Nie vždy nám bohato olistená klívia prinesie kvety. Dôvodom je jej nesprávne pestovanie na prelome rokov. Ak chceme, aby nám rozkvitla, musíme jej od novembra do januára vybrať vhodné miesto. Ideálne chladnejšie miesto s teplotným rozpätím 4 – 10 °C. Rastlinu zalievame len veľmi málo, lepšie je nechať substrát na dlhšie preschnúť. Neprihnojujme ani črepník nepremiestňujme. Kvety môžeme očakávať skoro na jar.

Kvitnúca klívia

Vypestujme si rastlinu ananásu

V období Vianoc má ananás na sviatočnom stole mnoho z nás. Chutný plod s typickou listovou ružicou na vrchole nám môže poslúžiť aj na získanie novej rastliny.

Z plodu najskôr odrežeme zdravú a sviežu zelenú listovú ružicu. Odstránime z nej spodné listy a dužinu vykrojíme, pretože by začala hniť. Koniec ošetríme namočením do rastového stimulátora. Upravenú listovú ružicu zasadíme do črepníka so substrátom, ktorý je určený na rozmnožovanie, črepník umiestnime na svetlé a teplé miesto. Substrát udržiavame stále mierne vlhký.

Ananás

Listová ružica z plodu ananásu sa nám zakorení aj v pohári s vodou. Po zakorenení ju potom môžeme vysadiť do črepníka so substrátom pre bromélie. Ananás v črepníku môžeme počas leta pestovať vonku, v záhrade alebo na terase, počas zimy v zimnej záhrade alebo v chladnejšej miestnosti domu. A po čase môže priniesť i plod.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

 

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov